گفت‌وگو با واقفی که 4 هزار و 500 جلد کتاب به آستان قدس اهدا کرده است
خانه‌ای که کتابخانه شد
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۲:۰۴
کتابخوانی اتفاق جذابی است و کتابخانه برای اهل مطالعه دنیایی از علوم ناشناخته است که می تواند انسان را برای لحظاتی مسافر دنیایی ناشناخته کند که شاید تجربه کردن آن‌ در عالم واقعیت امکان ‌پذیر نیست.

کتابخانه ‌های قدیمی و غنی، بهشت اهالی فرهنگ و کتاب است. اما این بهشت جایی می ‌تواند خواستنی ‌تر باشد که در همسایگی حرم امام رضا(ع) قرار بگیرد. کتابخانه آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین کتابخانه‌های کشور و کهن ‌ترین کتابخانه تاریخ تمدن اسلامی است که قدمتی به بلندای تاریخ اسلام دارد.

این کتابخانه گنجینه مودت هاست و از ارادتی می گوید که در طول قرن ها ادامه داشته است. کتابخانه ای که هر کتابش حکایت عشقی ابدی به امام هشتم است. به دست واقفانی که ماحصل یک عمر تلاش خود را در جمع آوری کتب نفیس، وقف آستان مقدس رضوی می کنند. با یکی از این واقفان بیشتر آشنا می شویم. واقفی که وقف فرهنگی اش به کتابخانه آستان قدس رضوی محدود نشده و در شهر خود نیز به نیت نام مقدس امام هشتم، کتابخانه ای ایجاد کرده است.

 

تداوم خدمت با وقف فرهنگی

علی ابراهیمی فرسنگی؛ خادم حرم مطهر رضوی، مولف و مدیر موسسه قرآنی و فرهنگی تمدن کرمان یکی از این واقفان است که سالیانی است ملبس به لباس خدمت به زائران بارگاه منور رضوی است. وی که با اهدا قریب به 4 هزار و 500 جلد کتاب به کتابخانه آستان قدس رضوی نام خود را در زمره واقفان فرهنگی این آستان ثبت کرده است، این اقدام را حرکتی در راستای تداوم خدمت به زائران حرم مطهر رضوی در سالیان آتی عنوان می کند. آقای ابراهیمی که سالیانی به دلایل کاری سفرهای متعددی را به سایر کشورها داشته و اکنون کوله باری از تجربه ها را در پس 80 سال  زندگی خود به دوش دارد معتقد است: «وقف بالاترین خدمت به جامعه است و چه بهتر که این وقف فرهنگی باشد.» وی علت انتخاب کتابخانه رضوی را برای وقف کتاب، حضور اقشار مختلف مردم در گروه های سنی مختلف، اعم از زائر و مجاور عنوان می کند و از اینکه زائران حرم مطهر رضوی برگی از کتاب های اهدایی او را تورق می کنند خشنود است.

 

خانه پدری که کتابخانه شد

وی در کنار اهدای کتاب به کتابخانه مرکزی آستان قدس رضوی، با وقف خانه پدری خود به عنوان کتابخانه در نزدیکی مسجد جامع کرمان در محله ای قدیمی که خاطرات زیادی برایش به همراه دارد، مکانی را برای مطالعه اقشار مختلف در منطقه ای نسبتا محروم فراهم آورده است. این واقف فرهنگی با ایجاد سالن ورزشی در یکی از طبقات کتابخانه و فراهم آوری وسایل ورزشی و در دسترس قرار دادن آن به صورت رایگان برای مراجعان، زمینه ای برای حضور جوانان و نوجوانان به کتابخانه و نزدیک کردن آنان به کتاب و محیط فرهنگی را فراهم آورده است.

وی در خصوص قصد خود برای ایجاد کتابخانه می گوید: «به دلیل کهولت سن، سفر کردن دشواری هایی را برایم ایجاد می کند و کمتر می توانم برای خدمت به حرم مطهر مشرف شوم. از این رو کتابخانه را به نام امام رضا(ع) مزین ساختم تا در شهر خودم خادم رضوی باشم و به امام رضا(ع) خدمت کنم.»

ابراهیمی با تجیهز این کتابخانه به چندین هزار جلد کتاب، علاوه بر ایجاد محیطی برای مطالعه، مکانی را برای آموزش های اعتقادی و دینی نیز فراهم آورده و با اختصاص این تالار به بانوان و آقایان به صورت روز در میان شرایط استفاده از امکانات این مکان را برای همه به یک نسبت فراهم آورده است.

 

معرفی زمینه های وقف

علی ابراهیمی فرسنگی در خصوص زمینه های مختلف وقف معتقد است آشنایی خیرین و عموم مردم با موضوعات متنوع وقف می تواند زمینه را برای حضور پررنگ تر اقشار جامعه در این امر خداپسندانه فراهم آورد. به خصوص وقف فرهنگی که تاثیری به سزا در رشد هر جامعه ای ایفا می کند. چنان چه در طول سالیان بعد از انقلاب اسلامی ایران، واقفان بسیاری با وقف گنجینه علمی و معنوی، نام خود را در زمره عمل کنندگان به این سنت حسنه ثبت کردند و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به عنوان یکی از واقفان مجموعه آستان مبارک امام رضا(ع) سهم بزرگی را در وقف منابع و کتب خطی نفیس داشته اند.

 

تهیه و تنظیم: فاطمه باغشاهی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید