حجت الاسلام نظافت مطرح کرد
بایدها و نبایدهای تربیت دینی کودکان
۱۳۹۹/۱۰/۲۲ - ۱۵:۲۶
یک کارشناس دینی گفت: تربیت دینی فرزندان بزرگ ترین درس مکتب فاطمی برای بانوان است.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد نظافت در ویژه برنامه تبلیغی-مذهبی حرم مطهر رضوی که ظهر امروز بدون حضور زائران در رواق مبارکه دارالمرحمه حرم مطهر رضوی برگزار و از طریق فضای مجازی پخش شد، گفت: یکی از نکاتی که در سبک تربیتی حضرت زهرا(س) از اهمیت ویژه ای برخوردار است توجه به تربیت فرزند است.
وی تصریح کرد: یکی از مهمترین وظایفی که پدر و مادر بر عهده دارند توجه به تربیت فرزند و تهیه خوراک روحی مناسب برای تربیت او است. بسیاری از والدین از همان ابتدای تولد فرزند به فکر امور مادی از جمله تغذیه و حفظ سلامت او هستند و کمتر به رشد معنوی و تربیت دینی فرزند اهمیت می دهند.
این کارشناس دینی ابراز کرد: هرچند فرزند برای حفظ حیات و زندگی در این دنیا نیاز به آب و غذا و محیطی امن دارد ولی تغذیه روح هم بسیار مهم است و پدر و مادر به همان اندازه که به نیازهای مادی فرزندان توجه دارند باید به فکر تربیت روحی فرزند نیز باشند.
وی یکی از مهمترین عوامل موثر در تربیت دینی فرزند را خوردن لقمه حلال دانست و اظهار کرد: لقمه حلال علاوه بر تغذیه جسم، روح انسان را نیز تغذیه می کند و زمینه ساز رشد و تعالی فرزند می شود. اما لقمه حرام هرچند موجب رشد جسمی فرزند می شود ولی از نظر روحی آسیبی جدی به تربیت او وارد می کند.
سخنران حرم مطهر رضوی افزود: یکی دیگر از عوامل موثر در تربیت فرزند محیط اطراف است. مادری که برای فرزند خردسال خود در خانه صوت قرآن پخش می کند در واقع یک نوع خوراک معنوی او را فراهم کرده است.
وی ادامه داد: طبق روایات اسلامی، تلاوت قرآن موجب نورانیت خانه می شود و این نورانیت تاثیر بسزایی در ایجاد آرامش روحی و تربیت درست فرزند خواهد داشت. برعکس اگر محیط خانه محل ارتکاب گناه و معصیت باشد در تربیت فرند تاثیر منفی خواهد گذاشت.
وی با تاکید بر اینکه توجه به تربیت فرزند باید از همان دوران نوزادی و حتی قبل از تولد او انجام شود، گفت: یکی از عوامل موثر در تربیت فرزند دعا کردن است. ائمه معصومین(ع) همواره برای تربیت صحیح فرزند به درگاه خداوند دعا می کنند و دعای بیست و پنج صحیفه سجادیه و برای داشتن فرزندی صالح است به والدین توصیه می شود.
نظافت اظهار کرد: پدر و مادر علاوه بر اینکه در تربیت فرزند کوشا هستند باید خود نیز مراقب رفتار خود نیز باشند چرا که تربیت فرزند به شدت تحت تاثیر رفتار والدین است و اگر پدر و مادر فرزند خود را از دروغ گفتن نهی کنند ولی خود اهل دروغ گویی باشد آنها در تربیت فرزند موفق نخواهند بود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید