اسناد سخن می‌گویند؛ 29 آبان 57 در حرم رضوی چه گذشت؟
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۲:۳۸
در تاریخ معاصر، حرم مطهر رضوی سه بار مورد تعرض و حرمت‌‌شکنی قرار گرفت که یک بار آن توسط عوامل خارجی و دو بار به ‌دست عوامل داخلی بود.

امروز 29 آبان است و از لحاظ تاریخی، یکی از این هتک حرمت‌ها دقیقا در همین تاریخ در سال 57 و در بحبوحه پیروزی انقلاب اسلامی ایران رخ داد. اسنادی نیز در این زمینه شاهد و گویای این هتک حرمت هستند.
شاید نخستین‌بار باشد که این اتفاق به گوشتان می‌خورد زیرا متأسفانه در زمینه اطلاع‌رسانی این واقعه در سال 57 تمرکز کمتری صورت گرفت. اما باید بدانید اتفاق سال 57 به عزای عمومی در مشهد منتهی شد و مردم در عزای آن حادثه این شعار را سر می‌دادند: روز همه مسلمین شام غریبان شده/ قبر امام هشتم گلوله‌باران شده.

اصل ماجرا چه بود؟
در جریان حوادث انقلاب اسلامی، روز 29 آبان 1357 حادثه خونین حمله عمال رژیم پهلوی به حرم مطهر امام رضا(ع) رقم خورد که طی آن، 11 زن و مرد بی‌گناه به شهادت رسیدند.
ماجرا از این قرار بود که در ماه‌های پایانی عمر حکومت پهلوی، مردم بیشتر اجتماعات ضدرژیم خود را در حرم مطهر برگزار می‌کردند.
در این روز هم عده‌‌ای از تظاهر‌کنندگان در صحن عتیق، هنگام ورود به صحن نو، با پرتاب سنگ، تابلوی نئون سردر آگاهی را شکستند.
دژخیمان پهلوی هم در واکنش به این اعتراض مردم، به حرم مطهر امام رضا(ع) حمله بردند. در نتیجه، تعدادی از زنان و مردان به شهادت رسیدند و تعدادی نیز زخمی شدند. دلیل حمله‌ نظامیان به داخل حرم، نجات جان دو ساواکی بود که از سوی مردم شناسایی و دستگیر شده بودند.

 

57اسناد چه می‌گویند؟
به گفته فاطمه خندان، کارشناس مطالعات اسناد انقلاب اسلامی مرکز اسناد آستان قدس رضوی، اسناد محدودی از این جنایت پهلوی به جا مانده است.
وی داشته‌های مرکز اسناد آستان قدس رضوی از این رویداد را اسنادی از اعلامیه‌ها و واکنش ‌شخصیت‌‌های مختلف، تصاویری از تظاهرات مردم و هم‌چنین چندین ساعت مصاحبه مرکز اسناد آستان قدس با شاهدان عینی و مجروحان حادثه بیان می‌کند.
خندان هم‌چنین از برگزاری چندین میزگرد تخصصی از سوی این مرکز با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس با حضور شاهدان عینی و مجروحان این واقعه سخن گفت.

واکنش مردم چه بود؟
در ادامه وقوع این رویداد، مردم انقلابی و علما حرکت مأموران رژیم و هتک حرمت حرم مطهر امام هشتم(ع) را به‌شدت محکوم کردند.
امام خمینی(ره) نیز که در این تاریخ در تبعید به سر می‌بردند طی اعلامیه‌‌ای این فاجعه بزرگ را محکوم کردند.
خندان با اشاره به متون مندرج در اسناد این واقعه می‌گوید: روز دوم آذر، در ادامه واقعه هتک حرمت حرم مطهر رضوی، اعلاميه‌ای از سوی آيت‌الله شيرازی انتشار يافت و در اعتراض به اين حوادث، روز يكشنبه 5 آذر 1357 در سراسر كشور تعطيل عمومی اعلام شد. فردای آن روز امام خمينی(ره) و آيات عظام نيز با صدور اعلاميه، ضمن محكوم كردن جنايت عوامل رژيم پهلوی و در اعتراض به كشتار مردم در حرم مطهر به دست مأموران شاه، خواستار تعطيل عمومی در سراسر كشور شدند و در مشهد راهپيمايی عظيمی به راه افتاد.

برچسب ها:
افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید