مراسم شام شهادت امام سجاد(ع) در حرم مطهر رضوی برگزار شد

۱۳۹۹/۰۶/۲۴ - ۲۲:۳۰
حرم مطهر رضوی در شام شهادت زینت عبادت‌کنندگان امام سجاد(ع) سوگوار شهادت این امام مظلوم شد.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام‌والمسلمین ناصر رفیعی در ویژه‌برنامه شام شهادت چهارمین خورشید آسمان ولایت و امامت حضرت امام زین‌العابدین(ع) که در صحن جامع حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به مهم‌ترین اقدامات امام سجاد(ع) در دوران امامت سی‌وچهار ساله خود، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات این امام همام زنده نگه‌داشتن نهضت عاشورا بود؛ آن حضرت بعد از واقعه عاشورا به بهانه‌های مختلف از سیدالشهدا(ع) و دیگر شهدای مظلوم دشت کربلا یاد کرده تا بدین‌وسیله مردم را متوجه ظلم و ستمی که بر اهل‌بیت پیامبر(ص) روا شده بود، کنند.
وی یکی دیگر از اقدامات مهم امام زین‌العابدین(ع) را آموزش تعالیم دینی و اخلاقی به مردم در قالب دعا و مناجات ذکر کرد و افزود: به خاطر اختناقی که در دوران امامت این امام همام وجود داشت آن حضرت نمی‌توانستند آزادانه با شیعیان خود در ارتباط باشند و معارف دینی را برای آن‌ها بازگو و تبیین کنند به همین خاطر ایشان معارف دینی را با زبان دعا به شیعیان خود آموزش می‌دادند.
خطیب حرم مطهر رضوی اظهار کرد: از دیگر اقدامات مهم آن حضرت کادر سازی و تربیت شاگرد بود. آن حضرت در طول دوران امامت خود 173 شاگرد تراز اول تربیت کردند که نمونه آن‌ها ابوحمزه ثمالی و ابوخالد کابلی بود.
وی با اشاره به تأسیس دانشگاه در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) اظهار کرد: اساتید این دانشگاه‌های شاگردان امام سجاد(ع) بودند که هرکدام در علومی همچون تفسیر و کلام و ... تبحر داشتند.
حجت‌الاسلام رفیعی سرپرستی از فقرا و افراد بی‌بضاعت را یکی دیگر از اقدامات امام سجاد(ع) ذکر کرد و گفت: در دوران امامت ایشان بحران‌های متعددی ازجمله قیام مختار، قیام توابین، واقعه حَرّه در شهر مدینه رخ داد و شهر مدینه به خاطر این بحران‌ها دچار قحطی و بحران شده بود.
وی ابراز کرد: امام سجاد(ع) در این شرایط نابسامان اقتصادی سرپرستی چهارصد خانواده بی‌بضاعت مدینه را بر عهده گرفتند و با این اقدام به اوضاع نابسامان اقتصادی سامان بخشیدند.
گفتنی است: قرائت زیارت پرفیض عاشورا توسط سید رضا حسینی، شعرخوانی شاعر آئینی اهل‌بیت(ع) هادی منوری و ذکر مصیبت اهل‌بیت(ع) توسط احمد احمدی نیا از ذاکران و مرثیه‌سرایان اهل‌بیت(ع) از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید