مروری بر آثار اهدایی واقف هنرمند مهدی فخری

وقتی رنگ ها بر بوم از ارادت حکایت کند

۱۳۹۹/۰۶/۲۲ - ۱۷:۴۳
آستان ملکوتی امام هشتم (ع) هر روزه، میزبان خیل عظیم زائران داخلی و خارجی است که از جای‌ جای این کره خاکی برای عرض ارادت به پیشگاه امام رئوف(ع)، مهمان صحن و سرای حرم مطهر رضوی می‌شوند.

در بین شمار کثیر این زائران شیفته حضرت علی ‌بن موسی‌الرضا(ع)، کم نیستند عاشقانی که آثار نفیس خود را وقف روضه رضویه می‌کنند. اشیای ارزشمندی که گاه میراث خانوادگی‌ و یا هنر دستشان است. مهدی فرخی؛ نگارگر خراسانی از واقفان هنرمندی است که گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس رضوی چند سالی است به زینت هنر دستان وی آراسته شده است. وی از جمله واقفان هنرمند مجموعه آستان قدس رضوی است که در گذشته هشت تابلوی ارزشمند نگارگری خود را به موزه این آستان مقدس اهدا کرده بود. وی متولد 1359 شهرستان تربت‌حیدریه و دارای درجه یک هنر نگارگری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. این هنرمند به خلق آثاری پرداخته که از ویژگی‌های خاص و نوجویی در هنر نگارگری برخوردار است و از نو نگاره‌های او به‌عنوان نمونه بارزی از دگردیسی و امکان تحول نقاشی نگارگری ایرانی می‌توان نام برد.

 

آثار نقاشی مهدی فخریان در گنجینه رضوی
جمشید امیریان؛ مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی به آثاری از این هنرمند که از سال 86 تاکنون به موزه آستان قدس رضوی اهداشده است اشاره دارد. به گفته وی تاکنون قریب 16 اثر از آثار این هنرمند در گنجینه هنرهای تجسمی در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار دارد. تابلوهای «تقرب»، «سرور نقاره‌ها»، «محفل آسمانی» و «شکوفه‌های درون» که به سبک نونگاره(نگارگری) و با تکنیک اکریلیک روی مقوای بدون اسید خلق شده، بخشی از آثار مهدی فخری است. تابلوی «تقرب»، با موضوع مبعث پیامبر اکرم(ص) در ابعاد 69× 101 سانتی ‌متر در سال 1389 کشیده شده که در آن فضایی ملکوتی بارنگ‌های طیف سبز و آبی بانشاط خاصی شکل‌گرفته است. در دو سمت اثر دو فرشته مقرب با بال‌های گسترده به چشم ‌می‌خورد که در دستان خود نور الهی را برای پیامبر(ص) به ارمغان آورده‌اند. «سرور نقاره‌ها» دیگر اثر این هنرمند روایتگر مراسم نقاره ‌زنی حرم مطهر حضرت رضا(ع) است که در ابعاد 79× 92 سانتی‌متر در سال 1384 خلق‌شده است و با ترکیب‌بندی دوار و دایره‌ گونه خود که از گره خوردن دستارهای سبزرنگ نقاره‌زن‌ها شکل‌گرفته است، شور و شوق دمیدن در نقاره‌ ها را منعکس می ‌کند. نقاره ‌زن ‌ها از پایین اثر با پاهای پر گونه خود طوری در تحرک هستند که با تداوم در فرم نقاره‌ ها از دایره دور اثر بیرون زده است. «محفل آسمانی» دیگر تابلوی مهدی فرخی با موضوع ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) است که مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی به آن اشاره دارد. این اثر در ابعاد 78× 110 سانتی ‌متر در سال 1384 کشیده شده است. در این اثر که با ترکیب ‌بندی قرینه تصویر شده است، عناصر طوری چیده شده‌ اند که هر کدام حاوی معنای مشخصی است. در پایین اثر، دو فرشته گل ‌هایی را به ارمغان آورده‌ اند. همچنین در سمت راست تابلو، حضرت زهرا(س) و در سمت مقابل، حضرت علی(ع) به ‌صورت نمادین کشیده شده است. در قسمت میانی اثر نیز دو سرو مزین به شکوفه‌ های سفید قابل رؤیت بوده که نماد امام حسن(ع) و امام حسین(ع) است. تابلوی نونگاره «شکوفه ‌های درون» با موضوع قرآن در ابعاد 70× 3/86 سانتی ‌متر نیز در سال 1384 خلق شده است. در این اثر بانویی نشسته به تصویر کشیده شده که درون چادرش با نورهای طلایی مزین شده است. در این نورها شکوفه‌ های سفیدرنگی نیز دیده می ‌شود. این شکوفه ‌ها از شاخه ‌های درختی شکفته که از درون کتاب قرآن روییده است.

 

نگاره های عاشورایی
امیریان به نگاره های عاشورایی این هنرمند نیز اشاره دارد که در این گنجینه در معرض نمایش قرار گرفته است.  تابلوی «آخرین وداع: وداع حضرت زینب(س) با امام حسین(ع) در روز عاشورا» اهدا شده در سال 86 ، «بانوی عاشورا: حضرت زینب(س)» اهدایی دی 88 و تابلو «محفل نیاز» مهر 87 از جمله این آثار است. همچنین «تا ابد جاری: ظهر عاشورا» اهدا شده مرداد 92، «عزت خون: حضرت ابوالفضل(ع)» اهدایی دی ماه 90 و «اجابت» اهدای دی 92 با محوریت امام هشتم(ع) و تابلوی «معصوم» اهدایی خرداد 90 با موضوع حضرت زهرا(س)، عناوین برخی دیگر از تابلوهای اهدایی این هنرمند برجسته کشورمان به موزه آستان قدس رضوی است.

 

آنچه به گنجینه اهدایی افزوده شد
طبق گفته های مسئول گنجینه هنرهای تجسمی موزه مرکزی آستان قدس رضوی، 13 شهریور ماه سال 99 دو اثر جدید دیگر از آثار اهدایی مهدی فرخی به گنجینه رضوی افزوده شد. «گلستان آفرینش» یکی از این دو اثر نگارگری است که با موضوع حضرت زهرا سلام الله علیها با تکنیک آکریلیک روی مقوا خلق شده است. این اثر که در ابعاد70 * 100سانتیمتر در سال 1396 خلق شده و با رویکرد تصویری معاصر، اثری مفهومی پیش روی مخاطب خود گشوده است. در این اثر، چادری گلستان گونه در فضایی آرام و خلوت که پنج مرغ بهشتی را نمایان دارد به چشم می خورد که به مفهوم پنج تن است. در اطراف و بالای چادر دوازده سرو طلاگون و نورانی به عنوان نماد دوازده امام، فضای اثر را قدسی و ملکوتی کرده است. در این اثر می توان حالت معنوی و ایستادگی حضرت زهرا سلام الله علیها که یکی از ستون های آفرینش است را مشاهده کرد. شکل پوشش اثر به حالت امروزی کار شده و هدف از این کار بیان این مطلب بوده است که ماهیت معنوی هیچ گاه کهنه نمی شود و در هر دورانی حیات و تازگی خودش را دارد. «از مزار عاشق» اثر دیگر این هنرمند است که امیریان به آن اشاره دارد. این اثر به تازگی به گنجینه رضوی افزوده شده و در سال 1383 خلق شده است‌. محوریت موضوع این اثر شهدا هستند که به شیوه معاصر به بیان مفهوم خود پرداخته است. دو بال فرشته از مزاری لاله گون روییده که تجلی حیات ابدی و ازلی شهیدان است. این اثر یادمانی از رزمندگان و شهدای گمنام است و نشان می دهد جلوه های شهدا پویاترین جریان معنوی ما از دوران دفاع مقدس است. دفاع مقدس تصویری از جلوه های عاشوراست که در زمان معاصر جاری و منعکس شده و تاثیر مستقیم و به سزایی روی نسل های بعدی دارد. گفتنی است تابلوهای اهدایی جدید مهدی فرخی پس از هماهنگی‌ های لازم، در کنار دیگر آثار فاخر هنری گنجینه هنرهای تجسمی موزه آستان قدس رضوی مانند تابلوهای نقاشی استاد کمال ‌الملک، به نمایش در خواهد آمد. هنردوستان می‌ توانند همه روزه از ساعت 8 تا 17:45 و در روزهای تعطیل از ساعت 8 تا 12، از گنجینه هنرهای تجسمی آستان قدس رضوی واقع در طبقه اول موزه مرکزی آستان قدس رضوی در صحن کوثر حرم مطهر رضوی بازدید کنند.

 

گزارشگر: فاطمه باغشاهی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید