گزارشی از آغاز عملیات بازسازی و به‌سازی منازل محرومان در حاشیه شهر
خانه‌ای با خشت‌های بهشتی
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ - ۱۷:۳۱
تا همین دو ماه پیش، پدر خانواده نمی‎دانست اول فصل سرما بدون سرپناه برای اهل و عیالش باید چه‌کار کند. موعد خانه استیجاری به سرآمده بود و برای کرایه کردن یک منزل دیگر، پولی در بساط نداشت.

همسرش با چهار فرزند قدونیم‌قد، حتی خواب داشتن خانه‎ای به نام خودشان به این زودی‌ها را هم نمی‌دید، اما با عنایت امام رئوف و خادمان درگاهش، فقط در مدت دو ماه، امروز با کلید خود وارد خانه شدند.
به همت مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی، عملیات بازسازی و به‌سازی 40 باب منزل مسکونی متعلق به خانواده‎های کم‌بضاعت حاشیه شهر مشهد در قالب طرح «معین‌الضعفا(ع)» و با کمک نیروهای خادمیاری رضوی و گروه‌های جهادی از امروز آغاز شد.


خانه‌ای مبارک
پدر خانواده هنوز باورش نمی‎شود که کلید را به دستش داده‎اند و با فرستادن چند صلوات وارد خانه خود شده، کلیدی که بر آن نشان‎ آستان مقدس رضوی حک شده است و با خود یمن و برکت نام امام مهربان را هبه خواهد کرد. مادر دم در ورودی، با رویی گشاده و کودک‌به‌بغل، خوشامدگوی مهمانانی از مدیران و خادمان حرم مطهر رضوی است.
خادمان با تقدیم چند شاخه گل نرگس و یک جعبه شیرینی به مادر خانه، کام او را بیش از پیش شیرین می‌کنند، و مادر دعا می‌کند هر کس به قدر خشتی در ساختن این سرپناه کمک کرده، از حضرت رضا(ع) اجر و مزد بگیرد. با توجه به روزمزد بودن شغل همسرش و بدون هیچ پس‌اندازی، وقتی اول پاییز صاحب‌خانه اسباب و اثاثیه‎اش را بیرون ریخت، فکر می‌کرد این زمستان جایی برای زندگی پیدا نکنند.
خادمان چند اسباب بازی هم به دو کودک کم‌سن‌وسال خانواده هدیه می‌دهند و بسته‌ای از هدایای متبرک دیگر از جمله سجاده و عطر و ... را به دست پدر. اما از این همه، در این روزهای خاص، یک هدیه چشمگیرتر است، تابلویی از سردار دلها در لباس خادمی بارگاه حضرت رضا(ع) و چهره‌ای متبسم که بر کاشی‌های پشت سرش، مصرعی حق مطلب را به‌خوبی ادا می‌کند: «مهرش نشست در دل و در دیده جان گرفت» قاب عکس به دست صاحب‌خانه روی دیوار جای می‌گیرد و همه امیدوارند به یمن نام مبارک امام هشتم و سرباز خدوم ملت، منزلی پرخیروبرکت برای ساکنانش باشد.

ص

معنی‌کردن ساخت‌وساز
اما به‎سازی دیگر منازل مشمول این طرح هم چند روزی است که شروع شده. چند خیابان آن‎طرف‌تر، به سراغ نشانی خانه‌ای قدیمی می‎رویم که دیوارهای شکم‌دار حیاط و سقف چوبی خانه، حکایت از عمر دراز آن دارد.
سرپرست خانواده چند سالی است که به رحمت خدا رفته و همسر و فرزندانش دست تنها و دست خالی مانده‌اند. به‌زحمت امور جاری منزل را رتق و فتق می‌کنند و دیگر پولی برای هزینه‎های جانبی مثل تعمیرات باقی نمی‌ماند. زبان مادر خانواده مرتب به تشکر و شکر می‌گردد از همه خادمان و جهادگرانی که در این سال سخت کرونایی دست به کار شده‌اند و از وقت و نیروی خود می‌زنند تا برای رفاه حال همشهریان نیازمند خود کاری کنند.
چهار خادمیار سخت مشغول تعمیر منزل هستند. یکی گچ‌کاری می‌کند و دیگری کاشی‌کاری. وقتی از احوال آن‌ها جویا می‎شویم، معلوم می‌شود اهل ساخت‌وساز نیستند ولی به نظر می‌رسد معنی ساختن را بیش از استادان فن شناخته‌اند. سیدمصطفی حسینی همراه دوستش در حال گچ‌کاری است. او طلبه حوزه علمیه و مدیر یک مؤسسه قرآنی است ولی به قول دوستان جهادگرش، هر کاری از دستش به عنوان کارگر ساختمانی بربیاید، دریغ نمی‌کند. او و دوستانش جزو جامعه مهاجران افغانستانی مقیم مشهد هستند و تا سال پیش، موکبی در مسیر اربعین داشتند. بعد از شیوع کرونا، با مشارکت در طرح «مهر رضوی»، طور دیگری برای اهل‌بیت(ع) خادمی می‌کنند.
او در کار خیر تازه‌کار نیست. پیش از این طرح هم در ساخت چند منزل دیگر زیر پرچم امام رئوف خدمت کرده است. آقاسید و دوستانش بیش از حرف زدن، اهل عمل‌اند، از آن دسته مؤمنانی که معتقدند باید از همین عالم برای خانه آخرتشان خشت‌ بفرستند و ملات ساختن آن خانه‌ها خیر است.
آن‌ها قرار است به جز کارهای صورت‌گرفته از جمله موزاییک‌کاری حیاط و بازسازی چند اتاق فرسوده، سقف منزل را هم عایق کنند تا سرپناه گرم و امنی برای این خانواده در برابر سرمای زمستان باشد.

گام دیگری در مسیر سیره اهل بیت(ع)
مدیر امور مجاورین آستان قدس رضوی با حضور در اجرای این برنامه، سامان گرفتن کاری به دست نوکران دستگاه اهل‌بیت(ع) برای محرومان و نیازمندان جامعه را افتخار خواند و ابزار امیدواری کرد پیرو مشی حاج قاسم سلیمانی، همه به سامان دادن امور این اقشار توجه و حساسیت نشان دهند.
هادی غلامی در گفت‌وگو با آستان‌نیوز به تشریح جزئیات اجرای طرح «معین‌الضعفا(ع)» پرداخت و گفت: پیرو سیره اهل‌بیت(ع) و دستور و تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی بر حمایت از اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد، این طرح در آغاز فصل سر د با هدف بازسازی و به‌سازی منازل مسکونی محرومان در حاشیه‌ شهر آغاز شده است.
به گفته این مقام مسئول، عملیات فاز نخست طرح «معین الضعفا» هم‌زمان با اولین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی برای 40 واحد منزل فرسوده در نظر گرفته شده است.
وی اضافه می‌کند: منازل تحت پوشش طرح توسط کانون‌های خدمت رضوی محله‌ای شناسایی شده و عملیات بازسازی و به‌سازی با کمک خادمیاران و گروه‌های جهادی هر منطقه انجام خواهد شد. در این بین، چند باب منزل به صورت کامل در دست ساخت قرار دارد.
غلامی با اشاره به افتتاح نخستین واحد بیان می‎کند: یک باب منزل مسکونی متعلق به خانواده‎ای کم‎بضاعت ساکن منطقه شهید آوینی در مدت قریب به 3 ماه از آغاز عملیات ساختمانی به صورت کامل ساخته و امروز تحویل صاحب‌خانه داده شد.
وی عملیات ساختمانی صورت‌گرفته در 40 باب منزل احصاشده را شامل تعمیرات، گچ‌کاری، سیمان‌کاری، کاشی‌کاری و نصب ایزوگام بیان کرد و افزود: منازل 10 منطقه مشهد و حومه مشمول این طرح عمرانی هستند. در برخی از این مناطق، گاهی چند واحد مسکونی به تعمیر و بازسازی نیاز داشته‌اند که در جریان شناسایی محلی، به مشمولان طرح افزوده شده‌اند.
مدیریت امور مجاورین بنیاد کرامت رضوی در این طرح مانند دیگر طرح‎های حمایتی خود با برداشتن گام نخست و جریان‌سازی، در پی مشارکت نیکوکاران و آحاد مردم در حل مشکلات اقشار نیازمند شهر مشهد است.

 گزارش: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید