به همت نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛
هفتمین کنگره بین المللی «علامه میرحامد حسین لکهنویی» برگزار شد
۱۳۹۹/۱۰/۲۰ - ۱۲:۲۲
به همت نمایندگی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در شهر مقدس قم هفتمین پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین لکهنویی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز،‌ هفتمین پیش همایش کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین لکهنویی با موضوع «آثار و روش علامه میرحامد حسین لکهنویی با تأکید بر عبقات الانوار» روز گذشته با حضور جمعی از اساتید و طلاب و فضلای ایرانی و غیر ایرانی در سالن قدس مجتمع آموزش عالی امام خمینی (ره) شهر قم برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی سبحانی رئیس کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین لکهنویی در این مراسم گفت: هم مبانی فکری و هم تجربه تاریخی نشان داده که گفتگو و مناقشه همدلانه در مقابل مخالفان مکتب اهل بیت(ع) نه تنها لازم است بلکه عاملی بازدارنده در برابر مخالفان این مکتب محسوب می شود.
وی تصریح کرد: باور بسیاری از بزرگان دنیای اسلام بر این است که بهترین راه برای همدلی، گفتگو و توجه به عناصراندیشه اسلامی و ورود به بحث های علمی از سر حسن نیت است.
رئیس کنگره بین المللی علامه میرحامد حسین ضمن معرفی کتاب عبقات الانوار به عنوان میراث معرفتی و امامتی که شایسته شناسایی و تجلیل است، بیان کرد: متأسفانه این اثر با محتوای بسیار دقیق،‌ روش های ابداعی گوناگونی که دارد همچنان ناشناخته مانده است.
در این مراسم همچنین حجت الاسلام والمسلمین مهدی اسفندیاری دبیر علمی و مسؤول واحد احیای آثار کنگره گفت: اندیشه ها و روش علامه میرحامد حسین و اساتید و شاگردان ایشان به گونه ای دارای ارزش است که می تواند مدرسه کلامی لکهنو را در مقایسه با سایر مدارس کلامی شیعه در جایگاهی حائز اهمیت قراردهد.
وی یکی از ویژگی های آثار علامه میرحامد حسین را جامعیت این آثار در ابعاد مختلف دانست و گفت: این امر نتیجه اشراف و توجه مرحوم علامه به یافته های دیگر عالمان شیعی و سایر مدارس کلامی شیعه است.
رعایت انصاف و حکیمانه بودن نقدهای علامه میرحامد حسین بر مخالفین مکتب اهل بیت(ع) یکی دیگر از نکاتی بود که اسفندیاری به آن اشاره و بیان کرد: در حال حاضر هم کسی نمی تواند از کتاب عبقات الانوار سوء استفاده کند و علامه میرحامد حسین در عمل مباحثی را که می توانست اختلاف بر انگیز باشد به گونه ای مطرح نمودند که از فضای علمی و بحث منطقی خارج نشود.
سخنران بعدی این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حامد کاشانی بود که به سه ویژگی بسیار مهم علامه میرحامد حسین در فعالیتهای پژوهشی و تالیف آثار اشاره کرد. ویژگی اول قوت علمی و خدشه ناپذیر بودن این آثار است.
وی ابراز کرد: ویژگی دوم کتاب عبقات الانوار و مرحوم علامه میرحامد حسین شدت و گستردگی تتبع این اثر است. وی در این زمینه به این نکته اشاره کرد که همیشه در فرایند پژوهش افراد به منابع و مواردی مراجعه می کنند که به لحاظ مورد و موضوع در ارتباط با موضوع مورد بحث باشد.
کاشانی افزود: وقتی به کتاب عبقات الانوار مراجعه می کنیم با این صحنه مواجه می شویم که مرحوم صاحب عبقات در استدلال های خود و اقامه شاهد بر مدعای خود به مواردی ارجاع داده است که در نگاه اول هیچ گونه ارتباط موضوعی با مبحث مورد نظر علامه ندارد ولی در محتوای آن، مباحثی وجود دارد که استدلال علامه را تقویت و تایید می کند.
سومین ویژگی کم نظیر در پژوهشهای علامه میرحامد حسین از منظر این پژوهش گر دینی گستردگی منابع و زحمت فراوان در جمع آوری منابع متعدد در آثار علامه بود و در درباره آن گفت: اکنون بسیاری از منابع وجود دارد که تنها نسخه موجود از آن منحصر در کتابخانه ناصریه بوده و حتی در مواردی عالمان اهل تسنن به جهت عدم دسترسی به اصل کتاب به ناچار از مسیر و به واسطه آثار علامه میرحامد حسین به نقل کلام از آثار عالمان خود می پردازند.
پخش سخنان مولانا سید علی ناصر سعید عبقاتی از نوادگان علامه میرحامد حسین و تولیت کتابخانه ناصریه، مولانا ظهیر احمد خان از نوادگان مرحوم سعادت حسین خان از شاگردان این خاندان و همچنین دکتر خواجه پیری رئیس مرکز میکرو فیلم نور از دیگر برنامه های این نشست بود.
در این همایش همچنین از دوکتاب «شناختنامه علامه میرحامد حسین» و «ضیاء العین در شناسایی احوال و زندگانی علامه میر حامد حسین» رونمایی شد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید