پژوهشگر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛
حمله رژیم پهلوی به حرم امام رضا(ع) شتاب انقلاب را مضاعف کرد
۱۳۹۹/۰۸/۲۹ - ۱۵:۵۳
پژوهشگر پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: حمله رژیم پهلوی به حرم مطهر امام رضا(ع) شتاب انقلاب را مضاعف کرد.

غلامرضا جلالی، مدیر گروه انساب و تاریخ بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز با اشاره به حمله دژخیمان پهلوی به حرم مطهر رضوی در تاریخ 29 آبان سال 1357 گفت: بارگاه نورانی ثامن الحجج(ع)، در طول تاریخ همواره یکی از مهم‌ترین مراکز تجمع شیعیان بوده است.
وی ابراز کرد: پس از شهادت امام رضا(ع)، تشیع در ایران گسترش یافت و شیعیان توانستند ارتباط نزدیکی با آسیای مرکزی و کشورهای دیگر داشته باشند؛ حرم مطهر به تدریج از چنان جایگاه رفیعی برخوردار شد که حتی در دوره قبل از مغول و حمله غزها اگر چه آسیب‌هایی جزئی به حرم رسید اما خوشبختانه تخریب اساسی صورت نگرفت.
این پژوهشگر تصریح کرد: پس از دوره صفوی کوچکترین تهاجمی را در حرم امام رضا(ع) شاهد نبودیم تا زمانی‌که خراسان در اختیار روس‌ها قرار گرفت و آنان در آخرین سال‌های پس از مشروطه و به منظور برخورد با مشروطه‌خواهان به حرم مطهر رضوی حمله کردند.
وی به پیامدهای این حادثه اشاره کرد و گفت: یکی از پیامدهای آن سرایش صدها قطعه شعر از سوی ملک الشعرای بهار در سوگ تخریب حرم شد و این ادبیات امروزه در قالب یک کتاب قابل نشر است.
جلالی ادامه داد: توقع بر این بود پهلوی‌ها که اکثر آنان هم نام امام رضا(ع) بودند حرمت بیشتری به حرم این امام بزرگوار داشته باشند، اما متاسفانه در 29 آبان سال 57 به حرم حضرت علی‌بن موسی الرضا(ع) که محل مراوده، مشورت و رهبران انقلابی در خراسان و یکی از کانون‌های تجمع انقلابیون بود، به منظور پراکنده کردن نیروهای مردمی به داخل حرم یورش آورند و تعدادی از مردم را به شهادت رساندند.
وی در ادامه سخنان خود درباره مشاهداتش در روز 29 آبان عنوان کرد: در آن روزها منزل ما در ابتدای بازار فرش، نزدیک مسجد ملاحیدر بود و فاصله‌ چندانی با حرم مطهر نداشت. آن روز در خانه بودم که ناگهان صدای گلوله و هیاهوی مردم را شنیدم. از خانه بیرون آمدم و در هیاهو و سر و صدا شنیدم سربازان به حرم مطهر امام رضا(ع) حمله کرده‌اند. با سرعت خود را به حرم رساندم. وقتی وارد حرم شدم، ظاهراً ماجرا خاتمه یافته و صحن عتیق خالی از جمعیت بود اما کف صحن پر از چادر، کفش و کیف بود.
جلالی افزود: به ایوان طلا شلیک کرده بودند و کمانه این تیرها باعث ریختن برخی تزئینات از جمله آئینه‌کاری شده بود. آثار زیاد گلوله روی مرمرها نیز خبر از شدت حمله عوامل رژیم به مردم می‌داد. وقتی وارد حرم شدم، زیر گنبد حاتم خانی و در چندقدمی ضریح مطهر امام رضا(ع)، جایی که اکنون محل زیارت خواهران است، روی دیوار و سقف تعداد زیادی جای گلوله وجود داشت و نشان می‌داد که سربازان رژیم تا داخل رواق‌های حرم هم آمده و تیراندازی کرده‌اند. تعدادی از خادمان مشغول تمیز کردن کف حرم بودند.
وی ادامه داد: هیچ کس فکرش را نمی‌کرد که چنین بی‌حرمتی نسبت به حرم مطهر امام هشتم(ع) شده باشد. به هر حال این واقعه شتاب انقلاب را مضاعف کرد و از آن پس تا پیروزی انقلاب اسلامی، هر روز شاهد حرکت‌های مردمی علیه رژیم طاغوت در شهر مشهد بودیم.
مدیر گروه انساب و تاریخ بنیاد پژوهش‌های اسلامی خاطر نشان کرد: در نتیجه با اعلامیه‌های مهمی از سوی مراجع شیعه و برگزاری هفتم و چهلم شهدا، این حادثه به عنوان گوشه‌ای از تاریخ حرم مطهر، در ذهن‌ها ماندگار شد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید