حسن سلطانی، مجری و کارشناس برنامه‌های معارفی صداوسیما، از روز زیارتی امام هشتم(ع) می‌گوید؛
گرچه دوریم به یاد تو سخن می‌گوییم
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۱:۴۳
اگرچه روزهای هفته و ظرفیت‌هایشان در سایه روزمرگی‌ها و دغدغه‌های زندگی فراموش شده‌اند و یکی پس از دیگری می‌آیند و تکرار می‌شوند، کمی که حجاب این روزمرگی‌ها را کنار می‌زنیم، می‌توانیم اعجاز همین روزها را که تکرارشان برای ما عادت شده است درک کنیم.

مثل چهارشنبه‌ها که به برکت گره‌خوردن با وجود مقدس حضرت امام رضا(ع) استعدادی عجیب در تلطیف و تحول حس و حال آدمی دارد. برای مرور ظرفیت چهارشنبه‌های امام‌رضایی، با حسن سلطانی، مجری‌کارشناس برنامه‌های معارفی صداوسیما، گفت‌گویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه تقدیم حضورتان می‌شود.

 

برکات انس با حضرت ثامنالحجج(ع)

سلطانی درباره برکاتی که در پرتو انس و الفت با حضرت ثامن‌الحجج(ع) در چهارشنبه‌های امام‌رضایی به دست می‌آید اظهار کرد: «گرچه دوریم به یاد تو سخن می‌گوییم/ بُعد منزل نبُوَد در سفر روحانی». اینکه در قالب طرح و پویش چهارشنبه‌های امام‌رضایی در روزهای چهارشنبه به محضر حضرت رضا(ع) عرض ادب و ارادت کنیم، اقدامی بسیار مبارک است به‌ویژه به این دلیل که از معصوم(ع) است که فرمود: هرجا به یاد ما باشید، به یادتان هستیم و هرجا لب‌هایتان به یاد ما تکان بخورد (ذکری بگوید) ما حضور داریم.

این مجری‌کارشناس معارفی صداوسیما ادامه داد: آن‌ها که اهل تعقیب در فرایض هستند، می‌دانند باید چهارشنبه‌ها به امام رئوف(ع) عرض ادب کنند، اما آن‌ها که تاکنون به دلایل مختلف غفلت کرده‌اند، می‌توانند با چهارشنبه‌های امام‌رضایی، به ولی‌نعمت ما ایرانیان نزدیک شوند و با ایشان انس بگیرند و خود را در محضر حضرت(ع) ببینند.

وی تأکید کرد: از این رو، این پویش اقدام مبارکی است و امید است به قدری دامنه مخاطبان آن افزایش یابد که حتی پیروان دیگر ادیان ابراهیمی را نیز چهارشنبه‌ها متوجه ساحت قدس امام رئوف(ع) و با ایشان مانوس کند.

سلطانی درباره تجربه‌های اجرای برنامه خود در حرم امام رضا(ع) و حال و هوای متفاوت این اجراها در جوار بارگاه ملکوتی آن حضرت(ع) بیان کرد: وقتی به زیارت امام رضا(ع) می‌رویم، شهادت می‌دهیم که آن حضرت(ع) شهید شده‌اند و شهدا زنده‌اند و ما را می‌بینند و سلام ما را می‌شنوند و پاسخ می‌دهند. از این رو، وقتی در حرم مطهر امام رضا(ع) برنامه اجرا می‌کنم، حتی اگر 500 هزار نفر صدای من را در رواق‌ها، صحن‌ها و حیاط‌ها بشنوند، اغراق نیست که بگویم اصلا به چشم من نمی‌آید بلکه دل‌خوشی من شنیدن صدایم از سوی امام رضا(ع) است تا شاید با عنایت، من را پاسخ دهند. «یک سلامم را اگر پاسخ بگویی می‌روم/ لذتش را با تمام شهر قسمت می‌کنم».

 

اجرا در حرم مطهر، بهترین و خوش‌ترین اوقات زندگی

وی اضافه کرد: در حرم امام رضا(ع) فرض می‌کنم و فرض می‌دانم که اجرا و بیان مطالبم با این نگاه باشد که حضرت(ع) می‌شنوند و دل‌خوش از این هستم که صدایم در حرم پخش می‌شود. بهترین و خوش‌ترین اوقات زندگی من را لحظاتی رقم زده است که در حرم اجرا داشته‌ام و این با اجرا در هیچ شبکه و رسانه‌ای قابل قیاس نیست. «هرچه گفتیم جز حکایت دوست/ در همه عمر از آن پشیمانیم».

سلطانی در پاسخ به این پرسش که چهارشنبه‌های امام‌رضایی در این شرایط کرونایی چقدر بر تلطیف فضای جامعه مؤثر است، گفت: بعضی اوقات به‌اشتباه فکر می‌کنیم با بسته شدن حرم‌ها و اینکه نمی‌توانیم در کنار روضه منوره باشیم، توفیق زیارت امام رضا(ع) از دستمان می‌رود. از این رو، رسانه‌ها رسالت دارند در چنین شرایطی جایگاه امام رضا(ع) را تبیین کنند و بگویند حضرت(ع) به رواق و دیوار و روضه محصور نیستند بلکه حضورشان عام و همچون خورشید است. این‌طور نیست که تنها اگر روضه منوره باشیم یا به روضه بیاییم محضر ایشان را درک کنیم و از زیارتشان بهره ببریم.

وی ادامه داد: اینکه گاهی می‌شنویم که «زیارت از دور به من نچسبید» باوری اشتباه است که باید اصلاح شود. باید از کارشناسان زبده کمک بگیریم برای اینکه این مسئله را توضیح دهند تا در صورت بروز مشکلی همچون کرونا و نبود امکان حضور در حرم، بدانیم هرجا دل‌هایمان وصل شود، گویا در حرم هستیم و در نزدیک‌ترین نقطه روضه ایستاده‌ایم. در مقابل، به‌کرات دیده‌ایم افرادی را که در رواق‌ها و صحن‌ها هستند اما حواسشان به گوشی است. زائر یعنی از همه عالم بریده و دل و قلب را معطوف حرم و حضرت(ع) کرده است.

این مجری کارشناس برنامه‌های معارفی رسانه ملی در ادامه بیان کرد: شخصا روزی نیست که نماز بخوانم و بعد از نماز به حضرت ثامن‌الحجج(ع) عرض ادب نکنم و در پایان نمازها صلوات خاصه را نخوانم. یعنی روزی سه مرتبه زائر امام(ع) می‌شوم. باید جامعیت حضور امام رضا(ع) را مطرح کنیم که محصور به شهر مشهد نیست، چنان‌که افراد بسیاری از فاصله هزارکیلومتری زائر امام رئوف(ع) می‌شوند. چهارشنبه‌های امام‌رضایی دراین‌باره کمک‌کننده است.

سلطانی درباره راه‌های افزایش بهره‌وری‌های معنوی چهارشنبه‌های امام‌رضایی ابراز کرد: چه خوب است این طرح را با هدیه دادن به محضر حضرت(ع) همراه کنیم تا هر کس دل‌تنگ امام رضا(ع) است کار نیکی انجام دهد و به محضر ایشان تقدیم کند یا ثوابش را تقدیم مادر امام رضا(ع) بکند یا به روح خادمان امام(ع) که از دنیا رفته‌اند هدیه کند. اگرچه این‌ها «ران ملخ بردن به بارگاه سلیمان است»، اگر موفق شویم، این عنایت از حضرت خورشید(ع) به ما سایه‌نشینان است و فاصله ما با ایشان را کم و انس و معرفت به امام رئوف(ع) را در ما ایجاد می‌کند.

 

در چهارشنبه‌های امام‌رضایی بداخلاقی‌ها را کنار بگذاریم

این مجری‌کارشناس برنامه‌های معارفی رسانه ملی با اشاره به این سخن از امام رضا(ع) که فرمودند «کاری کنید که زینت ما باشید، نه آنکه باعث شرمساری ما» تأکید کرد: می‌توانیم در چهارشنبه‌های امام رضایی رذالت‌هایی همچون غیبت کردن، دروغ و بداخلاقی را کنار بگذاریم و خود را به اعمال و کارهای خیر آراسته کنیم.

 

گفت‌وگو: آمنه مستقیمی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید