استاد دانشگاه شاهد مطرح کرد:
امامت، جذاب‌ترین موضوع برای خاورشناسان
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۰:۳۶
استاد دانشگاه شاهد گفت: یکی از جذاب‌ترین بحث‌ها برای خاورشناسان علاقه‌مند به مباحث حدیثی، موضوع امامت است و کتاب «عیون اخبار الرضا(ع)» از این جهت مورد توجه آنان قرار دارد.

به گزارش آستان‌نیوز، علی حسن‌نیا، استاد دانشگاه شاهد، در نشست علمی «خاورشناسان و کتاب عیون اخبارالرضا(ع)» که از سوی دفتر نمایندگی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی در قم برگزار شد، گفت: تا پیدایش انقلاب اسلامی ایران، مجموعه تلاش‌های خاورشناسان در حدیث شیعه به عدد انگشتان یک دست هم نمی‌رسید، اما انقلاب یکباره سمت و سوی مطالعات غربیان را تغییر داد. امروز شاهد بیش از ۶۰ اثر فقط در زمینه حدیث شیعه هستیم که اغلب تلاش کرده‌اند عقیده‎های دینی و سیاسی‌ای را که در گوشه‌ای از جهان قد علم کرده است بهتر بشناسند.
وی افزود: اتان کلبرگ از خاورشناسانی است که از همان اوایل انقلاب، موضوع امامت‌شناسی و چالش میان شیعه و سنی و شکل‌گیری حدیث شیعه را به‌وفور مورد مطالعه قرار داد و بالغ بر ۱۱۴ اثر فقط از این مستشرق موجود است.
به گفته این پژوهشگر، خاورشناسان معتقدند که دوره آل‌بویه در تاریخ شیعه آغازی برای رشد و شکوفایی علمی شیعیان در علوم مختلف بوده است. حتی برخی معتقدند که علت باقی ماندن فرهنگ تشیع تلاش‌های این دوره است.
حسن‌نیا با بیان اینکه هیچ کتاب و مقاله‌ای به صورت خاص از سوی مستشرقان، متمرکز بر کتاب «عیون» نیست، اظهار کرد: این مسئله به دلیل اهمیت نداشتن این کتاب نزد آنان نیست بلکه تلاش آنان در واکاوی تفکر بنیادین شیعه سبب شده است روی کتب درجه اول حدیثی تمرکز کنند.
این پژوهشگر تأکید کرد: کتاب «عیون» گرچه مستقلا در آثار خاورشناسان ذکر نشده، محتوای آن مورد توجه آنان بوده است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید