235 عنوان نشریه تخصصی سینما در آرشیو مطبوعات گنجینه رضوی

۱۳۹۹/۰۶/۲۲ - ۱۲:۳۴
رئیس اداره مطبوعات سازمان کتابخانه ‌‌ها، موزه ‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، در آستانه روز سینما، آرشیو مطبوعات این سازمان را غنی‌ ترین آرشیو مطبوعات سینمایی کشور معرفی کرد که طی عمر 90 ساله مطبوعات سینمایی تا کنون بیش از 235 عنوان نشریه تخصصی و نیمه ‌تخصصی سینمایی را در خود جای داده است.

به گزارش آستان نیوز، ابراهیم حافظی وظیفه شناسایی و جذب نشریات منتشر‌ شده در کشور با محوریت سینما را اقدامی در راستای صیانت از آثار فرهنگی عنوان کرد
وی به آماری از نشریات سینمایی منتشر شده قبل و بعد از انقلاب اشاره داشت و گفت: از تعداد نشریه سینمایی موجود در آرشیو گنجینه رضوی 26 عنوان مربوط به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و 9 عنوان در سال ‌های اولیه بعد از پیروزی انقلاب چاپ و جذب آرشیو شده است.
حافظی افزود: از مجموع 235 عنوان، تعداد 161 عنوان در تهران و 15 عنوان در مشهد چاپ شده است و سایر عناوین مربوط به سایر شهرهاست که سهم شهرهای اصفهان 8 عنوان و قم، همدان و شیراز هرکدام 4 تا 5 عنوان است.
حافظی همچنین به نقش دانشگاه ها در تولید و چاپ نشریات سینمایی اشاره داشت و گفت: در آرشیو نشریات سینمایی آستان قدس رضوی حدود 74 عنوان نشریه به دانشگاه‌ های کشور تعلق دارد که مطالب آن، به همت دانشجویان تنظیم و چاپ شده و این مسئله نشان دهنده علاقه قشر دانشگاهی به حوزه هنر هفتم است.
وی به قدیمی ‌ترین نشریه سینمایی موجود در آرشیو آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: اولین نشریه کاملاً هنری و سینمایی موجود در آرشیو، مجله «هنرمندان» است که در سال 1323 خورشیدی چاپ شد و پنجمین نشریه تخصصی سینماست.
حافظی از نخستین روزنامه هنری ایران یاد کرد و گفت: روزنامه تیاتر که نسخه‌ های آن توسط مدیر این روزنامه وقف کتابخانه آستان قدس رضوی شده است، نخستین روزنامه هنری ایران بود که درباره تئاتر و نمایشنامه ‌های ایران و جهان، خبر منتشر می‌کرد.
وی همچنین به نشریه «ستاره سینما» به عنوان اولین مجله سینمایی بعد از کودتای 28 مرداد یاد کرد که طولانی ترین دوره نشر را قبل از انقلاب به خود اختصاص داده و بیشترین نسخه های آن در آرشیو آستان قدس رضوی موجود است.
حافظی در ادامه به مجله ‌های فرهنگ و سینما(1369)، گزارش فیلم(1369)، هفته ‌نامه سینما(1370)، دنیای تصویر(1371)، سینما تئاتر(1372)، فیلم‌ نگار(1381)، بانی ‌فیلم(1382)، هنرمند(1386)، جهان ‌سینما(1386) به عنوان نشریات مهم حوزه سینما نام برد که پس از پیروزی انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده و آرشیوی از آن در مجموعه گنجینه رضوی موجود است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید