نسخه آزمایشی
در آستانه میلاد جوادالائمه(ع)؛
۱۳۹۹-۱۲-۰۳
عملیات پرداخت و مرمت گنبد منور رضوی به پایان رسید
عملیات مرمت و پرداخت گنبد منور حرم مطهر امام رضا(ع) در آستانه ولادت باسعادت فرزند ایشان امام جواد(ع) به اتمام رسید.

به گزارش آستان نیوز، داربست های فلزی اطراف گنبد منور رضوی پس از اتمام عملیات پرداخت و مرمت جمع آوری شد تا در آستانه ولادت با سعادت حضرت جوادالائمه(ع)، بار دیگر چشمان زائران امام مهربانی‌ها با تماشای آن روشن شود.
عملیات پرداخت گنبد منور رضوی یک رسم دیرینه است که مطابق برنامه زمان‌بندی هر سه سال یک بار انجام می‌شود و امسال عملیات مرمت نیز میزان فعالیت بر روی گنبد را مضاعف کرده بود.
مرمت گنبد به دلیل کدر و سیاه شدن خشت‌های گنبد ضروری شده بود، آلودگی هوا و ریزگردها از مهم ترین دلایلی هستند که بعضا سبب کدر شدن خشت‌ها می‌شوند و بلافاصله عملیات مرمت در دستور کار قرار می‌گیرد.
علاوه بر این، قطعات مسی به کار رفته در پشت خشت‌های گنبد نیز به دلیل اکسید شدن، دچار شوره زدگی شده بود و خشت ها را تحت تاثیر قرار داده بود که ضرورت مرمت گنبد منور را دوچندان کرده بود.

فعالیت تیم زبده مرمت
نیروهای زبده‌ در قالب تیمی 25 نفره پای کار آمدند و عملیات مرمت، پرداخت و در نهایت شست‌وشوی گنبد را به صورت توامان انجام دادند.
پرداخت خشت‌های گنبد به عنوان قدم اول این عملیات دارای حساسیت بالایی است و این تیم خبره نیز بدون استفاده از هیچ نوع اسید، فرچه سیمی یا سنباده کاری پرداخت را صورت دادند و هیچ آسیبی به خشت‌ها و وضعیت اولیه آنها وارد نشد.

جزئیات مرمت
 در مرحله دوم، عملیات درزگیری و بندکشی انجام و با بهره‌گیری از دانش روز، مواد و مصالحی مورد استفاده قرار گرفت که در برابر سرما و گرما مقاوم باشد و مانند گذشته، دچار انبساط و انقباض نشود.
سومین مرحله، شست و شوی خشت های گنبد با گلاب و غنچه گل محمدی بود که یکی از اثرات مهم آن، خش‌گیری خشت‌هاست و جلوه گری آن‌ها را بیشتر می‌کند. ترمیم کتیبه‌های اطراف گنبد منور که بر آثار عوامل محیطی دچار آسیب شده بود نیز دیگر اقدام مورد نیاز بود که با دقت بالا و بالابردن مقاومت رنگ کتیبه‌ها در برابر سرما و گرما انجام شد.
عملیات مرمت، پرداخت و شست و شوی گنبد منور رضوی 40 روز به طول انجامید و شب گذشته، در آستانه ولادت امام جواد(ع) به اتمام رسید.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…