«هدف زندگی» به روایت علامه جعفری
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ - ۱۵:۰۸
کتاب «هدف زندگی» یکی از تالیفات علامه محمد تقی جعفری است که توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی به زبان انگلیسی ترجمه شده است. به مناسبت سالروز درگذشت این عالم گرانقدر به معرفی این کتاب پرداخته ایم.

به گزارش آستان نیوز، هدف‌ زندگی‌ مقوله‌ای‌ است‌ که‌ از دیر باز ذهن‌ بشر را به‌ خود مشغول‌ ساخته‌است‌. مؤلف‌ در کتاب «هدف زندگی» دو مسأله چیستی‌ِ هدف‌ و معنای‌ زندگی‌ را مورد بحث‌قرار داده‌ است. عدم روشن بودن معنا و مبناى زندگى در جوامع امروز، سبب شده است كه علامه جعفرى در این كتاب به تعريف واقعى زندگى پرداخته و انواع و اقسام آن را از منظرهاى گوناگون بررسى كند. اثبات اصل ارزش حيات و منشأهاى درونى و برونىِ آن، از مسائل جالب اين كتاب است.
کتاب «هدف زندگی» در عین اجمال، عمده سؤالات پیرامون مساله هدف حیات را که اساسی ترین پرسش جوان امروز است مطرح کرده و با استدلال‌های منطقی، نقل قول ها، اشعار و تمثیلات زیبا به پاسخ آنها مبادرت ورزیده است.
در مقدمه کتاب، نگارنده با این لحن صریح و بی پروا در انتقاد به فلسفه نمایی های معاصر به پیشواز تألیف ارزنده خود می رود: «سؤال از فلسفه و هدف حیات از نظر تاریخی مساوی با تاریخ هشیاری آدمیان است. پاسخ‌هایی که در آن دوران‌ها به سؤال از هدف زندگی گفته می‌شد، متین و باشکوه و موقرانه بازگو می‌شد، زیرا جهان هستی برای آنها عظمت و شکوه و جلالی داشت که آنان را وادار به احتیاط در بحث می‌کرد.
علامه با انتقاد از مهم‌ترین بحران زندگی امروز یعنی پوچ انگاری حیات در نتیجه غلبه بی‌امان فناوری و ماشین بر شئون مختلف زندگی انسان، میکوشد به سؤال های اساسی مرتبط با بحث یعنی معنای هدف، تعریف زندگی و انگیزه‌های پرسش از هدف زندگی پاسخ دهد.
تقسیم‌بندی قابل توجهی که علامه جعفری از دنباله روان این اندیشه ارائه می‌کند، بسیار قابل تأمل است. بنای علامه بر فهم و شناخت است نه فقط رد و عدم قبول. از این رو به خوبی توانسته مرز میان پوچ‌گرایی، پوچ‌انگاری و پوچ‌نمایی را مشخص کند.
گفتنی است، سید سعید ارجمند، کار ترجمه این اثر را بر عهده داشته است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید