رشد 30 درصدی کارخانجات آستان قدس در تولید هبلکس

۱۳۹۹/۰۶/۲۳ - ۱۳:۱۶
اولین بار در 90 سال پیش در کشور سوئد اختراع شد تا به عنوان محصولی ساختمانی که قابلیت های ویژه ای همچون وزن پائین، استحکام در برابر فشارهای وارد شده، عایق حرارتی و کارکرد آسان مورد استفاده قرار گیرد و این یعنی آغاز تحول!

ویژگی های متمایز هبلکس یا بتن سبک اتوکلاو شده Autoclaved Aerated Concrete) AAC) و برتری آن در مقایسه با سایر مواد سنتی، باعث شد تا این محصول جهانی شود.
در مجموعه آستان قدس رضوی سه کارخانه تولید هبلکس مشغول به فعالیت هستند(مشهد، بیرجند و تهران) که محصولات خود را تحت نام هبلکس رضوی به بازار عرض می کنند.
کارخانجات تولید هبلکس رضوی(واحد های مشهد و بیرجند) از ابتدای امسال در راستای فرمایش رهبر معظم انقلاب با موضوع جهش تولید اقدامات درخور توجهی را در زمینه افزایش تولید، تأمین به موقع مواد اولیه، کاهش توقفات فنی خط تولید، افزایش کیفیت محصول، بهبود بهره وری نیروی انسانی و... انجام داده است. همین موضوع فرصتی دست داد تا با محمود عیدی؛ مدیرعامل موسسه عمران و توسعه رضوی گفت و گویی داشته باشیم.

 

طی 5 ماه ابتدایی امسال چند متر مکعب بتن هبکس تولید شده است؟ این رقم در مقایسه با سال گذشته رشدی هم داشته؟
طی این مدت نزدیک به 40 هزار متر مکعب بتن سبک اتوکلاو شده AAC توسط کارخانه بیرجند تولید شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 11 درصد افزایش داشته است. همچنین تولید این محصول در کارخانه مشهد از رشد 30 درصدی برخودار بوده است.


ظرفیت تولید سالانه این کارخانه ها چند مترمکعب هبلکس است؟
کارخانه هبلکس بیرجند سالیانه 150 هزار مترمکعب بتن سبک اتوکلاو شده تولید و به بازارهای داخلی عرضه می کند. ظرفیت اسمی سالیانه کارخانه مشهد 120 هزار متر مکعب است که برنامه ریزی شده در سال جاری به 150 هزار متر مکعب دست یابیم.


این افزایش تولید به انجام چه اقداماتی برمی‌گردد؟
عوامل ایجاد این رشد که البته در ماه‌های بعد نیز بیشتر خواهد شد، متنوع بوده که اولین آن، پیگیری مجدانه تأمین مواد اولیه است. در این راستا ضمن رایزنی برای تأمین آهک از منابع داخل استان، خدمات مشاوره‌ای هم در این خصوص ارائه‌شده است.
ضمن این‌که موسسه قراردادهایی را با تأمین‌کننده سیلیس و همچنین کارخانه سیمان قاین برای تأمین سیمان منعقد کرده است. تأمین پالت باقیمت مناسب و انجام تعمیرات بر روی پالت مستعمل، فعالیت های دیگری می باشد که به منظور تأمین مواد اولیه انجام شده است.
همچنین با تشخیص سریع عیوب موجود در خط تولید و رفع آن در تمامی مراحل تولید محصول و نیز طراحی و اجرای اقدامات اصلاحی مؤثر، از وقوع دوباره و چند باره توقفات جلوگیری شده است؛ در واقع مشکلات تکراری با انجام اقدامات اصلاحی، به گونه ای رفع شده که دوباره رخ ندهند و به تدریج و مرحله به مرحله، زمان های خواب خط کاهش داده شده است.
بهبود بهره‌وری نیروی انسانی یکی دیگر از اقدامات مؤثر برافزایش میزان تولید هبلکس بوده است؛ این موسسه با آموزش کارکنان بخش تولید، بالا بردن مهارت اپراتورها در انجام تنظیمات فرآیند و ابزارها و انجام تعمیرات جزئی حین تولید، توانایی آن ها را برای بازگرداندن سریع خط تولید به شرایط بهره برداری بالا برده و از این رهگذر بخشی از توقفات کاهش داده شده است.


از مزیت های این محصول بفرمایید.
هبلکس های تولیدی کارخانه های رضوی، سبک ولی بسیار مقاوم هستند و این سبکی باعث می شود سازه ساختمان سبک بوده و در نتیجه در مقابل زلزله نیز مقاومت بالا داشته باشد.
عایق حرارتی خوب در مقابل با سرما و گرما، حمل و نقل آسان، کارکرد سریع، صرفه جویی در هزینه، امکان برش کاری آسان، بکارگیری در هر نقطه از ساختمان و... از دیگر مزیت های این محصول به شمار می رود.


برای بهبود وضعیت ارگونومی فعالیت‌های تولیدی چه اقداماتی انجام‌شده است؟
خوشبختانه بررسی و بهبود مسائل ارگونومی تمامی واحدهای کارخانه، سبب کاهش خستگی کارکنان و جلوگیری از کاهش راندمان تولید در ساعات پایانی شیفت کاری شده است. عواملی دیگری نیز در این خصوص مورد بررسی قرار گرفته که از جمله آن ها می‌توان به بهبود شرایط محیطی کار مانند تهویه مناسب محیط، تنظیم دمای سالن، کاهش سروصدا و سایر آلودگی ها اشاره کرد.


در خصوص افزایش کیفیت و کمیت محصول چطور؟
در این راستا با استفاده از تحقیق و توسعه و انجام فعالیت های طراحی و مهندسی، موفق به بالا بردن سرعت تولید و افزایش ظرفیت فرآیندهای تولید شده ایم.
موسسه عمران و توسعه رضوی همچنین تلاش کرده تا مشکلات کیفیتی را به طور کامل برطرف کند؛ چرا که مغایرت ها و عدم انطباق های کیفی باعث توقف خط تولید می شود. بدین منظور نیز با بهبود کیفیت و کاهش میزان ضایعات از دوباره کاری جلوگیری به عمل آمده و به همان میزان راندمان تولید افزایش پیدا کرده است.


این کارخانه زمینه اشتغال چند نفر را فراهم کرده است؟
در حال حاضر 93 نفر به طور مستقیم در کارخانه هبلکس بیرجند مشغول به کار هستند. ضمن این که کارخانه زمینه اشتغال غیر مستقیم 300 نفر را نیز فراهم کرده است. کارخانه مشهد هم توانسته برای 114 نفر اشتغال ایجاد کند.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید