پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد:
نقش مناظرات امام رضا(ع) در شناسایی مکتب تشیع
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ - ۱۳:۳۵
پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی ابراز کرد: مناظرات امام رضا(ع) در شناسایی مکتب تشیع نقش مهمی داشت.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار، مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی، در وبینار تخصصی «امام رضا(ع)، مناظرات و گفت‌وگوهای ادیانی، انگیزه‌ها، آموزه‌ها و تحلیل محتوا» که با همکاری سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی برگزار شد، به تبیین «انگیزه‌ها و اهداف مأمون و امام رضا(ع) از مناظرات» پرداخت.
وی گفت: بدون تردید، یکی از اهداف مأمون از برگزاری مناظرات امام رضا(ع) به چالش کشاندن ایشان در این مناظرات بود اما هنگامی که امام(ع) با رؤسای ملل و نحل با زبان و کتاب خودشان گفت‌وگو کردند، تسلط علمی ایشان در تمام زمینه‌ها بر همگان ثابت شد.
حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار به انگیزه امام رضا(ع) در مناظرات اشاره کرد و گفت: امام(ع) تمام‌قد در مناظرات حضور داشتند و لقب عالم آل‌محمد(ص) نیز از همین مناظرات تجلی یافته است. هدف امامت دفاع از دین و پاسخ به شبهات با کمال سعه صدر است. ایشان مناظراتشان را با این اهداف دنبال می‌کردند.
وی با بیان اینکه جایگاه و رسالت امام هدایت، دفاع عقلانی و منطقی از دین و هدایتگری است، ادامه داد: پیروان و صاحبان ملل و نحل در کمال آزادی در برابر شخص اول اسلام به گفت‌و‌گو می‌پرداختند. حضرت(ع) نیز بر اساس حکمت و موعظه حسنه مناظره می‌کردند.
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به جدال احسن و غیراحسن اشاره کرد و گفت: جدال غیراحسن به این معنی است که به هر قیمتی، طرف مقابل را محکوم کنیم اما در جدال احسن با استفاده از باورها و اعتقادات طرف مقابل، مطلبی راهگشا بیان می‌کنیم. این سبک از مناظره در گفت‌وگو امام رضا(ع) با سران ادیان و مکاتب مشاهده می‌شود.
این پژوهشگر گفت: امام رضا(ع) در این مناظره‌ها، پاسخ خود را بر مبنای اعتقاد شخص مخاطب بیان می‌‌فرمودند. این مظهر دیگری از توانمندی ایشان بود.

 

امام رضا(ع) در مناظره‌ها نگاه‌ها را به سمت اهل‌بیت(ع) کشاندند
حجت‌الاسلام محمد صحاف کاشانی، رئیس انجمن گفت‌وگوی اسلام و مسیحیت، نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: مناظرات امام رضا(ع) در شهر مرو برگزار می‌شد. این شهر یکی از چهار شهر قدیمی خراسان بزرگ است که به همراه شهرهای نیشابور، بلخ و هرات، قدمتی بسیار کهن دارد.
وی ادامه داد: این چهارراه تمدنی از یک طرف به چین و هندوستان متصل می‌شد و از طرفی زرتشتیان، مسیحیان، مزدکیان و یهودیان در ایران حضور داشتند. در نتیجه، اهمیت آن از سایر مناطق کشور اسلامی بیشتر بوده است. از این رو، بهترین مکانی که مأمون می‌توانست مشروعیت خود را به اثبات برساند شهر مرو بود.
به گفته حجت‌الاسلام صحاف کاشانی، یکی از اهداف مأمون از دعوت امام رضا(ع) به مرو فراهم آوردن شرایط مناظره و مشروعیت بخشیدن به خود از طریق علم ایشان بود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید