همراه با تازه‌های کتاب در تالار مطالعه نوجوانان

۱۳۹۹/۰۶/۲۶ - ۱۴:۱۸
این روزها، کتاب کم نیست. همچنان که نویسنده نیز کم نیست. دسترسی به نوشته‌های دیگران هم عموماً در حد یک جستجوی گوگل، ساده است. اما نیاز امروز ما،‌ آشنایی با کتاب‌ها و نویسندگانی است که شناختشان می‌تواند دریچه‌ای به دنیای تازه باشد.

خانم‌ها جهانی و دری كارشناسان كتابداري تالار مطالعه بانوان و تالار نوجوانان دختر کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی با معرفی تازه‌های کتاب و آثار جذب شده برای گروه سنی جوان و نوجوان در تالار مطالعه نوجوان سعی بر آن دارند تا مراجعان را با دید باز و آگاه به انتخاب کتاب مناسب دعوت کنند. آنچه در این گزارش به آن اشاره می‌شود خلاصه‌ای از 12 اثر جدید و پرمخاطب در موضوعات مختلف است که در این تالار در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

 

تو شهید نمی‌شوی
کتاب «تو شهید نمی‌شوی» اثر احمدرضا بیضایی از انتشارات معارف، حاوی روایت‌هایی از حیات شهید محمود رضا بیضایی شهید مدافع حرم و از سری کتاب‌های تاریخ شفاهی جبهه مقاومت اسلامی است که توسط دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی منتشر شده است. روایت‌های برادر شهید از فراز و فرودهای یک زندگی با برکت، کودکی و نوجوانی، مسجد و مدرسه تا دانشگاه و پادگان، تبریز تا تهران و از تهران تا شام است.


وقتی سایه‌ها جان می‌گیرند
طيب بقايي ‌مقدم پدیدآور اثر «وقتی سایه‌ها جان می‌گیرند» است که توسط محبوبه سادات رضوي ‌نيا بازنویسی و توسط انتشارات ستاره‌ها منتشر شده است. این اثر دربردارنده خاطرات خود نوشت سرهنگ طیب بقایی مقدم از رسته رزمی مهندسی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در جنگ تحمیلی است. وی از آغاز جنگ و حتی تا سال‌های پس از آن، 126 ماه حضور فعال در مناطق عملیاتی داشته است. او با عقیده و اذعان به این موضوع که اگر رزمنده‌ای در عملیات‌های جنگی شرکت کرده، اما خاطرات خود در آن دوران را به ثبت نرسانیده باشد، گویی جنگ را ناتمام رها کرده است، دست به قلم شده و با نوشتن و جمع‌آوری یادمان خود و هم‌ سنگرانش در طی دو سال، سعی در اتمام مأموریت  خود داشته است.


عمار حلب: شهيد محمدحسين محمدخاني
این کتاب از مجموعه کتاب‌های شهدای مدافع حرم با عنوان «عمار حلب» خاطراتی از گوشه‌های زندگی شهید محمدحسین محمدخانی را روایت می‌کند که توسط محمدعلی جعفری به تحریر درآمده است. شهید محمدحسین محمدخانی اصالتی یزدی دارد اما به تاریخ 9 تیرماه 1364 شمسی در تهران متولد شده است. وی سال‌های دانشجویی خود را در رشته مهندسی عمران در یزد سپری کرد و از فعالان بسیج دانشجویی بود. محمدحسین به‌صورت داوطلبانه به یگان‌های مدافع حرم بانوی مقاومت در سوریه ملحق شد و سرانجام به تاریخ 16 آبان 1394 شمسی، طی نبرد با مزدوران سعودی و پیروان اسلام آمریکایی، در عملیات محرم، خلعت شهادت پوشید.

 

سبک زندگی، مقایسه مؤلفه‌های زندگی بشر در دوران غیبت و عصر ظهور
سبک زندگی شامل اموری است که به زندگی انسان، اعم از بعد فردی، اجتماعی، مادی و معنوی مربوط می‌شود؛ اموری نظیر بینش‌ها و گرایش‌ها که ذهنی و درونی هستند و امور بیرونی اعم از اعمال هوشیارانه و نا هوشیارانه، حالات و وضعیت جسمی، فرهنگ، فعالیت‌های اقتصادی، موقعیت اجتماعی و دارایی‌ها که امور عینی می‌باشند. محمدعلی رستمی نویسنده کتاب «سبک زندگی، مقایسه مؤلفه‌های زندگی بشر در دوران غیبت و عصر ظهور» که توسط بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) منتشر شده است، سبک زندگی بشر قبل از ظهور امام عصر(عج) را با سبک زندگی بعد از ظهور مورد مقایسه قرار داده است. مبحث دسترسی بشر به علم الهی و تسلط بر عالم ماده در عصر ظهور از مطالب جالب توجه این مجموعه شمرده می‌شود.

 

معجزه سپاسگزاری
آیا خداوند به سپاسگزاری ما نیاز دارد؟ هرگز! او بی نیاز مطلق است. پس، دلیل این همه سفارش به سپاسگزار بودن چیست؟ این است که سپاسگزار بودن در زندگی انسان معجزه می‌کند. اما سپاسگزارانه زیستن چگونه است؟ آیا فقط گفتن جمله خدایا سپاسگزارم، کافی است؟ در کتاب «معجزه سپاسگزاری» اثر راندا برن که توسط سیما فرجی ترجمه شده است، 36 تمرین برای سپاسگزار بودن پیشنهاد می‌شود. تمرین‌های این کتاب کمک می‌کنند تا همواره به نعمت‌های زندگی‌مان بیندیشیم و آن‌ها را قدر بدانیم. شاید این تمرین‌ها ساده به نظر برسد؛ اما شروعی عالی برای قدرشناسانه زیستن خواهد بود.


گفت‌وگوهای سرنوشت ساز
اين كتاب درباره چنين گفت‌وگوهایی است: همکارتون از شما و شرکت سو استفاده می کنه، چطور این مساله رو باهاش در میون می ذارید که آدم بده داستان نشید؟ دوستتون همیشه شما رو سر کار می ذاره، چطور اینو بهش می گید که دوستی تون بهم نخوره؟ همسرتون با دوستاش، تلفنی زیاد حرف می زنه، چطور بدون اینکه از کاه کوه بسازید و زندگی زناشویی تون رو نابود کنین، در این باره صحبت می کنین؟ شوهرتون وقت گذرونی با دوستاش رو، به در کنار شما بودن ترجیح می ده، چطور بدون اینکه جبهه بگیرید و اوضاع رو بدتر کنید، این مشکل رو باهاش در میون می ذارید؟ جواب این‌ها و بیشتر از این‌ها را می‌توانید در کتاب گفتگوی‌های سرنوشت‌ساز اثر کری پترسون ترجمه سعیدیار احمدی پيدا كرده و با مطالعه بيشتر، با ملزومات دنياي كنوني همگام شده و نگرش تان را به كار و زندگي دگرگون كنيد.

 

رازهای دنیای نویسندگان
«رازهای دنیای نویسندگی» اثر ام البنین عباس زاده در خصوص اسرار دنیای نویسندگان تهیه و تدوین شده است. مؤلف در این تحقیق، ویژگی‌های شخصیتی و خانوادگی نویسندگان را به بحث و گفتگو گذاشته است. این اثر هنر نویسندگی را با قلمی ساده و جذاب به خواننده آموزش می ‌دهد. مجموعه پیش رو درباره نویسندگی، به مطالبی اشاره دارد و در ادامه به طرز نوشتن پرداخته و در نهایت هنر نویسندگی را آموزش می‌دهد. هنر نوشتن و نویسندگی در این کتاب از موضوعات پر اهمیت این اثر محسوب می‌گردد.


زنبور عسل
کتاب زنبور عسل شاهكار جاويدان موریس مترلینگ است که به بررسي زندگي شگفت انگيز زنبورها و بيان حقايق جالب و ناگفته درباره اين جانور هوشمند مي پردازد و مي تواند از جهات مختلف براي ما سودمند باشد. نویسنده در این کتاب، زنبورعسل و شگفتی‌ های آفرینش این حشره را مورد بررسی و کاوش قرار داده و مشاهدات خود از زنبور عسل را به رشته تحریر درآورده است.

 

رابطه هوشمندسازی مدارس با خودکارآمدی تحصیلی دانش آموزان
مدرسه هوشمند مدرسه ای است که علاوه بر استفاده از امکانات فیزیکی و برنامه هایی مانند سایر مدارس، تلاش دارد با تجهیز به امکانات رایانه ای و فناوری های مربوطه، کنترل و مدیریت خود را بر این اساس مبتنی کند و محتوای اکثر دروس را الکترونیکی کرده و ارزشیابی و مدیریت را هوشمند گرداند. رشد همه جانبه دانش آموزان(ذهنی، جسمی، عاطفی و روانی)، ارتقاء توانایی ها و قابلیت های فردی، تربیت نیروی انسانی متفکر و آشنا به فناوری، افزایش ارتقاء و مشارکت مردمی. هدف از ایجاد این  گونه مدارس است که مهناز شهامت در اثر خود «رابطه هوشمندسازی مدارس با خودکارآمدی تحصیلی دانش آموزان» به آن اشاره دارد.


اوسنه‌ گوهرشاد؛ رمانک فانتزي
اوسنه در لغت به معنای افسانه است. کتاب اوسنه گوهرشاد مجموعه داستانک های به هم پیوسته فارسی و روایت خیالی همگام با داستانی نو و مبتنی بر حقیقت، از واقعه 21 تیر، شهادت و سرکوب خونین قیام مردم در مسجد گوهرشاد و حرم مطهر رضوی و زندگی گوهرشاد بیگم در دوره تیموریان است. این رمان که سعید تشکری آن را به رشته تحریر درآورده است با استفاده از تکنیک فانتزی و جان بخشی به شخصیت های داستان در زمان های مختلف موقعیت های فوق العاده ای برای خوانندگان خلق می کند. در کتاب «اوسنه گوهرشاد» روایت‌ هایی درباره مسجد گوهرشاد، دوران تجدد رضاخانی، واقعه کشتار مردم در این مسجد، شهر پاریس و... ارائه می ‌شود. اين كتاب برگزيده نخستين جشنواره ادبي شهيد اندرزگو است.


شهربانو
کتاب شهربانو نوشته مریم قربان زاده، برش ‌هایی است از 20 سال زندگی یک مادر 80 ساله است که از همه‌ سال‌ های جوانی ‌اش، همین برش ‌ها را غنیمت نگه داشته تا برای مخاطب بگوید. این کتاب خلاصه بیست سال از زندگی یک مادر است. در بخش انتهايي كتاب معناي آن قسمت از كلمات و تركيبات محاوره اي و عاميانه متن كتاب كه احتمالا براي خواننده ناآشنا با لهجه هاي خراساني، مبهم بوده، به ترتيب ديده شدن در كتاب آمده است.


ستارگان و سيارات
در کتاب «ستارگان و سیارگان» اثر کارول استات که توسط امين توکلي و زيبا غفاري ترجمه شده است با اسرار ماه، سيارات و ستاره هاي دور دست آشنا مي شويد. با فضانوردان شجاع ملاقات مي كنيد و از نزديك با روبات هايي كه به عمق فضا سفر مي كنند، آشنا مي شويد. يك نمايش خيره كننده، رسم تصاوير زنده و رنگي براي بچه ها از موضوعاتي كه دوست دارند و ايجاد يك منبع اطلاعاتي مطمئن، از ويژگي هاي اين كتاب است. مجموعه كاوشگران جوان مي تواند اولين منبع براي خوانندگان مستعد و كنجكاو باشد. كتاب ستارگان و سيارات يك شروع تمام عيار براي سفری اكتشافي است. در صفحه كنكاش بيشتر، با موضوعاتي چون: ستاره هاي دنباله دار، موشك ها، لباس هاي فضانوردان، مدارگردها، صفحه هاي خورشيدي و ايستگاه فضايي بين المللي آشنا مي شويد. صفحات كتاب تمام رنگي و در انتهاي كتاب نمايه موضوعي به صورت الفبايي آورده شده است.


گزارشگر: فاطمه باغشاهی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید