در گفتگو با ابوالفضل همراه مطرح شد
جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) بستری برای تربیت هنرمند انقلابی است
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۳:۰۴
جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) به همت مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی و با هدف اشاعه معارف ناب رضوی در حال برگزاری است.

در قالب این جشنواره بزرگ فرهنگی هنری، نویسندگان، روزنامه نگاران، خبرنگاران و تولید کنندگان برنامه‌های تلویزیونی  از سراسر کشور دست به کار می شوند تا بهترین آثار هنری خود را با چاشنی عشق به امام مهربانی ها تولید کنند. در ادامه گفتگوی ما با ابوالفضل همراه بازیگر سینما و تلویزیون را در خصوص برگزاری جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) می خوانید.

 

برگزاری جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) چه تاثیری در فضای فرهنگی و معنوی کشور خواهد گذاشت؟

از آنجا که ائمه اطهار(ع) و به ویژه امام رضا(ع) جایگاه ویژه ای در زندگی مردم ایران زمین دارند، به طور یقین برگزاری جشنواره رسانه ای مستقل با موضوع امام رضا(ع) می تواند نتیجه ای مطلوب در فضای فرهنگی و هنری کشور داشته باشد. یکی از آرزوهای همه ایرانیان این است که در سال بتوانند حداقل یکبار به پابوس امام رضا(ع)  مشرف شوند. اگر ما بتوانیم کارهای فرهنگی و هنری را هم با این احساس پاک عجین کنیم نتیجه آن را هم می توانیم در فضای فرهنگی کشور مان ببینیم. به طور یقین اختصاص یک جشنواره با موضوع امام رضا(ع) و تولید آثار هنری با این موضوع و به نمایش گذاشتن و عرضه این آثار، اتفاقات بسیار خوبی در عرصه فرهنگ و هنر را به همراه خواهد داشت.

 

برگزاری این جشنواره چه تاثیری در تربیت هنرمندان دینی و انقلابی دارد؟

برگزاری جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) در این زمینه بسیار موثر است و به جرات می توان گفت این جشنواره می تواند به عنوان یک رویدار فرهنگی راهبردی در تمامی جشنواره های هنری کشور خودش را جلوه گر کند و اثر گذاری اش را داشته باشد. به نظر من برگزاری جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) بستری مناسب برای تربیت هنرمند انقلابی است. چرا که با توجه به مضامین و موضوعات این جشنواره فرصتی مناسب برای تولید آثار فاخر هنری با موضوع دینی و انقلابی فراهم خواهد شد.

 

برگزاری این جشنواره چه تاثیری در آشنایی بیشتر مردم به زیارت مجازی دارد؟

قبل از اینکه به دلیل شیوع ویروس کرونا محدودیت هایی برای تشرف به زیارت به وجود بیاید هم آستان قدس رضوی عنایت ویژه ای به زیارت مجازی داشت و این کار را در سال های گذشته و در حاشیه برگزاری جشنواره رسانه های دیجیتال انجام داده بود. علاوه بر این زیارت مجازی از طریق پورتال آستان قدس رضوی نیز انجام می شد. برگزاری این جشنواره با توجه به موقعیت خاص جامعه و نیاز مردم به برقراری ارتباط قلبی با امام رضا(ع) تاثیر بسیاری برای آشنایی مردم به زیارت مجازی خواهد داشت. برای گسترش فرهنگ زیارت مجازی لازم است اپلیکیشنی طراحی و تولید کرد تا مردم با استفاده از آن در هر زمان و هر مکانی بتوانند به صورت مجازی زائر حرم رضوی شوند.

 

برای تبلیغ جشنواره و فراخوان شرکت در این جشنواره چه راه کارهایی پیشنهاد می کنید؟

تعامل و ارتباط با خبرگزاری ها و کسانی که در فضای مجازی فعال هستند، نقش بسزایی در تبلیغ جشنواره رسانه ای امام رضا(ع) دارد. به نظر من با تبلیغات در فضای مجازی، فراخوان این جشنواره به بهترین شکل به مخاطبین منتقل می شود. همینکه افرادی در آستان قدس رضوی در زمینه تبلیغات رسانه ای این جشنواره فعال هستند، نشان می دهد مسئولان این آستان مقدس در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه اقدامات موثری انجام داده اند.

 

 

برای مشارکت حداکثری هنرمندان و فعالان رسانه ای در این جشنواره چه اقداماتی را باید انجام داد؟

به نظر من اهالی هنر و رسانه را به دو دسته می توان تقسیم کرد. یکی افراد علاقه مند و هنرجویانی که به تازگی قدم در این مسیر گذاشته اند که بالطبع با مشوق هایی در عرصه کار تولیدی و اقدامات تشویقی و حمایتی می توان آنها را به این سمت و سو هدایت کرد و دسته دوم چهره های شاخص و سرشناس در عرصه فرهنگ و هنر هستند که باید از آنها دعوت به عمل آورد. همه هنرمندان جدای از خط و مشی سیاسی که دارند، با توجه به ارادت قلبی به ساحت مقدس امام رضا(ع) علاقه مند هستند با آستان مقدس رضوی همکاری داشته باشند. به همین دلیل اگر بتوانیم از افرادی که در حوزه فرهنگ و هنر صاحب نام هستند برای همکاری در استان قدس رضوی دعوت کنیم قطعا اتفاقات بسیار خوبی در حوزه فرهنگ و هنر در این آستان ملکوتی رقم خواهد خورد.

 

و حرف آخر...

به عنوان هنرمندی که سال ها در این عرصه فعالیت کرده است می گویم بیش از چهل سال از انقلاب گذشته ولی متاسفانه هنوز نتوانسته ایم هنرمند انقلابی پرورش دهیم تا با قدرت وارد این عرصه شود. متاسفانه در این مدت به عرصه هنر انقلاب و هنر دینی کمتر توجه شده. زمان در حال گذر است و هر روز شاهد گسترده تر شدن تبلیغات و شبیخون فرهنگی دشمن هستیم اگر چاره ای نیندیشیم قطعا شرایط بدتر خواهد شد. خواهش من از همه مسئولان این است حوزه فرهنگ و هنر را به اندازه حوزه اقتصاد، پدیده های اجتماعی و نظامی، جدی بگیرند و با حمایت از هنرمندان گام موثری در شکوفایی هنر دینی و هنر انقلابی بردارند.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید