در همايش بررسي «ابعاد حقوقي ترور دانشمندان هسته اي از منظر حقوق بين الملل» عنوان شد؛
ترور دانشمندان هسته اي ناقض حق توسعه و تعيين سرنوست اقتصادي ايران است
۱۳۹۹/۱۰/۲۴ - ۱۳:۰۵
عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: تلاش براي منع استفاده ايران از انرژي صلح آميز هسته اي و تررو هدفمند دانشمندان هسته اي ايران ناقص حق توسعه و تعيين سرنوشت اقتصادي جمهوري اسلامي ايران است.

به گزارش آستان نیوز، دكتر سيدقاسم زماني عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي در همايش «بررسي ابعاد حقوقي ترور دانشمندان هسته اي از منظر حقوق بين الملل» كه توسط گروه حقوق دانشگاه بين المللي امام رضا(ع) به مناسبت سالروز شهادت شهداي هسته اي ايران به صورت وبيناري برگزار شد، عنوان كرد: برنامه ترور دانشمندان هسته اي ايران مدت ها پيش آغاز شده است و نقطه پاياني را هم براي آن نمي توان متصور بود.

وي با تأكيد بر اين مطلب كه تلاش براي منع استفاده ايران از انرژي صلح آميز هسته اي و تررو هدفمند دانشمندان هسته اي ايران در گام نخست ناقص حق توسعه و تعيين سرنوشت اقتصادي كشور است، توضيح داد: ترور دانشمندان هسته اي ايران در منظومه حقوق بشر ناقض حق توسعه و ناقض محوري ترين حق بشري كه حق حيات است، مي باشد.

وي با بيان اينكه حق حيات، جزو حقوق بنيادي هر فردي است و در هيچ شرايطي نمي توان حيات انسان به ويژه نخبگان يك كشور را به صورت خودسرانه سلب كرد، عنوان كرد: استفاده از سلاح گرم عليه افراد و شهروندان يك كشور براي آسيب و سلب حيات مطلقاً در تمامي جوامع ممنوع مي باشد.

دكتر زماني افزود: قاعده منع خودسرانه حيات، صرفاً به قلمرو يك دولت محكوم نمي شود و رژيم اشغالگر صهيونيستي و ايالات متحده آمريكا صرفاً به رعايت آن در سرزمين خود محكوم نيستند؛ بلكه اين يك موضوع فرا مكاني است و دولت ها همواره موظف هستند اين قواعد را در همه زمان ها و مكان ها محترم شمرده و رعايت كنند.

وي اظهار كرد: شهيدان مجيد شهرياري، مصطفي احمدي روشن، مسعود علي‌محمدي، داريوش رضايي‌نژاد و محسن فخري زاده نخبگاني بودند كه در راه نيل به استقلال اقتصادي كشور به شهادت رسيدند و علم و دانش خود را از ملت ايران دريغ نكردند و به غرب نفروختند.

به گفته اين نويسنده كتاب هاي حقوق بين الملل، ترور دانشمندان جمهوري اسلامي ايران ناقض حاكميت اين كشور است و دولت جمهوري اسلامي ايران بايد حداكثر تلاش خود را براي حفاظت دانشمندان هسته اي داشته باشد و تلاش کند تا حفره هاي امنيتي موجب ترور اين دانشمندان برجسته نشود.

اين عضو كانون وكلا تصريح كرد: دولت جمهوري اسلامي ايران بايد ضمن تقويت اقدامات حفاظتي نسبت به دانشمندان هسته اي به صورت خاص و ساير شهروندان به صورت عام، از هيچ كوششي براي پايمال نشدن خون اين شهدا دريغ نورزد.

به گفته اين استاد دانشگاه، نيروي انساني عامل محوري در فرآيند نائل شدن هر كشور به توسعه و پيشرفت است كه در كنار فراهم بودن زيرساخت ها، به ويژه در حوزه حق استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي، نيروي انساني نقش مؤثري در زمينه سازي پيشرفت يك كشور و دست يابي به استقلال اقتصادي ايفاي نقش مي كند.

 

رسيدن به توسعه پايدار با انرژي صلح آميز هسته اي

عضو هيأت علمي دانشگاه علامه طباطبايي در ادامه خاطرنشان كرد: كشورهايي كه تلاش دارند تا در قالب اسناد بين المللي به ويژه معاهده منع گسترش سلاح هاي هسته اي، از آن چه در اين معاهده و حقوق بين الملل عام تصويب شده است، استفاده كنند؛ حساب ويژه اي روي دانشمندان هسته اي خود باز كرده اند زيرا حق استفاده صلح آميز از انرژي هسته اي باعث رسيدن به توسعه پايدار را امكان پذير مي كند.

اين مولف كتاب‌هاي حقوق بين‌الملل، با بيان وابستگي به نيروهاي انساني كشورهاي ديگر در حوزه انرژي هسته اي مي توانند مخرب و خطرناك باشد، افزود: هر كشوري كه طبق موازين حقوق بين الملل حق دارد از انرژي صلح آميز هسته اي استفاده كند به موازات آن داراي اين حق است كه از لوازم اجراي اين حق، برخوردار شود.

به گفته اين استاد دانشگاه علامه طباطبايي ارائه آموزش هاي لازم در قالب اسناد بين المللي براي نيل به توسعه مقرر شده است و تلاش جمهوري اسلامي ايران براي اينكه بتواند به نيروهاي بومي خود و دانشمندان هسته اي خود متكي باشد، داراي بسترها و زمينه هاي محكم در زمينه حقوق بين الملل است.

 

در حوزه حقوقي كشور در تحريم است

 در ادامه اين همايش دكتر حسين موسوي فر مدير گروه حقوق بين الملل و بشر پژوهشگاه قوه قضاييه و دبير كارگروه پرونده شهيد سليماني با بيان اينكه قوانين ما در حوزه تروريسم كامل نيست، گفت: ترور 17 هزار شهيد ترور توسط يك سازمان تروريستي و ترورهاي دولتي و غيردولتي عليه دانشمندان هسته اي جمهوري اسلامي اسران از مصاديق جنايت عليه بشريت است و ما بايد در بخش قوانين حوزه تروريسم خلا هاي موجود را برطرف نماييم.

به گفته اين استاد دانشگاه بايد جامعه حقوقي كشور به اين درك برسد كه ما در حوزه حقوقي مانند حوزه هاي اقتصادي، نظامي، سياسي و امنيتي تحت تحريم و جنگ و منازعه ناجوان مردانه هستيم.

وي افزود: ضروري است تا جامعه حقوقي كشور هم برابر با نياز و عزت ملي اين تحريم حقوقي را احساس كند و آن را يك منازعه حقوقي بداند و به بهترين شكل در بُعد داخلي و بين المللي دخالت موثر  نمايند تا بتواند حقوق شهدا را احقاق نمايد.

 

 رسيدن به اقتدار و قدرت در سايه علم

دكتر بهجت قاسمي استاد دانشگاه و همسر شهيد شهرياري به عنوان يكي ديگر از سخنرانان همايش « بررسي ابعاد حقوقي ترور دانشمندان هسته اي از منظر حقوق بين الملل» با استناد به كلام نوراني امام علي(ع) كه «اَلعِلمُ سُلطان»، خاطرنشان كرد: علم، قدرت است و اگر ملتي مجهز به علم و دانش شود به پيشرفت دست خواهد يافت از اين رو بايد به نخبگان و دانشمندان توجه ويژه اي گردد.

به گفته همسر شهيد شهرياري از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تا به امروز استكبار جهاني و دشمنان اين نظام همواره تلاش دارند تا با اقداماتي همچون ترور سران كشور و دانشمندان، جنگ تحميلي، تحريم  و... به اين انقلاب صدمه وارد كنند.

وي با تأكيد بر اين مطلب كه علم موجب اقتدار و قدرت جوامع و دولت ها مي گردد، تصريح كرد: دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران همواره تلاش دارند كه جلوي علم و دانش را بگيرند از اين رو ترو دانشمندان را در دستور كار خود قرار دادند و 11  سال پيش پروفسور عليمحمدي را به شهادت رساندند.

 

 دكتر فخري زاده؛ سرآمد دانشمندان هسته اي

وي با اشاره به شهادت دانشمندان هسته اي كشور طي اين سال هاي اخير عنوان كرد: متاسفانه در آذر ماه امسال سرآمد تمامي دانشمندان هسته اي كشور، دكتر محسن فخري زاده را به شهادت رساندند.

اين استاد دانشگاه با اشاره به جايگاه ارزشمند اين دانشمند برجسته هسته اي اذعان كرد: ايشان به علت مسايل امنيتي براي بسياري از افراد حتي فرهيختگان و اساتيد دانشگاه شناخته شده نبودند، در حالي كه مي توان  ايشان را سرآمد همه دانشمندان هسته اي جمهوري اسلامي ايران معرفي كرد.

همسر شهيد شهرياري در پايان سخنانش به ارايه دادخواست مدني از سوي خانواده شهداي هسته اي به عنوان خواهان به قوه قضاييه اشاره و عنوان كرد: اميدواريم يك روز در تاريخ آمريكا و ايادي آن به خاطر عمليات وحشيانه  اي كه براي ترور شخصيت هاي علمي كشور داشتند، محكوم شوند.

دكتر محسن مولايي فرد مدرس دانشگاه  در اين همايش عنوان كرد: تروريسم مسئله جديدي نيست بلكه از دوران امپراطوري هاي شرقي روم در آسيا و اروپا مطرح بوده است و اين روند در طول تاريخ ادامه داشته است و قرن هاي 190 مسلادي در قالب خشونت هاي سياسي در دست آشوبگران قرار گرفته است.

وي اظهار كرد: حمايت دولت ها از تروريسم از نيمه قرن 20 به ويژه در سال هاي 1960 تا 1970 ميلادي به نحوي بود كه دولت ها تلاش كردند تا با استفاده از آن راحت تر به منافع سياسي خود دست يابند.

دكتر مولايي فرد در ادامه با بيان اينكه در حوزه بين الملل با دو عرصه مسئوليت فردي و مسئوليت دولت ها مواجه هستيم، گفت: در حوزه تروريسم دولتي، همواره دولت ها در خصوص هر موضوعي كه بخواهد آن ها پاسخگو باشند ممانعت مي نمايد و درصدد آن هستند تا دامنه مسئوليت بين المللي را به سمت اشخاص خصوصي هدايت نماید.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید