نسخه آزمایشی
معرفی خدمات متفاوت کانون خدمت رضوی «رویش» به اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر
۱۳۹۹-۱۱-۲۶
«رویش»؛ لبخند به زندگی
سال پیش، جمعی از جوانان تحصیلکرده دانشگاهی دور هم جمع شدند و آستین همت بالا زدند تا برای همشهریان گرفتار و تنگدست خود هر کاری از دست‌شان برمی‌آید بکنند.

6 فکرش را هم نمی‌کردند تنها در این مدت، گستره فعالیت‌های نیکوکارانه آنها به جایی برسد که امروز سرپرست جوان کانون با افتخار اعلام کند: «از صفر تا 100 زندگیِ 400 خانواده تحت پوشش این کانون را تأمین می‌کنیم!».    

در این ماه‌های سخت کرونایی، ادعای کمی نیست. وقتی خیلی‌ها به دشواری از پسِ تأمین مخارج خانواده خود برمی‌آیند، جمعی از جوانان که می‌توانند مثل همسالان خود پیگیر گرفتاری‌های شخصی خودشان باشند، دلسوز و دغدغه‌مند مردم هستند. آوازه نیک کانون از مرزهای شهر گذشته و به پایتخت رسیده. سرپرست کانون خدمت رضوی «رویش»، رمز موفقیت این گروه نیکوکار را «شفافیت در عملکرد» و «کار علمی و کارشناسی» می‌داند. در گفت‌وگو با نوید سروآزاد، سرپرست کانون و مسئول روابط عمومی دانشگاه فردوسی، بیشتر با اقدامات همه‌جانبه این گروه جهادی آشنا می‌شویم:  

 

کار از کجا شروع شد؟

ابتدا به صورت نامنظم برای جمع‌آوری و تهیه نیازمندهای مردم اقدام می‌کردیم ولی از 3 سال پیش در قالب یک مرکز فرهنگی اجتماعی با عنوان «رویش» در منطقه قرقی در مسیر جاده سیمان به صورت جدی و ‌مدون شروع به کار کردیم. کار را با احصاء آمار خانوارهای بی‌بضاعت از طریق ائمه جماعت و معتمدین محله‌ای پیش بردیم. 400 خانواده شناسایی شدند و اطلاعات آنها منزل به منزل جمع‌آوری شد. در مرحله بعد، آنها در سه دسته شامل خانواده‌های نیازمند تأمین اقلام اولیه و حیاتی زندگی، خانوارهای بی‌سرپرست با چند فرزند و نیز خانواده‌های کم‌بضاعت با نیازمندی‌های معمول مثل تهیه جهیزیه و درمان بیماری دسته‌بندی شدند و خدمت‌رسانی به آنها بر اساس سطح نیازمندی آنها آغاز شد.

 

برای اجرای درست طرح‌ها و شناسایی دقیق نیازمندان چطور عمل می‌کنید؟

پیش از هر اقدام و طراحی هر برنامه‌ای، از سه استاد جامعه‌شناسی، روانشناسی و معارف اسلامی اظهارنظر و مشورت گرفته می‌شود تا با الگوسازی و کار دقیق جلو برویم. همین طور در مسیر شناسایی خانواده‌ها از کمک یک گروه شامل روحانی، مددکار، روانشناس، معمدین محل استفاده می‌کنیم و آنها با حضور در منزل افراد و شنیدن ماجرای زندگی و دیدن سطح نیازمندی‌شان، آنها را در سه دسته‌بندی‌ مذکور جای می‌دهند تا خدمات متناسب خودشان را دریافت کنند. دو کارشناس به صورت شبانه‌روزی در کانون مستقر هستند که هر ساعت به کمک نیاز داشته باشند، به خدمات لازم دسترسی پیدا ‌کنند.

 

چطور کمک‌های لازم را جمع‌آوری می‌کنید؟

با زدن یک کانال تلگرامی و عضو کردن جمعی از خیرین، ضمن در میان گذاشتن موضوعات و مشکلات ساکنان این مناطق با شهروندان، از نیکوکاران درخواست کمک می‌کنیم. در مسیر اجرای فعالیت‌ها، از لحظه دریافت کمک‌ها تا محل هزینه‌کرد برای نیازمندان را به صورت شفاف به سمع و نظر اعضاء می‌گذاریم. در سه ماهه نخست امسال 434 میلیون تومان و در سه ماهه تابستان یک میلیارد و دو میلیون تومان کمک  مردمی جمع‌آوری و صرف امورات محرومان کردیم.

 

کمک‌های شما شامل چه اقداماتی می‌شود؟

برخی از کمک‌های به امور فرهنگی اختصاص پیدا می‌کند. به این ترتیب، کسانی که توان حضور در کتابسرای شهید سلیمانی مستقر در محل کانون را دارند، برای مطالعه و نگارش خلاصه کتاب‌ها با ما مشارکت می‌کنند و به این بهانه بسته معیشتی می‌گیرند. همچنین خانواده‌های تحت پوشش بر اساس نوبت‌شان، هر هفته غذای گرم دریافت می‌کنند؛ ما هفته‌ای 500 پرس غذای گرم توزیع می‌کنیم. 8 نانوایی در منطقه قرقی با ما قرارداد دارند و با کارت نان به مشمولین، بسته به نیازشان نان رایگان می‌دهند. اول هر ماه هم بسته‌های اقلام معیشتی شامل برنج، گوشت، ماکارانی، روغن، حبوبات، رب و... حتی به صورت هفتگی بسته میوه دریافت می‌کنند. در ایام و مناسبت‌های خاص بسته اجیل و شیرینی و میوه می‌گیرند. علاوه، برای رفع نیازهای بهداشتی و درمانی، هر دو ماه یکبار هم یک تیم کامل پزشکی مستقر شده و از بیماران ویزیت به عمل می‌آید و داروی رایگان می‌گیرند و برای ادامه روند تکمیلی درمان با معرفی به یک نیکوکار عضو کانون، نسبت به رفع مشکل درمانی آن خانواده اقدام می‌شود. به علاوه، دو دندانپزشک به صورت ثابت، خدمات کاملاً رایگان به خانواده‌های ما ارائه می‌دهند و ...

 

چه خدمات و حمایت‌هایی از آستان قدس رضوی دریافت می‌کنید؟

ما در زمینه‌های مختلف از جمله مهمترین آنها در حوزه درمان از تیم تخصصی پزشکی خدمت رضوی برای پایش و غربالگری و پیگیری  درمان بیماران منطقه قرقی استفاده می‌کنیم. همچنین هر چند وقت یکبار خانواده‌های منطقه مشمول توزیع غذای متبرک شده و نیز از بسته‌های اقلام غذایی بهره‌مند می‌شوند.

 

عنوان «رویش» بیشتر معطوف به چه رویکرد شماست؟

از آنجایی که برای کمک به محرومان و گرفتاران گروه‌ها و خیریه‌های مختلف دست به کار هستند، ما تمرکز تلاش و فعالیت‌هایمان فارغ از مرتفع کردن نیازمندی‌های اولویه مردم است، توجه به رشد و رویش هدفمند کودکان است. از بردن بچه‌ها برای خرید کردن از فروشگاه‌ها گرفته تا پیگیری همه امور تحصیلی آنها را پوشش می‌دهیم. به عنوان نمونه، امسال حدود 5 هزار پک تحصیلی اعم از نیازمندی‌های نوشت‌افزار، لباس فرم مدرسه، تغذیه میان وعده و... تهیه و توزیع کردیم. تا قبل کرونا، کلاس‌های آموزشی کمک‌درسی و غیردرسی مثل خلاقیت، نقاشی، اریگامی و امثالهم داشتیم. در اعیاد و مناسبت‌های بزرگ ملی و مذهبی مثل عید فطر و عید قربان و یا نوروز و شب یلدا توزیع اسباب بازی و مراسم خاص داریم تا در ذهن بچه‌ها به شیرینی باقی بماند.

 

به سایر خدمات کانون رویش اشاره کنید؟

بسته به نیاز، مسائل حقوقی و مشکلات روانشناسی خانواده‌ها و بچه‌ها پیگیری می‌شود. برای دختران و پسران محروم تحت پوشش کانون، جهیزیه تهیه می‌شود و از ابتدای امسال 70 سری جهیزیه با 5 قلم کالای اساسی زندگی خریداری شده و زوجین جوان به خانه بخت رفتند. همین طور در صورت نیاز خانواده‌ها، یک ماه به تولد نوزادان، با تهیه سیسمونی کودک از مادران حمایت می‌کنیم. پرداخت معوقات اجاره خانه‌ها و نیز تسویه حساب دفتری نیازمندان از دیگر اقدامات حمایتی این کانون است. یکی از طرح‌های ویژه کانون برای خانواده‌های بسیار آبرومند که پیش از شیوع کرونا از تمکن مالی خوبی برخوردار بودند و حالا گرفتار شدند، صدور و توزیع بن خرید به منظور تهیه اقلام مورد نیاز به‌دست خودشان است. به علاوه، در ماه‌های همه‌گیری کرونا، به صورت مرتب ماسک با کیفیت و مواد ضدعفونی دست و محیط در اختیار خانواده‌ها قرار می‌گیرد.

 

و اما حرف دل ...

یادمان باشد، آوایی از همین نزدیکی‌ها ما را می‌خواند. شاید فردا مثل امروز نباشیم. دستی را بگیریم تا یک روز دست‌مان را بگیرند. «رویش» برای من و رفقایم گاه حج است و گاه زیارت حرم منور رضوی. راه را باید رفت؛ راه خدمت، راه جهاد، راه مواسات، جهاد با فقر که زمینه‌ساز خیلی از معاصی است. هرچند راه سخت است ولی خدمت شیرین.

تهیه و تنظیم مصاحبه: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…