شاعر برگزیده جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی:
لازمه سرودن شعر ولایی، داشتن باور و اعتقاد قوی دینی است
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ - ۱۷:۱۹
اکرم السادات هاشمی پور، شاعر و نویسنده حوزه کودک و نوجوان است که از سال 1385 به طور جدی به حوزه شعر وارد شده و تا کنون نیز آثار موفقی را با مضامین مذهبی سروده است.

«خدا رو خیلی دوست دارم» از مجموعه کتاب های ترانه های نیایش، «شعر سوغات آتش و دود» از مجموعه شعر خواب سیب و بستنی، عناوینی هستند که وی سروده و توسط به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) به چاپ رسانده است. «زمستان یک بعدازظهر»، «روی موج باران»، «نوزده دی»، «مامای خوب من؛ خلیج همیشه فارس» و... برخی دیگر از اشعار این شاعر است که در نشریه های ادبی از جمله پیام زن، شمیم یاس و... منتشر شده است. اکرم السادات هاشمی پور در یکی از آثار خود، «مهمون آیینه ها» اشعار زیبایی در وصف حضرت معصومه(س) و زیارت ایشان برای کودکان سروده است. این کتاب، شامل اشعار و گفتگوهای عاطفی و کودکانه با خدا و حضرت معصومه(س) بوده و یک راهنمای آرامش‌ بخش دینی برای کودکان است که به آن ها کمک می‌کند به خداوند نزدیکتر شوند. کتاب «مهمون آیینه ها» در دوازدهمین جشنواره بین المللی کتاب سال رضوی در سال جاری موفق شده است در بخش آثار چاپی با محوریت کودکان و نوجوانان برگزیده شود. به مناسبت  فرا رسیدن وفات حضرت معصومه(س)با این شاعر ولایی و مذهبی همراه شدیم که در ادامه می خوانید.

 

 

سال‌هاست زندگی شما با شعر گفتن عجین شده است. از نگاه شما، شعر ولایی چه جایگاهی دارد؟

شعر ولایی در حقیقت فرصتی برای تبیین جایگاه شخصیتی و معارف ارزشمند و الهی بر جا مانده از ائمه معصومین(ع) است. خوشبختانه در حوزه کودک، فعالیت های خوبی در این زمینه صورت گرفته و آثاری که منتشر شده است، توجه مخاطبان را به خود جذب کرده است. ولی در حوزه نوجوان، آثار کم است. شعر حوزه نوجوان در جایگاه واقعی خود قرار ندارد و باید مسئولان و ناشران دینی در این عرصه با کمک شاعران به ارتقا شعر مذهبی نوجوان کمک کنند.

 

 

لازمه سرودن یک شعر ولایی و مذهبی چیست؟

لازمه سرودن شعر ولایی، شناخت صحیح اهل بیت(ع) و سیره آنان است و معرفت به آنچه که در زیات نامه های آنان گفته شده است. معرفتی که همراه با یقین باشد، حاصلی جز شعر دلنشین و تأثیرگذار ندارد. یکی دیگر از نکاتی مهمی که در سرودن شعر مذهبی مهم و تاثیر گذار است، این است که شاعر، باور و اعتقادات قوی دینی داشته باشد، در غیر این صورت، شعر خوب و تاثیرگذاری در وصف ائمه معصومین(ع) سروده نمی شود.

 

 

سرودن شعر موضوعی خاصه برای اهل بیت(ع)، اغلب از چه ماهیتی پیروی می‌کند؟جوشش است یا کوششی؟

شعر مذهبی، کاملا جوششی است و بستگی به اعتقاد شاعر دارد. اگر شاعر، اعتقادات مذهبی قوی داشته باشد، شعر خودش خلق می شود. برای اینکه اشعار مذهبی از قالب کلیشه جدا شده و در  قالب نو و نگاهی جدید کار شود، به نظر آثار جوششی باید کار شود. آثار سفارشی یا مناسبتی در این حوزه، اغلب موفق به جذب مخاطب نمی شود. مخاطب به راحتی با خواندن اشعار، تفاوت شعر جوششی و شعر کوششی را متوجه خواهد شد. گاهی اوقات به شاعران، به طور مثال، سرودن یک شعر عاشورایی سفارش می دهند؛ اگر چه شاعر برای این کار تلاش می کند، اما نتیجه تلاش شاعر، یک اثر کلیشه ای می شود که استقبال مخاطب را به همراه ندارد. آثار کلیشه ای باعث می شود مخاطب از زبان شعر مذهبی فاصله بگیرد. شعر جوششی، برخاسته از دل شاعر است و مردم هم حتماً می پسندند. وقتی شاعری برای دل خود شعر گفته، همان شعر گل می‌کند، همه‌ جا بر سر زبان ‌ها می ‌افتد و به دل می ‌نشیند.

 

 

به نظر شما سرودن شعر برای ائمه(ع) در چه قالب ‌های شعر 
مطلوبتر است؟

برای شعر مذهبی بزرگسال بهتر است، اشعار در قالب غزل و نیمایی سروده شود. به نظر من کودکان در قالب چهار پاره ارتباط بهتری با شعر برقرار می کنند و از آن لذت می برند. برای مخاطب نوجوان، نیز شعر نیمایی مناسب است که متأسفانه در این حوزه خیلی کم کار شده است. نوجوان از خواندن اشعار نیمایی و سپید بیشتر لذت می برند. ما شعر مذهبی نیمایی و سپید بسیار کم داریم و شاعران در این حوزه کم کار کرده اند‌ به طوری که نوجوانان علاقه مند به این حوزه، یا باید اشعار بزرگسال را بخوانند یا اشعار کودک. به نظر می رسد در این حوزه بیشتر باید کار کرد و شعر مذهبی نوجوان آن طور که باید، گسترده نیست‌.

 

 

در خصوص تاثیر شعر در انتقال مفاهیم دینی در آثار ادبی کودک و نوجوان توضیح دهید و از مشکلات این حوزه بگویید؟

 در شعر آیینی دو مشکل جدی و بزرگ از جمله سهل انگاری در زبان و سطحی نگری در محتوا وجود دارد. اشعار آیینی به سمت کلیشه ای و تکراری شدن واژگان پیش می روند، برخی مفاهیم آنقدر تکراری شده اند که دیگر هیچ آشنایی زدایی را در ذهن مخاطب پدید نمی آورند. برای برطرف شدن این مشکلات باید شاعران مذهبی به مطالعه‌ی متون و کتاب ‌های مذهبی بپردازند. زندگی نامه های اهل بیت(ع) را بخوانند و با دقت پیرامون اتفاقات زندگی ائمه معصومین(ع)، نکاتی را که تا کنون بیان نشده اند یا کمتر در مورد آن گفته شده به صورت غیر مستقیم برای کودک و نوجوان بیان کنند؛ چرا که بیان مفاهیم دینی به شکل مستقیم به کودک یا نوجوان اثرپذیری آن‌ ها را کمتر می ‌کند و این روش جذابیتی برای بچه ‌ها ندارد. آموزه های دینی را می توان در قالب‌ های هنری و به شکل غیر مستقیم با زبانی نو به بچه ‌ها انتقال داد. وقتی یک مفهوم دینی یا آموزه دینی در قالب شعر مورد توجه کودکان قرار گیرد، کودکان با آن ارتباط برقرار می کنند و مدام اشعار را زمزمه می کنند. در این صورت می توان گفت در انتقال مفاهیم دینی و سیره ائمه اطهار(ع) به کودکان موفق عمل کرده ایم.

 

 

در کارنامه شاعری شما برای اهل بیت(ع)، کتاب «مهمون آیینه ها» دیده می شود. در خصوص این اثر توضیح دهید.

قالب شعری «مهمون آیینه ها» چهارپاره است. این اثر، یک منظومه مذهبی است که مختص حضرت معصومه(س) سروده شده است. من در آبادان متولد شدم ولی دوران کودکی و نوجوانی ام در قم سپری شد. یکی از تفریحات من از دوران کودکی، نوجوانی و جوانی، رفتن به حرم مطهر حضرت معصومه(س) بود. هر موقع به حرم این بانو مشرف می شدم، اشعاری را در قالب های مختلف ادبی می نوشتم. وقتی شروع به سرودن اشعار «مهمون آیینه ها» کردم، قصد انتشار این اشعار را نداشتم، صرفا برای دل خودم آن ها را گفتم. بعد رفته رفته از خواندن آن لذت بردم. برای سرودن این منظومه از خود حضرت طلب کمک کردم و آن را لطفی از جانب حضرت معصومه(س) برای خودم می دانم. اشعار این اثر، در وصف تولد حضرت معصومه (س)، ورود ایشان به قم و زیارت کریمه اهل بیت(ع) برای کودکان سروده شده است و کودکان را به طور غیر مستقیم با برخی از خصوصیات اخلاقی ایشان از جمله مهربانی و صبور بودن آشنا می کند و اینکه وجود بارگاه منور بانوی کرامت ، افتخار شهر قم از چشمه رحمت و برکت خداوند است.

 

 

بخشی از اشعار منظومه «مهمون آیینه ها» را برای ما بخوانید.

وقتی دلم می‌ گیره       می آم کنار شما

می پیچه توی حرم       بوی بهار شما

یه عالمه آرزو             تو حرمت گذاشتیم

شاید یه روز گل بِدن    گلدونایی که کاشتیم

هر کسی آرزوشو          پیش شما می‌ آره

یعنی دلش گرفته         حرف نگفته داره

می خواد شکوفا بشه     نهال آرزوها

با خوشحالی با امید      بیرون بره از اینجا

 

 

تهیه و تنظیم: وجیهه تقی زاده

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید