معاون تولید به‌نشر:
آثار کودک به‌نشر مروج اخلاق و آموزه‌های اسلامی هستند
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۴:۴۰
معاون تولید به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) گفت: این انتشارات به عنوان ناشر برگزیده کودک و نوجوان و ناشر برگزیده مذهبی سعی کرده است آثار چاپ‌شده برای کودکان مروج اخلاق، آموزه‌های اسلامی و دینی باشد.

سید احمد میرزاده در گفت‌وگو با آستان‌نیوز گفت: کتاب نقش چشمگیری در شکل‌گیری شخصیت و فرهنگ بچه‌ها دارد و آثار آن تا بزرگ‌سالی و در کل دوران زندگی فرد، نمود دارد. به‌نشر (انتشارات آستان قدس رضوی) به عنوان ناشری وابسته به دستگاه ولی‌نعمتمان، حضرت امام رضا(ع)، ترویج معارف اسلامی، سنت و سیره اهل‌بیت(ع) به طور خاص سیره حضرت رضا(ع) و ... را در چاپ کتاب‌های کودک دنبال می‌کند.
وی افزود: اگر می‌گوییم آثار این مجموعه باید مروج آموزه‌های اسلامی، اخلاق اسلامی و باورهای دینی باشد، به معنای آن نیست که هر اثری در به‌نشر چاپ می‌شود حتما ظاهری دینی دارد. گاهی در کتاب‌های کودک به‌نشر توجه ما به این نکته است که آموزه‌های اسلامی با نگاهی نو و به صورت غیرمستقیم به کودکان آموزش داده شود.
میرزاده چاپ کتاب‌های «قصه‌های احکام»، «قصه‌های حنانه» و «ترانه‌های نیایش» را از آثاری دانست که به طور غیرمستقیم به ارائه آموزه‌های دینی به کودکان می‌پردازند.
معاون تولید به‌نشر تصریح کرد: در این آثار سعی شده است با زبان قصه و شعر، کودکان با مفاهیمی از جمله شکرگزاری از نعمت‌های خداوند و احکام اسلامی آشنا ‌شوند.
وی با اشاره به اثری تازه از به‌نشر با عنوان «جشن خرگوش‌ها» ادامه داد: این اثر نمادین جشنی در دنیای افسانه‌ساز خرگوش‌ها و دوستان آن‌هاست که به قلم محمد میرکیانی نوشته شده است و به طور غیرمستقیم کودکان را با مسائل مهم فرهنگی کشور از جمله مبحث تهاجم فرهنگی آشنا می‌کند.
میرزاده با اشاره به تولید آثار مهمی در حوزه کودک به‌نشر اظهار کرد: مجموعه «سلام بر گل نجمه» به دبیری مجید ملامحمدی، مجموعه «هشتمین ستاره» به دبیری ناصر نادری، «۳۶۶ روز با پیامبر» از نقی سلیمانی، «شهرزاد، دختر شرقی» به قلم محمدرضا سرشار و مجموعه ده‌جلدی «تقدیم به همه» به نویسندگی سید محمد مهاجرانی از آثاری هستند که در مراحل پایانی چاپ قرار دارند و در آینده نزدیک منتشر خواهند شد.
این نویسنده و شاعر مشهدی با اشاره به اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی برای کودکان تأکید کرد: آینده کشور ما را کودکان می‌سازند. اگر برای کودکان سرمایه‌گذاری کنیم، آینده کشور ما روشن خواهد بود. اهمیت چاپ کتاب برای کودکان کمتر از چاپ کتاب برای بزرگ‌سالان نیست، بلکه مهم‌تر است.
وی یادآور شد: باید کتاب‌هایی باکیفیت و با استانداردهای ادبی و تصویرگری مناسب برای کودکان چاپ شود‌. این روزها اقبال خوبی به چاپ رمان برای بزرگ‌سالان می‌‌شود، اما من معتقدم هنوز پایه‌ای‌ترین نیاز ادبی و فرهنگی جامعه، تولیدات فرهنگی کودک و نوجوان است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید