گفت‌وگو با گروه «ریسمونا» به مناسبت خلق اثری هنری در جوار بارگاه منور ثامن‌الحجج(ع)
ریسمانی برای وصل
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ - ۱۵:۴۳
مثل خیلی از جوانان، آرزوهای زیادی در سر می‌پروراندند ولی شبیه بیشتر آن‌ها عمل نکردند. منتظر ننشستند تا شانس در خانه‌ آن‌ها را بزند و کار و میز و پول یک‌شبه به سراغشان بیاید.

اصولا به کارآفرینی و تولید اعتقاد داشتند. برای همین، حین انجام دادن حرفه‌ای متناسب با تخصص دانشگاهی‌شان در بازار کار، علاقه‎مندی خود را هم پیگیری کردند تا روزی که فرصت ظاهر شدن و درخشیدن را پیدا کنند، اتفاقی که بالاخره با حضور در همان مرحله اول «عصر جدید» با خلق تابلویی از جمشید مشایخی به وسیله میخ و نخ برایشان رقم خورد.
عرفان یعقوبی و سجاد صاحبی، به عنوان بانیان گروه «ریسمونا»، از همان اولین قدم‌های شروع این هنر نوپا  توان و موفقیت خود را زیر ایوان مقصوره صحن گوهرشاد از امام رئوف خواستند که به نظر می‌رسد با کرامتشان به اجابت رسید. با این دو هنرمند جوان مشهدی به مناسبت اجرای برنامه در حرم رضوی به گفت‎وگو نشسته‌ایم.

 

آقای یعقوبی، ماجرای خلق یک تابلو به نیت امام هشتم از کجا شروع شد؟
از همان تاریخ اتمام مرحله دوم رقابت تلویزیونی «عصر جدید» می‌خواستیم کاری کنیم که هم به واسطه مشهدی بودن و هم همسایگی کارگاه ما با حرم رضوی، حال دل خودمان خوب شود. این بود که ایده اجرای تولید اثری به نیت امام هشتم را مطرح کردیم و با استقبال آستان قدس رضوی، قرار بر این شد که تابلو را در خیابان آیت‌الله طبسی تولید و درآمد حاصل از فروش کار صرف نیازمندان به‌ویژه بیماران مبتلا به کرونا شود. از بین طرح‌های مختلف پیشنهادی تیم حرفه‌ای طراحی، بنا شد طرحی از گنبد و گلدسته بارگاه منور حضرت رضا(ع) را تولید کنیم. بحمدالله با عنایت حضرت رضا(ع)، به شکلی کاملا غافل‌گیرانه با ما تماس گرفتند و خواستند کار را بر پشت‌بام صحن انقلاب و درست مقابل گنبد و گلدسته حرم مطهر اجرا کنیم.

 

در طول فرایند پیدا کردن کار تا دیده شدن در «عصر جدید»، توسل به اهل‌بیت(ع) و امام رئوف کجاها به کارتان قوت بخشید؟
ما بچه‌مشهدی هستیم و عادت کرده‌ایم هر چند روز یک بار برای دیدار تازه کردن و زیارت و دعا به حرم رضوی مشرف شویم، چون پاتوق من و دوستانم صحن گوهرشاد است. من بارها راه افتادن کاری تولیدی و بدون سرمایه، و موفقیت در آن را از خود حضرت خواسته‌ام. هرکدام از ما هم آرزو کرده است که در طول عمرش کاری را برای حضرت انجام دهد. به همین دلیل، به محض بازگشت از «عصر جدید» فکر کردیم کاش بتوانیم کاری کنیم که به قدری وظیفه خودمان را در قبال امام هشتم انجام داده باشیم و به واسطه هنر و تخصصی هم که به دست آورده‌ایم، عرض ارادتی داشته باشیم.
بی‌تعارف، راه افتادن این کار و خصوصا موفقیت در دو مرحله رقابت «عصر جدید» را مدیون آقا امام رضا(ع) می‌دانم. برای همین، اولین جایی که برای تشکر رفتیم، حرم بود و باز موفقیت در مراحل دیگر کار را از خودشان درخواست کردیم. خب این کمترین کاری بود که می‌توانستیم انجام دهیم، و خدا را شکرگزاریم که نزدیک به ایام شهادت امام رضا(ع) توفیق انجام چنین کاری نصیب ما شد.

 

ریسمون

 

حس و حالتان را از خلق یک کار با مضمون گنبد و گلدسته، آن هم از روبه‌روی این مکان مقدس، توصیف کنید.
از وقتی اعضای گروه شنیدند بناست کار از روبه‌روی گنبد و گلدسته حرم رضوی ساخته شود، همه قلبا دوست داشتند ما را همراهی کنند ولی به دلیل کمبود فضا، امکانش نبود و سه نفر آماده حضور در این مکان شریف شدیم. وقتی پایمان به آن بالا رسید و چشممان به گنبد نورانی آقا افتاد، حال خودمان را نمی‌دانستیم. انتظار چنین مقبولیتی را نداشتم و فکر می‌کنم چیزی جز عنایت آقا نبود. همکارم هم بر این باور بود و در همان فضای معنوی به من گفت: «عرفان، معلوم نیست دوباره کی توفیق یار ما شود و این منظره و حس و حال خوب را تجربه کنیم. خوب می‌شود کارهای دیگری پیشنهاد بدهیم و باز امکان حضور در این مکان مقدس را پیدا کنیم.» ان‌شاءالله این کار در آینده ادامه پیدا خواهد کرد. با توجه به رویکرد مثبت متولیان این آستان قدسی به کار هنری گروه «ریسمونا» و چند طرح پیشنهادی گروه، خلق کارهای دیگری هم در دست بررسی است. بیشتر کاری برای ولادت حضرت ثامن‌الحجج(ع) مد نظر داریم.

 

کمی به گذشته برگردیم. شما به عنوان یک جوان از معیارها و دغدغه‌هایتان برای پیدا کردن یک حرفه تعریف کنید.
کار را از روزهایی سخت همراه با دوستم، آقای صاحبی، شروع کردم. همیشه از خدا می‌خواستم هرچه را از ما می‌گیرد، امید را نگیرد. من به پیدا کردن کار اداری با یک درآمد ثابت فکر نمی‌کردم. همیشه کاری تولیدی که خودم از صفر شروع کنم مد نظرم بود. در طول دو سال اول کار، هم‌زمان شغل دیگری داشتم که از آن درآمد کسب می‌کردیم. حتی هزینه مکان کوچکی را که به عنوان کارگاه اجاره کرده بودیم برعهده داشتیم اما به‌تدریج کار پیش رفت و با موفقیت در «عصر جدید»، گروه گسترش پیدا کرد. حالا گروه ما از شش خانم و آقای 18 تا 25 سال تشکیل می‌شود، همه جوان و پرانرژی و خوش‌فکر. همه روزهای دشواری را از ابتدا تا امروز که هنوز هم راه زیادی برای رشد و معرفی این هنر پیش رو داریم، پشت سر گذشته‌اند و هنوز پای دغدغه‌مندی خودشان برای انجام یک کار تولیدی باقی مانده‌اند. فعلا در این مرحله، باید با تلاش پای کار بایستیم و بجنگیم تا به روزهای خوب کار هم برسیم. از آنجایی که این هنر، جذاب و تک و ماندگار است، توان تولید زیاد و درآمدزایی را دارد و در ادامه، برای توسعه کار، از طرح‌ها و ایده‌های نوی گروه استفاده خواهیم کرد. ما خودمان را برای روزهای خیلی بزرگ‌تر آماده کرده‌ایم.

 

آقای صاحبی، شما نیز همین اول سخن، درباره حس و حال انجام یک کار از جوار گنبد و گلدسته بارگاه رضوی تعریف کنید.
من هم مثل همه مشهدی‌ها از کودکی ارادت خاصی به حرم و حضرت رضا(ع) دارم. برای همین، واقعا از لحظه پا گذاشتن به آن بالا تا انجام همه مراحل صورت بخشیدن به تابلو، حسی وصف‌ناپذیر و عجیب داشتم. همین‌طور، نتیجه‌ای که از آب درآمد خیلی بهتر از همه کارهایی بود که تا حالا کرده بودیم. حتما این عنایت ویژه حضرت بود. من و همه دوستانم می‌خواهیم این کار را با همین حس و عشق و علاقه در تابلوهای دیگری به‌خصوص با محوریت حضرت رضا(ع) ادامه بدهیم.

 

ریسمون

 

شما به عنوان دوست و همکار دوازده‌ساله آقای یعقوبی چگونه به شروع یک کسب‌و‌کار نگاه می‌کردید؟
ما با دیدن عاقبت دوستان فارغ‌التحصیلمان و حضور آن‌ها در بازار کار، مطمئن بودیم از تکیه صرف بر دانش آکادمیک به جایی نخواهیم رسید. من و دوستم، آقا عرفان، هیچ‌وقت به کاری ثابت با درآمد معمولی تا آخر عمر فکر نمی‌کردیم. البته می‌خواستیم کاری برای خودمان راه بیندازیم که عشق و علاقه هم در کارمان دخیل شود. فقط دنبال کسب پول و جایگاه نبودیم. به دلیل همین رفاقت یازده‌دوازده‌ساله از دوران راهنمایی و آشنایی با خلقیات و شخصیت همدیگر، تصمیم مشترکی برای راه‌انداختن یک کار جدید گرفتیم تا هم قدرت و تفکر آکادمیک و هم تجربیات کار در بازار را به کارمان تزریق کنیم. با اینکه کار را از زیرزمین منزل یکی از اقوام شروع کردیم، خدا را شکر با صبر و تلاش، کم‌کم ایده و کار سروشکل گرفت و تیم بزرگ‎تر و روند کار با ورود به «عصر جدید» جدی‌تر شد. امیدواریم کار و تلاش من و سایر بچه‌های تیم «ریسمونا» در سایه عنایت آقا امام رضا(ع) روزبه‌روز قوت بگیرد.

 

تهیه و تنظیم: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید