هم افزایی برای درخشش فرهنگ رضوی فراتر از مرزهای اسلام

۱۳۹۹/۰۶/۲۲ - ۱۲:۲۸
چندی پیش طی حکمی از سوی حجت الاسلام و المسلمین مروی؛ تولیت معزز آستان قدس رضوی اعضای شورای علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی منصوب شدند تا مطابق شرح وظایف تبیین شده در راستای توسعه فعالیت های فرهنگی و علمی آستان قدس رضوی اقدامات موثری صورت پذیرد.

بعد از ابلاغ این حکم امروز پنجشنبه 20 شهریور ماه با حضور برخی از اعضای این شورا و مدیران مراکز و موسسات علمی و فرهنگی سازمان اولین نشست تخصصی در دیدار رسمی در محل تالار موزه قرآن رضوی برگزار شد تا این شورا به عنوان بالاترین مجمعی که در سیاست گذاری های برنامه های علمی و فرهنگی از سوی تولیت منتخب شده است؛ فعالیت های خود را تبیین و تدوین کنند.
در این دیدار که با بیان مقدمه ای از سوی حجت الاسلام محمد حسن مهدوی مهر؛ ریاست سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی، فعالیت خود را آغاز کرد و در ابتدا رییس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان مقدس رضوی به بیان فعالیت ها و برنامه های انجام شده توسط این سازمان پرداخت.

 

مرجعیت علمی و حمایت از پژوهشگران
حجت الاسلام والمسلمین سید جلال حسینی در این جلسه با معرفی کتابخانه های آستان قدس رضوی به عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مجموعه های فرهنگی در کشور و به جهاتی در جهان اسلام، به فعالیت های راهبردی این سازمان اشاره کرد و گف: توجه به دانش و خردورزی سرلوحه فعالیت های این سازمان قرار دارد.
وی بیان کرد: سازمان کتباخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در رویکرد ماهوی خود تلاش داشته است تا از انبارداری و صیانت که اولین وظیفه آن تعریف شده به سمت ترویج فرهنگ و سنت شیعه با استفاده از منابع غنی و نسخه های خطی که پشتوانه فرهنگی جهان اسلام است حرکت کند.
حسینی همچنین با اشاره به رتبه برتر کتابخانه های رضوی در سطح کشور و بین الملل، به تلاش این سازمان برای دسترسی راحت پژوهش گران به منابع غنی این سازمان اشاره کرد.
 

الگویی برای مراکز آموزش اسلامی جهان
حجت الاسلام والمسلمین وحدتی شُبیری؛ رییس دانشگاه علوم اسلامی رضوی نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از عملکرد این دانشگاه، دانشگاه علوم اسلامی رضوی را یکی از پویاترین مجامع علمی اسلامی معرفی کرد که با تربیت اندیشمندان اسلامی تلاش دارد تا اسلام و فرهنگ شیعی را به سراسر جهان ارسال کند.
وی این مرکز آموزشی را یکی از مراکز فراگیری علوم اسلامی عنوان کرد و افزود:این دانشگاه توجه علاقه مندان و آرزومندان فراگیری علوم اسلامی را به خود جلب کرده است.
وحدتی شبیری حرکت دانشگاه علوم اسلامی رضوی را به سمت تحقق راهبردهای علمی مقام معظم رهبری عنوان و بیان کرد: مهمترین آن تبدیل شدن مراکز آموزشی و علمی آستان قدس رضوی به مرجعیت علمی در جهان اسلام است.  
وی همچنین به تحقیق در خصوص رفرنس هایی که می تواند برای مراکز آموزش اسلامی جهان اسلام مورد نیاز باشد اشاره کرد و ادامه داد: وقف و زیارت را از جمله موضوعاتی است که می تواند ظهور و بروز بیشتری داشته باشد که بر این اساس مرکز مطالعات وقف و زیارت در این دانشگاه ایجاد شده است.

 

بازنگری در زیرساخت های قرآنی
حجت الاسلام والمسلمین سید مسعود میریان؛ مدیر مرکز قرآن کریم سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی در این جلسه به معرفی دستاوردهای این مرکز طی مدت زمان کوتاه فعالیت‌‌هایش اشاره کرد و سپس به بازنگری و اتخاذ رویکرد جدید متناسب با نیازهای فرهنگی جامعه در زیر ساخت های قرآنی استان قدس رضوی تاکید کرد.

 

پشتوانه علمی برای حوزه های علمیه
حجت الاسلام والمسلمین سید محمود مرویان حسینی؛ مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی، چاپ و نشر 4 هزار اثر پژوهشی در قالب 2 هزار عنوان را ماحصل فعالیت پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی در عمر 36 ساله بنیاد عنوان کرد.
وی تولید طرح های پژوهشی، تبیین و ترویج علوم و معارف اهل بیت(ع) را محورپژوهش های صورت گرفته در این بنیاد بیان کرد و ضمن برشمردن دستاوردهای علمی بنیاد که در عرصه بین الملل مورد استقبال قرار گرفته است به تلاش این مرکز علمی برای پشتوانه علمی حوزه های علمیه و آستان قدس رضوی اشاره کرد.

 

پذیرش بیش از یک هزار دانشجوی خارجی
دکتر رجوعی رییس دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) نیز در این جلسه ضمن برشمردن داشته های علمی، فرهنگی و رشته های تحصیلی این دانشگاه در مقاطع مختلف به حضور دانشجویان خارجی در دانشگاه های امام رضا(ع) اشاره کرد که قریب به یک هفتم دانشجویان این دانشگاه را شامل می شود.
وی با بیان اینکه از تعداد 7 هزار دانشجوی پذیرش شده قریب به هزار نفر آنان دانشجویان از کشورهای مختلف هستند، تصریح کرد: دانشگاه امام رضا(ع) در میان دانشگاه های غیر انتفاعی کشور رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

 

آستان قدس نمادی از فکر و معرفت رضوی
ادامه این جلسه که با معرفی سایر مجموعه های علمی فرهنگی آستان قدس رضوی از جمله موسسه آفرینش های هنری، بنیاد فرهنگی رضوی، بقاع متبرکه، به نشر و دیگر مراکز از سوی مدیران عامل این مراکز همراه بود، آیت الله علیرضا اعرافی؛ رئیس حوزه های علمیه کشور و عضو شورای سازمان علمی و فرهنگی کشور پیرامون جایگاه آستان قدس رضوی به عنوان الگوی فرهنگی اسلامی و علمی در سطح کشور و بین الملل سخنانی را ایراد کرد.
وی تصریح کرد: سازمانی که امروز شکل گرفته نمادی از فکر و معرفت رضوی است و دولت فکری و معرفتی به شمار می رود که در این جایگاه رفیع در سطح ملی و بین المللی قرار می گیرد.
اعرافی با اشاره به وجود قریب به 10 نهاد و موسسه علمی و فرهنگی در آستان قدس رضوی، به تحقق  شکل وحدت در کثرت این مراکز تاکید کرد و ادامه داد: ارزش کار در هم افزایی افزایش پیدا می کند.
وی ضمن تاکید بر جهت گیری ملی و بین المللی آستان قدس رضوی گفت: اندیشه امام رضا(ع) به طور عام و خاص و حضرت رضا(ع) و مکتب اهل بیت(ع) جاذبه بسیاری در جهان دارد و در این خصوص هر چقدر پیش رویم کار همچنان وجود دارد.

 

هم تراز با نام و نشان امام رضا(ع) حرکت کنیم
دکتر مخبر دزفولی دبیر شورای عالی فرهنگی کشور و عضو شورای علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی نیز در این جلسه به حرکت رو به جلویی در بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) در حوزه های فرهنگی و تا حدی علمی اشاره داشت و ادامه داد: این رویکرد که یک خرد جمعی هدایت کلی آن را انجام دهد یک رویکرد درست است که در آینده اثرات آن بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: نام و نشان امام رضا(ع) نشان افتخار آفرین جهانی است و باید متناسب با شعاع حضرت رضا(ع) کار کرد که این جاذبه در سطح جهانی برای نام حضرت رضا(ع) وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید