نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی:
حضور امام رضا(ع) در ایران سبب تقویت باورهای تاریخی شیعه شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۴:۱۳
نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه ورود امام رضا(ع) به ایران، مفهوم امامت را عینیت بخشید و درک آن را تسهیل کرد گفت: حضور امام رضا(ع) در ایران سبب تقویت باورهای تاریخی شیعه شد و بر هویت ما ایرانیان تأثیر گذاشت.

به گزارش آستان‌نیوز، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام‌جمعه مشهد، در ویژه‌برنامه سالروز شهادت امام رضا(ع) که در رواق بزرگ امام‌خمینی(ره) با حضور زائران و مجاوران عزادار، با رعایت کامل موازین بهداشتی برگزار شد، به تبیین شهادت‌نامه امام رضا(ع) پرداخت.
وی بیان کرد: در روایات اسلامی و احادیثی که از پیامبر اکرم(ص) رسیده است، حضرت فاطمه زهرا(س) و امام رضا(ع) «بضعه» رسول‌الله(ص) لقب داده شده‌اند. در زبان فارسی «بضعه» را پاره تن معنا کرده‌اند که این‌گونه نیست. کلمه «بضعه» از ریشه «بضاعت» گرفته می‌شود و به معنای سرمایه است. در واقع، وجود مقدس حضرت زهرا(س) و حضرت رضا(ع) سرمایه پیامبر(ص) و اسلام هستند.
آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: حضرت فاطمه زهرا(س) اسلام را از خطر سقوط نجات دادند و تداوم مسیر رهبری حاصل تلاش‌های دخت نبی مکرم اسلام(ص) است. آن روزی که حضرت فاطمه(س) قیام کردند، اگر تعدادی انگشت‌شمار مسلمان بودند، اکنون میلیون‌ها نفر در کره زمین ندای «اشهد أن لا الله إلا الله» سر می‌دهند و این به دلیل مجاهدت‌های حضرت زهرا(س) است.
وی ادامه داد: از زمان امیر‌المؤمنین علی(ع) تا امامت هشتمین امام، همواره حکام بنی‌امیه و بنی‌عباس در صدد نابودی ائمه اطهار(ع) برآمدند و می‌خواستند جریان امامت را از بین ببرند اما به اهداف خود نرسیدند و جریان امامت روزبه‌روز در حال گسترش بود.
امام جمعه مشهد ادامه داد: مأمون از فرط شیطنت، معاویه بنی‌عباس لقب گرفته بود و همواره درصدد طراحی و نقشه برای براندازی مسئله امامت بود. او طی طرحی، امام(ع) را به‌اجبار از وطن و جوار قبر جدش رسول اکرم(ص) به سوی مرو فراخواند تا تحت نظر داشته باشد و ارتباط او را با شیعه قطع و او را از شیعه و بنی‌هاشم جدا و در مرو حبس کند. در ظاهر آن حضرت را به خلعت حکم و ولایت مزین، و در باطن آن حضرت را از همه شئون منع کرد.
وی افزود: مأمون اجازه برگزاری جلسات درس و خواندن نماز جمعه و عید را به امام(ع) نمی‌‌داد. در اطراف منزل و محل اقامت ایشان جاسوس گماشته بود، درحالی که مردم می‌پنداشتند مأمون در مقابل امام(ع) خاضع، مطیع و ارادتمند اوست. در واقع، نقشه مأمون این بود که امام(ع) را به شهادت برساند اما مردم متوجه اصل شهادت و ظلم و ستم او نشوند.
آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: امام رضا(ع) خلافت را نپذیرفتند و در پاسخ به مأمون به این نکته اشاره کردند که اگر خلافت تو الهی است، نمی‌توانی به شخص دیگری واگذار کنی و اگر الهی نیست، تو تصمیم گیرنده نیستی. از همین رو، امام(ع) به‌اجبار ولایتعهدی را پذیرفتند.
وی تصریح کرد: مردم به وجود امام رضا(ع) عشق می‌ورزیدند. از همین رو، با اوج‌گیری تمایلات مردم به ایشان، مأمون با دسیسه‌چینی در روز 30 صفر سال 203 هجری قمری ایشان را با انگور آغشته به سم و انار زهرآلود مسموم کرد و به شهادت رساند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید