همزمان با ایام پایانی ماه صفر
نفایس گنجینه ملک در بستر فضای مجازی معرفی شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۲:۳۹
همزمان با ایام پایانی ماه صفر، منتخبی از نفایس هنری و تاریخی گنجینه مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در شبکه‌های مجازی این مؤسسه معرفی شد.

به گزارش آستان ‌نیوز، این برنامه مجازی با هدف بزرگداشت سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص)، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع)، گرامی‌داشت دهه وقف، اشاعه فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در بین کاربران شبکه‌های مجازی و شناساندن و بازشناسی نفایس این موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران صورت گرفت.
از جمله این آثار کم‌نظیر می‌توان به جزوه قرآنی منسوب به دست‌خط مبارک «امام حسن مجتبی(ع)» اشاره کرد که به خط کوفی در 20 ورق از پوست آهو با حاشیه آهار مهره به ابعاد 8/20 در 15 سانتی‌متر در قرن دوم هجری قمری کتابت و با بیاضی مقوا با رویه‌ای از پارچه قرمز مجلد شده است.
نمایشگاه مجازی «زیارت» نیز با محوریت نسخه خطی «رساله فی زیارت الرضا» گنجینه خطی ملک در فضای مجازی قرار گرفت. این نمایشگاه روایتگر تعریف زیارت و برخی آداب زیارت امام رضا(ع) است.
همچنین تصویر بخشی از موخره وقف‌نامه کتابخانه و موزه ملی ملک به خط حاج حسین آقا ملک بنیانگذار و واقف این مجموعه در بستر مجازی در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.
منتخبی از تصویرهای مجموعه قطعه‌های خوش‌نویسی این گنجینه که توسط هنرمندان برجسته تاریخ خوش‌نویسی ایران نگاشته شده است و در تالار هنر(خوش‌نویسی و نگارگری) موزه ملی ملک نگهداری می‌شود، نیز در قالب فتوکلیپ منتشر شده است.
کتابخانه و موزه ملی ملک این آثار را در قالب‌های متنوع و جذاب همچون فتوکلیپ، نمایشگاه مجازی و... در ادامه ارائه خدمات غیرحضوری خود در دوران مقابله با بیماری کرونا و توقف موقت حضور گردشگران در موزه‌های تهران، در شبکه‌های مجازی در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته است.  
اهل هنر و معرفت برای تماشای فتوکلیپ‌های نفایس گنجینه مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک به مناسبت ایام پایانی صفر می‌توانند به حساب اینستاگرام آن به نشانی malek_museum_library و کانال‌های مؤسسه در پیام‌رسان‌های سروش و واتساپ مراجعه کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر بارگاه ملکوتی حضرت رضا(ع) وقف شده است و در حال حاضر در تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد(میدان مشق) قرار دارد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید