گزارشی از ویژه برنامه عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی؛
رخت عزا بر تن ایران
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ - ۱۴:۰۰
حرم رضوی در سالروز شهادت ولی نعمتمان حضرت ثامن الحجج(ع) رخت عزا بر تن کرده تا یک بار دیگر اشک و حسرت در دل‌های مردم متدین و خداشناس این دیار بنشیند

روز شهادت امام هشتم(ع) از حساس‌ترین و بزرگترین روزهای سال برای زائران و بویژه مجاوران حرم علی بن موسی الرضا(ع) است؛ نجوای نام امام رضا(ع) است که هر ساله در انتهای ماه صفر، دل هر مومنی را می‌لرزاند، دل همانانی که برای زیارتش تاب نمی‌آورند، همانانی که دو ماه در عزای حسین بن علی(ع) اشک می‌ریزند تا در پایان این عزاداری‌ها به پابوس آقایشان نائل آیند و دمی در حرمش به سوگ امام رئوفشان بنشینند. صحن و سرای حرم مطهر رضوی نیز میزبان زائران و عاشقانی است که در سالروز شهادت امام رئوف(ع)، برای عرض ارادت به ساحت قدسی حضرت رضا(ع) به این بارگاه مشرف شده‌اند و رواق بزرگ امام خمینی(ره) محور پرواز صدها پرنده دل شده که از تمام اطراف و اکناف گرد آن به پرواز در آمده‌اند.
قرائت آیاتی از کلام الله مجید طلیعه و آغازین بخش ویژه برنامه سالروز شهادت حضرت رضا(ع) است که توسط ابوذر بیوکافی قرائت می‌شود و پس از آن عاشقان و دلدادگان قیام کرده و دست بر سینه هم نوا با هم زیارت مختصره حضرت رضا(ع) را قرائت می‌کنند و اذن دخول می‌طلبند.
اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا وَلِىَّ اللَّهِ وَابْنَ وَلِیِّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا حُجَّةَ اللَّهِ وَابْنَ حُجَّتِهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اِمامَ الْهُدى وَالْعُرْوَةَ الْوُثْقى وَرَحْمَةُ اللَّهِ وَبَرَکاتُهُ .....

نقش امام رضا(ع) در جلوگیری از انحراف اسلام
شهادت حضرت رضا(ع) و مقتل‌خوانی امسال نیز همانند سالهای گذشته توسط آیت الله سیداحمد علم الهدی، نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی تبیین شد، وی با اشاره به اینکه امروز توجه همه شیعیان و دلدادگان به سمت حرم امام رضا(ع) است، گفت: پیامبر اکرم (ص) فرمودند، «بضعه» من در خراسان دفن می‌شود، ایشان این کلمه را فقط برای حضرت فاطمه(س) و امام رضا(ع) استفاده کردند.
آیت‌الله علم‌الهدی تصریح کرد: از زمان امیر‌المؤمنین علی(ع) تا امامت هشتمین امام، همواره حکام بنی‌امیه و بنی‌عباس در صدد نابودی ائمه اطهار(ع) برآمدند و می‌خواستند جریان امامت را از بین ببرند اما به اهداف خود نرسیدند و جریان امامت روزبه‌روز در حال گسترش بود.
وی ادامه داد: مأمون از فرط شیطنت، معاویه بنی‌عباس لقب گرفته بود و همواره درصدد طراحی و نقشه برای براندازی مسئله امامت بود. او طی طرحی، امام(ع) را به‌اجبار از وطن و جوار قبر جدش رسول اکرم(ص) به سوی مرو فراخواند تا تحت نظر داشته باشد و ارتباط او را با شیعه قطع و او را از شیعه و بنی‌هاشم جدا و در مرو حبس کند. در ظاهر آن حضرت را به خلعت حکم و ولایت مزین، و در باطن آن حضرت را از همه شئون منع کرد.
وی افزود: امام رضا(ع) خلافت را نپذیرفتند و در پاسخ به مأمون به این نکته اشاره کردند که اگر خلافت تو الهی است، نمی‌توانی به شخص دیگری واگذار کنی و اگر الهی نیست، تو تصمیم گیرنده نیستی. از همین رو، امام(ع) به‌اجبار ولایتعهدی را پذیرفتند.
وی تصریح کرد: مردم به وجود امام رضا(ع) عشق می‌ورزیدند. از همین رو، با اوج‌گیری تمایلات مردم به ایشان، مأمون با دسیسه‌چینی در روز 30 صفر سال 203 هجری قمری ایشان را با انگور آغشته به سم و انار زهرآلود مسموم کرد و به شهادت رساند.
صدای ناله و نجواهای درونی زائران و سوگواران، سراسر رواق بزرگ امام خمینی(ره) را در برمی‌گیرد و مداحی جان‌سوز امیرعارف شور وصف‌ناپذیری به محفل می‌بخشد و عاشقان و دلدادگان به اهل بیت(ع) در مظلومیت امام حسین(ع) و غربت حضرت رضا(ع) اشک ماتم می‌ریزند.
طنین نوای ملکوتی اذان ظهر، به گوش می‌رسد و عاشقان و زائران رضوی نماز خود را در صفوفی منظم و با رعایت کامل موازین بهداشتی به امامت آیت الله سید احمد علم الهدی اقامه می‌کنند.
پایان ماه صفر هرسال، فرصت ناب عاشقی و دلدادگی مردمانی است که گاه از دورترین روستا‌ها و شهر‌ها با پا‌های پیاده برای عرض ارادت و نیایش و طلب حاجت به سفر معنوی مشهدالرضا(ع) مشرف می‌شدند. اما امسال کرونا شرایط را به گونه‌ای کرده که آئین سالروز شهادت امام رضا(ع) با تعدادی اندک از مردم در جمع‌هایی با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و مسائل بهداشتی در حرم برگزار شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید