یک روز در رواق کتاب همراه با بلندترین رمان کشور
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۰:۵۲
«مشهد، در آستانه روز سوم شهریور ماه، انتظار می‏کشید. هر چند مردم قبل از آن از خواب بیدار شده بودند، شروع رسمی روز با درخشش نخستین شعاع آفتاب بر گنبد مطلای بارگاه رضوی و آغاز به کار نقاره خانه اعلام می‏شد و...

و این رسم معهودی بود که سالیانی دراز ادامه داشت. ساعت چهار صبح، طبال «تپال محله» در طبل خود کوبیده بود و مجوز عبور و مرور در محلات و خیابان‏ها صادر شده بود و... (جاده جنگ، ج1، ص43)


به رواق کتاب خوش آمدید
«رواق کتاب» عنوانی است که این روزها بر روی سردرب شش ضلعی صحن قدس به چشم می خورد. مکانی که اهالی کتاب را گرد هم می آورد و فضایی آرام، دور از نگرانی اندیشه و مناسب را در نزدیکترین نقطه به مضجع شریف عالم آل محمد(ص) فراهم کرده است. در روزهای پایانی ماه صفر و با حضور حجم بیشتری از زائران، فعالیت آن آغاز شده و حالا این روزها پذیرای جمع زیادی از اهالی علم و آگاهی است. در این فضا فعالیت های فرهنگی مفیدی انجام می شود که توجه زائرین، فعالین حوزه کتاب، نویسندگان و صاحب نظران را به خود جلب کرده است. معرفی کتاب های شاخص با حضور نویسندگان این آثار از جمله فعالیت های رواق کتاب در دهه پایانی ماه صفر است. یکی از این آثار، رمان جاده جنگ اثر منصور انوری است که جلد دوازدهم آن در خرداد ماه امسال به چاپ رسیده است. این اثر که از روز سوم شهریور سال 1320 شروع می شود تا جنگ تحمیلی ده ساله ادامه دارد. انوری در یکی از روزهای پایانی ماه صفر که حزن و اندوه، دل زائران امام هشتم را به درد آورده بود، مهمان رواق کتاب شد تا برای علاقه مندان از تلاش های ده ساله اش بیشتر بگوید.


رمان، بهترین روش تبلیغ دین است
 سید علیرضا مهرداد که خود از رزمندگان تلاشگر دوران دفاع مقدس است، به عنوان مجری برنامه در ابتدا، گفته های خود را با خاطراتی از نویسندگان کتاب و صاحبنظران شروع می کند تا ضمن اعلام کلیت برنامه در ادامه صحبت هایش اشاره ای هم به كتاب های «جاده جنگ»، «بر فراز آشیانه عنقا»، «از عشقاباد تا عشق‌آباد» داشته باشد. ذهن همه مخاطبین متوجه این می شود که منصور انوری نویسنده طولانی ترین رمان انقلاب مهمان این برنامه است. انوری با حضور در جایگاه بوسه ای بر نشان خادمی که بر سینه مجری برنامه نقش بسته می زند و با چشمانی پر از اشک بر روی صندلی می نشیند و پس از چند لحظه سکوت با صدایی آهسته می گوید: «ما هر چه داریم از برکت وجود مبارک امام رئوفمان است». نویسنده کتاب «جاده جنگ» با حمد و ستایش خداوند و سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) می گوید: «در عصر کنونی که بسیاری از انسان ها در جای جای دنیا از آموزه های دینی بی اطلاع اند، بایستی مسائل اسلامی و شرح زندگانی اهل بیت(ع) با زبانی ساده و روان و جذاب نوشته شود تا خواننده را به سمت و سوی این مکتب نورانی بکشاند». انوری بر این باور است که انتقال معارف دینی به جوانان در قالب های ادبی مانند رمان، بهترین روش تبلیغ دین است، چرا که امروز شبکه های مجازی با ترویج فرهنگ غرب خوراک فرهنگی جوانان را در مسیر ضد دین تامین می کند. بنابراین نویسندگان و هنرمندان باید با نوشتن داستان های قرآنی به زبان ساده و جذاب مثل رمان که مورد پسند جوان است به دنبال ترویج فرهنگ اهل بیت(ع) باشند. وی در ادامه نکاتی هم در مورد کتاب «از عشقاباد تا عشق‌آباد» بیان می کند: «کرامات و معجزات آقا علی بن موسی الرضا(ع) یکی از برکات وجود این امام همام است که بازگویی آن نیز بسیار تاثیرگذار می باشد. اما نباید فقط به این قضیه اکتفا کنیم. چرا که وجود مبارک اهل بیت(ع) سرشار از برکات است». نویسنده کتاب «از عشقاباد تا عشق‌آباد» درباره این اثر توضیحاتی می دهد: «زیارت، شفا، مسائل سیاسی و حضور متفقین در ایران و... از موضوعاتی است که در این اثر بیان شده است». اهدای تعدادی کتاب با امضای نویسنده طولانی ترین رمان انقلاب به مخاطبین از دیگر برنامه های این رواق است که با استقبال خوب زائرین و مجاوری حرم مطهر رضوی مواجه می شود.

 

پای حرف مردم
مریم دانشجوی علوم تربیتی یکی از مخاطبین برنامه رواق کتاب است. او که در تمام مدت معرفی رمان جاده جنگ با دقت و علاقه به حرف های نویسنده اثر گوش می دهد، می گوید: «خیلی دوست دارم روزی من هم نویسنده شوم و به اندازه خودم، بخش کوچکی از تاریخ این مرز و بوم را به تصویر بکشم». خانواده صالحی هم که از بیرجند برای زیارت به مشهد آمده اند، از مخاطبین برنامه معرفی کتاب جاده جنگ هستند. پسر نوجوان این خانواده از مسئولین آستان قدس رضوی تقاضا دارد تا چنین برنامه های فرهنگی در حرم مطهر رضوی ادامه دار بوده و منحصر به ایام خاص و مناسبتی نباشد. این نوجوان که تحت تاثیر برنامه رواق کتاب قرار گرفته است از تصمیم خود برای خواندن کتاب جاده جنگ می گوید. کتابی که پیش از آن درباره اش اطلاعات اندکی داشته و حالا قصد دارد حتما آن را مطالعه کند.


قصه ای تلخ از مصیبتی عظیم
اما رواق کتاب تنها مختص بزرگسالان نیست و برای زائران کوچک امام مهربان نیز برنامه هایی تدارک دیده است. برنامه قصه‌گویی برای کودکان و نوجوانان دیگر برنامه رواق کتاب است که با مدیریت حجت الاسلام والمسلمین سید محمد مهدی موسوی شریف برگزار می شود. کودکانی که همراه با والدین خود در رواق حضور دارند کم کم توجهشان به ویژه برنامه کودکانه ای که در حال اجراست جلب می شود و با خوشحالی و رعایت فاصله اجتماعی کنار هم سن و سال های خودشان می نشینند. استاد حوزه کودک با صدای بلند سلام می کند و با گفتن بسم الله الرحمن الرحیم برای زائر کوچولوهای حرم، داستان شهادت امام هشتم(ع) را بیان می کند و مختصری از ماجرای این حادثه غمگین را برای بچه ها به تصویر می کشد.


منبر کتاب
یکی دیگر از برنامه های رواق کتاب، معرفی برخی از آثار با موضوعات سیره اهل بیت(ع) است که توسط کارشناسان مذهبی انجام می شود. در این جلسه از برنامه های رواق کتاب، دفتر 24 «پرسش ها و پاسخ های دانشجویی» با موضوع پیامبر اعظم(ص) در برنامه منبر کتاب توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد منصوری معرفی می شود.


نمایشگاه پوستر
در رواق کتاب همچنین مجموعه ای از تابلوهای مزین به نام کتاب هایی با عناوین سیره معصومین(ع) به نمایش گذاشته شده که در قالب نمایشگاهی تحت عنوان «رسم کتابخوانی» مورد توجه بسیاری از مخاطبین قرار گرفته است. اخذ اطلاعات مخاطبان و زائران جهت تشکیل شبکه فعالان حوزه کتاب، معرفی نرم افزارهایی نظیر طاقچه، پژوهان، قائمیه و استفاده از ظرفیت سامانه بلوفای و چند دقیقه مطالعه برای مخاطب، برنامه های دیگر رواق کتاب است.

برچسب ها:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید