راه‌اندازی نخستین کلینیک ترک دخانیات مشهد در بیمارستان رضوی
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۳:۲۲
کلینیک ترک دخانیات بیمارستان فوق تخصصی رضوی در راستای اجرای گام‌های 9گانه دریافت برند بیمارستان بدون دخانیات راه‌اندازی شد.

به گزارش آستان نیوز، دکتر انسیه عرب‌عامری، سرپرست واحد ارتقاء سلامت بیمارستان رضوی در حاشیه تأسیس و راه‌اندازی کلینیک ترک دخانیات در این بیمارستان عنوان کرد: با توجه به اینکه سلامت‌محوری یکی از سیاست‌های بیمارستان رضوی بوده و در کنار آن ارتقای سلامت گیرندگان خدمات از اهداف این مرکز درمانی به شمار می‌آید، دستیابی به برند «بیمارستان بدون دخانیات» نیز در دستور کار این مرکز قرار گرفت.
وی افزود: با توجه به اینکه در مشهد، با وجود کلینیک‌های متعدد در حوزه ترک اعتیاد، در خصوص ترک دخانیات نهاد حمایتی وجود ندارد، این کلینیک در بیمارستان فوق تخصصی رضوی راه‌اندازی شد و برای شروع فعالیت این کلینیک از اساتید مجربی در این حوزه دعوت به عمل آمده و 10 نفر از پزشکان عمومی و روانپزشک این مرکز برای آموزش‌های لازم برگزیده و تحت آموزش قرار داده‌ایم.
به گفته عرب‌عامری، مراجعان به این کلینیک، پس از مصاحبه انگیزشی توسط پرستاران، توسط پزشکان متخصص این حوزه ویزیت شده و سپس پیگیری خواهند شد و به این ترتیب، در تمام مراحل درمان، همراه مراجعه‌کننده متقاضی ترک دخانیات خواهند بود.
وی اظهار کرد: در واحد ارتقاء سلامت بیمارستان رضوی، فعالیت‌های خود را برای دریافت برند بیمارستان بدون دخانیات منسجم کرده‌ایم که این مسئله دستورالعمل کلی با ۹ گام اجرایی دارد و برخی از گام‌های اجرایی آن مربوط به داخل سازمان و تشکیلات بیمارستان است؛ به‌عنوان مثال سازمان بیمارستانی باید با ابلاغ دستورالعمل‌هایی، استعمال دخانیات را در اماکن بیمارستان برای کارکنان و مراجعان ممنوع کند.
دکتر عرب‌عامری ادامه داد: هم‌چنین بیمارستان متقاضی دریافت این برند باید علاوه‌بر اینکه در گزینش کارکنان خود عدم استعمال هر گونه دخانیات را لحاظ کند، برای کارکنانی که استعمال‌کننده سیگار هستند نیز تسهیلات ترک دخانیات قرار داده و اقدام به شناسایی و درمان کارکنان سیگاری خود کنند.
وی تصریح کرد: هم‌چنین بیمارستان متقاضی این برند باید برنامه‌های آموزشی برای مراجعان و کارکنان خود داشته باشد و از روش‌های آموزشی مانند طراحی و فضاآرایی با پوستر و اعطای بروشور برای آموزش و ارتقاء سطح دانش کارکنان و مراجعان خود بهره ببرد.
دکتر عرب‌عامری بیان کرد: در کنار این فعالیت‌ها، دو گام از دستورالعمل اجرایی این برند، با محیط پیرامون بیمارستان مرتبط است و باید اقداماتی انجام دهد تا محیط پیرامون خود را نیز به محیط بدون دخانیات تبدیل کند. در این راستا، بیمارستان رضوی نیز با نهادها و افراد مرتبط با این مسائل در پیرامون بیمارستان مرتبط شده و با نهادهای مجاور بیمارستان مانند شرکت کارخانجات نان رضوی، هتل توریست توس، شهرداری ‌منطقه و واحد اصناف منطقه جلساتی برگزار کرده و خواستار همکاری در این راستا شده تا بتواند محیط پیرامون بیمارستان را تا حد ممکن به محیطی عاری از دخانیات تبدیل کند.
گفتنی است، تاکنون بیمارستان‌های کسرا و مسیح دانشوری در تهران موفق به دریافت گواهینامه برند بیمارستان بدون دخانیات شده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید