گزارشی از اجرای نهمین دوره طرح ملی تلاوت قرآن کریم
طرحی برای تربیت جوانان تراز انقلاب اسلامی
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ - ۱۶:۱۰
در روزگاری که پرداختن به فعالیت‌های فرهنگی به ویژه قرآن کریم چون گذشته‌ رونق ندارد، آستان قدس رضوی و چند نهاد فرهنگی شهر مشهد برای تربیت نسل جوان تراز انقلاب اسلامی بر مبنای مفاهیم و معارف قرآنی از مسیر تلاوت آیات نورانی کلام الله مجید گرد هم جمع شده اند و طرح ملی تلاوت قرآن کریم را اجرا می کنند.

در گفت‌وگویی با حسین مقدم کیا، دبیر اجرایی طرح ملی تلاوت با عنوان «شباب‌ الرضا(ع)» از جزئیات این طرح جویا می شویم:

 

آقای مقدم کیا، اول از همه بفرمایید که هدف از طراحی و اجرای این طرح چه بوده؟

نهمین دوره طرح ملی تلاوت برگرفته از فرمایشات ائمه معصومین(ع) و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در باب انس نسل جوان با قرآن طراحی شده است. نگاه ما بر تربیت قاری و حافظ صرف نبوده، بلکه تربیت و تحویل شخصیت همه جانبه قرآنی به جامعه است چرا که مطابق منابع روایی، وقتی باطن قاری از معارف و مفاهیم قرآنی پر شود، قرائت او بر دل مستمع هم می نشیند. با آموختن تلاوت قرآن کریم، نوجوانان و جوانان صدای خودشان را در مسیر صحیح خرج می کنند و استعداد آنها به هدر نمی رود و چه بسا ده ها نفر را با صدای دلنشین‌شان به مسیر درست هدایت کنند. هدف غایی ما از اجرای این طرح این است که یک مبلغ قرآنی برای جمهوری اسلامی ایران تربیت شود که بتواند در عرصه‌ بین المللی حاضر شود و توانایی های قرآنی خود و کشورش را به نمایش بگذارد.

 

در ادامه، به دست اندرکاران اجرای این طرح ملی اشاره ای بفرمایید. 

ستاد اجرایی این طرح از سال 1391 زیر نظر معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اسلامی تشکیل شده و طی دو سال اخیر هم مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی از این دوره قرآنی حمایت می‌کند. آستان قدس رضوی با در اختیار گذاشتن کارشناسان قرآنی  و محل برای ارزیابی و پایش مراکز قرآنی مستقر در دیگر استانها و حمایت مالی از ستاد مرکزی طرح در مشهد از این طرح پشتیبانی کرده و قرار است که گستره این حمایت ها بیشتر شود. 

 

شرایط نام‌نویسی و شرکت علاقه‌مندان به قرآن آموزی را هم بیان کنید.

پسران 8 تا 14 سال و دختران 10 تا 15 سال در همه استان های کشور امکان شرکت در این طرح ملی را دارند. با استقبال صورت گرفته از آغاز ثبت نام از اول آبان ماه، علاقه‌مندان برای ثبتنام اولیه بایستی تا 10 آذرماه مهلت دارند تا از طریق سایت طرح ملی تلاوت به نشانی www.melitelavat.ir اقدام کنند. بلافاصله پس از ثبت نام واجدین شرایط، دوره آموزشی یک ماه و نیمه پیش نیاز آغاز میشود و پس از برگزاری یک آزمون و انتخاب نفرات واجد شرایط، نتایج آن، دی ماه اعلام خواهد شد و دوره دوساله از اواسط بهمن ماه شروع به کار خواهد کرد.

 

آیا همه شرکت کنندگان باید در مشهد دوره های در نظر گرفته شده طی کنند؟

مسلماً خیر. در هر استانی یک مؤسسه به عنوان مجری و نماینده اجرای طرح تلاوت انتخاب شده و برگزیدگان آزمون و دوره مقدماتی، دوره ها را در استان خودشان می گذرانند. هر هفته دو روز جلسه حضوری با تدریس اساتید مجرب قرآنی انجام می شد. اما با شیوع بیماری کرونا، وبینار طرح ملی تلاوت از تابستان امسال سامان پیدا کرده است و به صورت کلی آموزش ها از طریق مجازی انجام می شود. به واسطه همین امکان استفاده آنلاین از دوره‌ها، ثبت نام و حضور در این طرح محدودیت خاصی ندارد و همه علاقه‌مندان به فراگیری قرآن، امکان استفاده از این فرصت معنوی را در اقصی نقاط کشور دارند. 

 

 

درخصوص جزئیات سطوح مختلف آموزش قرآن کریم در این طرح توضیحاتی ارائه کنید.

این طرح در سه سطح 6 ساله اعم از سطح یک «دوره مقدماتی» به مدت دوسال، سطح دو «دوره پیشرفته» به مدت دو سال و سطح سه «دوره عالی» به مدت دوسال  تعریف شده است. دوره های آموزشی تخصصی در مراکز آموزشی پیش بینی شده و هر دوره با برگزاری آزمون تعیین سطح به پایان می رسد. قرآن آموزان ضمن آشنایی با مباحث تجوید، صوت و لحن، ترجمه و مفاهیم، توانایی قرائت حفظ، سبک زندگی قرآنی را با توجه به مطالب آموخته شده کسب خواهند کرد. در حال حاضر در مقاطع مختلف این طرح، قریب به 1000 نوجوان در حال دوره دیدن هستند.

 

در صورتی که به هر دلیل، یک قرآن آموز تمایلی به ادامه مسیر 6 ساله نداشته باشد، چه سرنوشتی پیدا می کند؟

اگر سطح قرآن آموزی یک نوجوان تنها یک دوره دو ساله باشد، مدرک گذراندن همان سطح را از مؤسسه دریافت می‌کند. این افراد دوره دیده و آشنا با قرآن در منطقه خودشان چهره و شناخته می شوند و می توانند برای مردم محله و برپایی محافل و کرسی های مساجد مفید باشند. افرادی که دو ساله دوم را می گذرانند، در سطح استانی و دو ساله سوم در سطح کشور معرفی می شوند. برنامه ریزی های آموزشی به شکلی است که هر دوره دو ساله، کامل و پر محتواست و برای فراگیران آورده مناسب دارد. 

 

اگر شرکت در این طرح به جز تلاوت و حفظ، نقاط قوت دیگری هم برای فراگیران دارد، خوب است اشاره بفرمایید.

بله. جنبه‌های دیگری هم در قالب این طرح دیده شده که برپایی محافل و کرسی های هفتگی به سبک سنتی تلاوت قرآن کریم، یکی از ویژگی های این طرح است. در این بین از چهار سال گذشته، مسابقات قرآن کریم با عنوان «شوق تلاوت» درسطح استانی و کشوری برنامه ریزی و اجرا می‌شود تا ضمن ایجاد رقابت بین قرآن آموزان و جنبه های انگیزشی آن، نقاط قوت و ضعف تلاوت بچه‌ها مشخص شود. به علاوه، افراد نخبه در طرح ملی تلاوت طبق استانداردهای تعیین شده در ستاد اجرائی، درصورت امکان، طرح هر ساله جهت انجام برنامه های تبلیغی به محافل داخل و خارج از کشور از جمله عراق، لبنان و سوریه اعزام می شوند. شناسایی استعدادهای درخشان قرآنی از میان قرآن آموزان و برنامه ریزی ویژه جهت ارتقاء و معرفی ایشان به عنوان چهره های جهانی در تلاوت قرآن کریم نیز از دیگر ابعاد طرح تلاوت است.

تهیه و تنظیم: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید