حسین رفیعی در گفت‌وگو با آستان نیوز:
به پابوس آقا آمده‌ایم تا قیمت پیدا کنیم
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۳:۱۰
جالب‌ترین نکته هم‌صحبتی با این هنرمند کشورمان این است که احساس نمی‌کنی با همان بازیگر و مجری طنز دهه ۷۰ و ۸۰ در حال مکالمه‌ و مصاحبه‌ای. مثل همان سال‌ها خنده‌روست اما اینجا با حال و هوای دیگری در نیم‌طبقه صحن انقلاب نشسته و از امام رضا(ع) و مهربانی‌های ایشان در زندگی‌اش تعریف می‌کند.

حسین رفیعی که قطعا تمام جوانان و نوجوانان با نقش‌های زیبایش خاطره دارند و دهه‌های نخست زندگی‌شان را با برنامه‌ها و اجراهای جذابش گذرانده‌اند، حالا وقتی می‌خواهد جایی برای مصاحبه انتخاب کند، رو به گنبد حضرت رضا(ع) کرده و چشم گره می‌زند در طلایه‌هایش. درست روبه‌روی حضرت را انتخاب می‌کند. با او که میهمان ویژه‌برنامه تلویزیونی «تشرف» است، به گفتگو نشسته‌ایم.

 

آقای رفیعی، فکرش را می‌کردید در این شرایط، میهمان آقا باشید؟
واقعیتش این سعادت را بارها و بارها داشته‌ام که در حرم مطهر برنامه اجرا کنم. و شاید از معدود و انگشت‌شمار مجریانی باشم که در گلدسته‌، پشت بام و داخل حرم برنامه اجرا کرده‌ام. سالی پنج شش بار برنامه دارم و می‌دانم آقا دوستم دارند که این توفیق را نصیبم کرده و می‌کنند. در حالت عادی هم امکان ندارد مشهد بیایم و حرم نیایم اما یکی از مزایای شغلم همین بوده که سعادت حضور مدام در حرم را به بنده عطا کرده‌اند.

 

در دوران شیوع کرونا هم آمده بودید؟
چند برنامه در حرم داشتیم که به خاطر درگیری‌های کاری یا شیوع کرونا نتوانستیم اجرایشان کنیم ولی این توفیق شد که شب شهادتشان در حرم باشم. اینجا بودنم توفیقی است که خداوند نصیبم کرده اما هستند کسانی که تا به حال نتواسته‌اند مشرف شوند ولی به عشق امام رضا(ع) زندگی می‌کنند و نفس می‌کشند. دیدید برخی برنامه‌ها هستند که دوربین داخل ضریح می‌رود یا از گنبد و گلدسته‌ها فیلم می‌گیرند؟ باور کنید عاشقان امام رضا(ع) با همین تصاویر هم ارتباط برقرار می‌کنند.
البته اینکه روبروی پنجره فولاد یا ضریح باشی با اینکه در قاب تصویر ببینی قابل قیاس نیست و خوشبختانه اتفاق شایسته‌ای در حال رقم خوردن است و آن، این است که زیارت اولی‌ها را می‌آورند که امیدوارم پس از مهار کرونا بیش از پیش از سر گرفته شود.

 

قبول دارید همه نیاز داریم تا دوباره در این قلمرو قدم بزنیم و سختی‌های این دوران را به خاطره تبدیل کنیم؟
دقیقا همین است. ما در شرایطی هستیم که همه دنیا هم در حال تجربه‌ کردنش است. اما باید قبول کنیم که قبل از کرونا بیماری‌های مسری دیگری بود که جان زیادی را می‌گرفت اما اگر بخواهیم قربانیان این بیماری را با سایر سوانح و حوادث بسنجیم واقعا نباید بهراسیم. بالاخره شاید این بیماری سال‌های سال گریبان ما را بگیرد. ما می‌توانیم با این بیماری‌ هم زندگی کنیم. اتفاقا این موارد بد هم نیستند. شاید لازم بود یاد بگیریم موارد بهداشتی را بیشتر رعایت کنیم؛ آن هم در زیارت. بسیاری هستند که به امام رضا(ع) ارادت دارند و قطعا از سر ارادتشان است که ضریح یا درب‌ها را بی‌مهابا می‌بوسند اما خوب است با خادمان همکاری داشته باشیم تا افراد زیادتری بتوانند به زیارت بیایند.

 

شما هم امروز این تدین مردمی را در زائران مشاهده کردید؟
اصلا مردم خودشان نسبت به گذشته خیلی بیشتر متوجه این امر شده‌اند. جان خیلی عزیز است اما دقت کنید، نسل من با جنگ مواجه شدند؛ جوانانی که می‌دانستند رفتنشان برگشتی به دنبال نخواهد داشت اما با این حال، شناسنامه خود را دست‌کاری می‌کردند و می‌رفتند خط مقدم.
برای ما بچه شیعه‌ها، امام رضا(ع) و امام حسین(ع) و عزاداری، خط قرمزمان است و نمی‌توانیم مردم را از عزاداری برای ائمه اطهار(ع) و از همه مهمتر دیدن امام محروم کنیم.
بسیاری از مردم مشهد، زندگی‌شان را از شهر دیگری جابجا کرده‌اند تا هر روز آقا را ببینند و می‌گویند حتی اگر درگیر هم باشند باز هم به نوعی خود را هر روز در خیابان منتهی به حرم قرار می‌دهند تا حضرت را زیارت کنند و در این هوا نفس بکشند. اینها باورهایی است که انسان‌ها با آن زندگی می‌کنند و زنده‌اند.
به هر حال هر انسانی یک روزی به دنیا آمده و روزی از دنیا می‌رود و مهم این است که ارزشمند زندگی کرده و بمیریم. ما به پابوس آقا می‌آییم و آمده‌ایم تا قیمت پیدا کنیم نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم.


دورترین خاطره‌تان از حرم به چه سالی برمی‌گردد؟
سال ۵۲؛ یادم است مادرم دستانم را سفت چسبیده بود چون خیلی شرور بودم. همیشه به پدرم که خدا نگهش دارد می‌گویم که اگر من را روی شانه‌هایش نمی‌گذاشت فقط پای آدم‌ها را می‌دیدم. الان هم با خودم می‌گویم که کاش می‌شد باز روی دوش پدرم باشم و بالاترین نقطه ضریح را زیارت کنم.

 

شما چطور فرزندانتان را با آقا امام رضا(ع) آشنا کردید؟
بچه‌های این نسل با نسل ما خیلی متفاوتند اما از سالی که ازدواج کردم و در تلویزیون بودم هر بار که مشهد برنامه داشتم سعی کردم با خانواده و فرزندانم بیایم و پسر و دخترم هم مشتاق زیارت‌اند.

 

اجرای برنامه‌های تلویزیونی را در فضای حرم برای اینکه جوانان ارتباط خوبی با امام برقرار کنند موثر می‌دانید؟
من متعلق به نسلی هستم که از این دست برنامه‌ها خیلی اجرا می‌شد. خوشبختانه در سال‌های اخیر و با فضای مجازی و...، برنامه‌های این‌چنینی زیاد شده ولی برنامه‌هایی مثل تشرف روی ایمان و اعتقادات مردم ارتباط برقرار می‌کنند. ببینید، مخاطب با این برنامه ارتباطی دلی برقرار کرده و با آقا روی دلش معامله می‌کند. نه تنها مسلمانان بلکه مذاهب دیگر هم پیش امام رضا(ع) می‌آیند و حاجت می‌گیرند؛ جوانان ما هم حتما پیش ایشان جای خود را دارند.


گفتگو: فائزه موسوی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید