در گفت‌وگو با مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی عنوان شد:
نقش امام رضا(ع) در زنده نگهداشتن عاشورا
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۰:۴۱
شخصیت بی بدیل امام حسین(ع) در تاریخ بشریت آنچنان تأثیرگذار بود که به همگان درس آزادی و آزادگی آموخت و این دردانه و الوترالموتور، سرآمد همه آزادی‌خواهان و حق‌طلبان شد.

قیام خونین وی با گذشت زمان پایه‎های حکومت هر ظالم و ستمگری را در هر نقطه جهان به لرزه درآورده است. هرچند نفس آن قیام بزرگ و جاودانه مسیر خود را در طول تاریخ به خوبی طی کرده است، تلاش‌های فراوانی نیز از سوی معصومین(ع) برای زنده نگهداشتن یاد و خاطره این قیام صورت گرفته است به طوری که هرکدام از ائمه اطهار(ع) به فراخور شرایط زمانی و مکانی در تبیین و تبلیغ آن، روش‌های منحصر به فردی داشتند. از سیره امام سجاد(ع) و گریه بی‌امان ایشان گرفته تا احادیث و روایات امام باقر و امام صادق(ع) تا واگویه‌های غربت امام کاظم(ع) و روایاتی که امام رضا(ع) از پدر بزرگوارشان برای بزرگداشت فرهنگ عاشورا نقل فرموده‎اند، همه این موارد حاکی از تلاش‌ها و سیره اهل‌بیت(ع) برای این حرکت عظیم بوده است.

حرکت فرهنگی امام رضا(ع) و تبیین فرهنگ شهادت
مرتضی انفرادی، مدیر گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، با بیان اینکه امام رضا(ع) در زنده نگهداشتن یاد امام حسین(ع) و عاشورا نقش بسزایی ایفا کرده‌ است، گفت: امام رضا(ع) با پذیرش ولایتعهدی، مبارزه دائمی خستگی‌ناپذیر خود را با دستگاه خلافت به بهترین وجه ممکن به ثمر رساند تا جایی که مأمون مجبور شد ایشان را به شهادت برساند.
وی ادامه داد: حرکت فرهنگی عظیم امام رضا(ع) در آن دوران، در تبیین فرهنگ شهادت و بزرگداشت مقام شامخ امام حسین(ع) در چند محور بسیار دقیق و دوراندیشانه سبب شد قیام و شخصیت امام حسین(ع) بیش از پیش برای همگان شناخته شود.

مقابله با جریان تحریف
انفرادی افزود: تحریف حقایق و واژگون نشان دادن واقعیات در طول تاریخ حربه‎ای بوده است که از سوی دشمن آگاه و دوست جاهل در جامعه نفوذ می‎کرده است. امام رضا(ع) برای مصون ماندن قیام امام حسین(ع)، در درجه اول همه تلاش خود را برای مقابله با تحریف عاشورا و شهادت جدشان انجام دادند.
وی ابراز کرد: در روایت اباصلت هروی آمده است: به امام رضا(ع) عرض کردم در اطراف کوفه جماعتی می‌گویند: امام حسین(ع) شهید نشده است و خداوند شخصی با نام حنظله بن اسعد شبامی را به شکل ایشان درآورد. اوست که کشته شده است و خداوند حسین بن علی(ع) را به آسمان برده است، همچنان که عیسی را به آسمان برد و از کشته شدن نجات داد. به این آیه نیز استدلال می‌کنند: «وَ لَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا»
این پژوهشگر ادامه داد: امام رضا(ع) نیز در پاسخ به آنان فرمودند: آنان دروغ گفته‌اند و مشمول غضب الهی می‎شوند. لعنت خدا بر ایشان باد. آنان کافر شده‌اند زیرا خبر شهادت حسین بن علی(ع) را که رسول خدا(ص) داده بود کذب می‌دانند.
وی ادامه داد: بنابراین روایت، حضرت همه تلاش خود را برای تحریف‌زدایی و مبارزه با کژروی‌های اعتقادی در مورد پیام عاشورا صرف کرد و با عباراتی بسیار شدید این مطلب را نشان داد.

ترغیب به عزاداری و برگزاری مراسم سوگواری
این پژوهشگر سیره رضوی گفت: امام رضا(ع) در عزاداری و مرثیه‌سرایی به محبان خود تأکید می‌فرمودند که اشعاری را در رثای سیدالشهدا بسرایند. ایشان به دعبل فرمودند: ای دعبل، برای حسین مرثیه بسرا. تو تا زمانی که زنده‌ای مدح‌کننده ما و یاور مایی. پس هرچه می‌توانی در یاری ما کوتاهی نکن. در این هنگام، دعبل 120 بیت در موضوع عاشورا سرود و حضرت در حرکتی فرهنگ‎ساز 300 درهم به ایشان عطا فرمودند. سپس لباس خویش را نیز به ایشان اهدا کردند.

بیان فضایل زیارت سیدالشهدا
انفرادی تصریح کرد: حضرت رضا(ع) در مورد فضایل امام حسین(ع) به ابن شبیب فرمود: ای پسر شبیب، اگر دوست داری که خداوند را در حالی ملاقات کنی که هیچ گناهی نداری، پس امام حسین(ع) را زیارت کن. در روایت‎های متعدد دیگر، آثار زیارت امام حسین(ع) را گوشزد می‎کند که آثاری مانند شفاعت شدن، در زمره مقربان قرار گرفتن، ثواب معادل حج، پاک شدن گناهان و محشور شدن با سیدالشهدا از جمله آن‌هاست.
وی ادامه داد: علاوه بر آنچه بیان شد، مباحثی مانند تبری از دشمنان اهل‌بیت(ع)، ذکر روزهای زیارتی امام حسین(ع)، برکات تسبیح کربلا و مطالبی از این دست نشان می‎دهد که فرهنگ‌سازی امام رضا(ع) برای زنده نگهداشتن حماسه عاشوا و بزرگداشت یاد و خاطره کربلا و امام حسین(ع) با رویکردی مدبرانه و تلاش بسیار دقیق و سرنوشت‌ساز برای استمرار قیام جدشان اباعبدالله الحسین(ع) بوده است. ثمره این تلاش رساندن پیام عاشورا به همه اعصار، زمان‎ها و مکان‎هاست و با این روشنگری به حفظ دستاوردهای واقعه عاشورا پرداختند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید