رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی تأکید کرد؛
نقش حیاتی امامان جماعت در نهادینه‌سازی وقف ترمیمی در جامعه
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ - ۱۴:۵۰
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی نقش امامان جماعت را برای اجرایی کردن و نهادینه شدن فرهنگ وقف ترمیمی در میان عموم مردم بسیار حیاتی و مهم دانست و گفت: مسجد ترمیمی باید به وقف ترمیمی اضافه شود.

به گزارش آستان نیوز، نشست «وقف ترمیمی» با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن وحدتی شبیری؛ رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی و مهدی یعقوبی؛ معاون خدمات شهری شهرداری مشهد و برخی از مدیران اجرایی این شهر در تالار شیخ بهایی این دانشگاه برگزار شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین وحدتی شبیری در این نشست به نقش محوری و ظرفیت بالای مساجد در راستای تحقق و نهادینه‌سازی فرهنگ وقف ترمیمی در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: مسجد باید محور برنامه‌های طراحی‌شده در حوزه وقف ترمیمی قرار بگیرد.
وی نقش امامان جماعت را برای اجرایی کردن و نهادینه شدن فرهنگ وقف ترمیمی در میان عموم مردم بسیار حیاتی و مهم دانست و افزود: ارتباط‌گیری امام جماعت با عموم مردم در این زمینه بسیار کارساز است و امام جماعت نباید صرفاً در محراب منتظر مردم بماند بلکه باید به محل سکونت و کسب‌وکار مردم برود از همین رو مسجد ترمیمی باید به وقف ترمیمی اضافه شود.
رئیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی بر لزوم تشویق دانشجویان جزا جهت نوشتن پایان‌نامه و مقاله درزمینهٔ نقش مساجد در جلوگیری و پیشگیری جرائم تأکید و اشاره کرد: مرکز تخصصی وقف، نذر و زیارت دانشگاه و سایر بخش‌ها آمادگی تحقیق و پژوهش درزمینهٔ وقف ترمیمی رادارند.

شکل‌گیری 14 کارگروه تخصصی با رویکرد کاهش بستر تخلفات شهری
مهدی یعقوبی در ادامه این نشست با اشاره به شکل‌گیری دبیرخانه شهر ترمیمی در شهرداری مشهد ذیل معاونت خدمات شهری و با حمایت شورای اسلامی شهر، هدف از تشکیل این دبیرخانه را استفاده از روش‌های جایگزین به‌جای روش‌های قهری در برخورد با تخلفات بیان کرد.
وی بابیان اینکه تاکنون بالغ‌بر ۱۴ کارگروه تخصصی ذیل این دبیرخانه با رویکرد کاهش بستر تخلفات شهری تشکیل‌شده است، گفت: هدف از تشکیل این کارگروه‌ها این است که مردم برای حل مشکلاتشان بدون مراجعه به حوزه‌های قضایی، درون خود مجموعه‌ها و با کمک خودشان مشکلاتشان را برطرف کنند تا گام‌های مؤثری در پیاده‌سازی عدالت ترمیمی در شهر مشهد برداشته شود.
معاون خدمات شهری شهرداری مشهد با اعلام اینکه برای پیاده‌سازی عدالت ترمیمی محله سیس آباد به‌عنوان اولین محله الگو انتخاب‌شده است، افزود: سعی داریم با حل معضلات این محله توسط خود اهالی و کاهش بستر تخلفات شهری، الگویی از شهر ترمیمی را در آن پیاده کنیم و آن را به بقیه محلات شهر مشهد و دیگر کلان‌شهرها تعمیم دهیم.
یعقوبی با تأکید بر اینکه در حوزه آسیب‌های اجتماعی نیز با همکاری و همراهی همه دستگاه‌های اجرایی و نهادهایی نظیر آستان قدس رضوی می‌توان گام‌های مؤثری برداشت، پیشنهاد کرد: راه‌اندازی کمیته مشترک میان همه نهادهای متوالی می‌تواند ثمرات خیری برای مشهدالرضا(ع) داشته باشد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید