نسخه آزمایشی
۱۴۰۰-۰۲-۰۹
آغاز برداشت محصول از ۱۲ هزار هکتار اراضی کشت قراردادی آستان قدس / مشارکت ۱۲۰۰ کشاورز و ایجاد ۱۰ هزار شغل
زمان برداشت محصول از اراضی 1200 کشاورز استان های شرقی کشور آغاز شده است. کشاورزانی که در سال های گذشته با دغدغه های بسیاری مواجه بودند؛ از مشکل تامین نقدینگی برای آغاز کشت گرفته تا نگرانی از تهیه ملزومات کشت و فروش محصول نهایی.اما در سال زراعی جدید که دست در دست آستان قدس رضوی گذاشتند و در طرح کشت قراردادی مشارکت کردند، دیگر نه تنها دغدغه ها و نگرانی های سال های قبل را ندارند، بلکه در حرکت کشور به سمت خودکفایی محصولاتی همچون دانه های روغنی هم سهیم شده اند.

به گزارش آستان نیوز، یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب اسلامی در حوزه کشاورزی نیز بوده و ایشان بر لزوم تلاش برای خوکفایی کشور در تامین محصولات اساسی و استراتژیک از جمله دانه های روغنی تاکید داشته اند. در همین راستا تولیت آستان قدس رضوی نیز یکی از ماموریت های بنیاد بهره وری موقوفات را تلاش در این عرصه تعیین کرده اند و شرکت کشاورزی رضوی عهده دار انجام این ماموریت شده است.

 

تامین دانه های روغنی و ایجاد اشتغال پایدار

اجرای طرح زنجیره تولید روغن خوراکی در شرق کشور و کشت قراردادی دانه های روغنی از ابتدای سال زراعی جاری یعنی مهر ماه سال گذشته با انعقاد تفاهم نامه بین آستان قدس رضوی و وزارت جهاد کشاورزی آغاز شد؛ طرحی که رویکرد آن دستیابی به خودکفایی کشور در تولید روغن خوراکی، ایجاد اشتغال پایدار، کاهش وابستگی به واردات روغن خام و همچنین جلوگیری از خروج ارز از کشور بوده است.

 

12 هزار هکتار در 4 استان

مدیرعامل شرکت کشاورزی رضوی می گوید: این طرح با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی در چهار استان شرقی کشور شامل خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در سطح 12 هزار هکتار در حال انجام است.

محمود صادقی درباره چرایی انتخاب این استان ها اظهار می کند: با توجه به این که آستان قدس رضوی در شرق کشور چندین شرکت و موسسه در حوزه کشاورزی دارد، استان های خراسان برای اجرای طرح انتخاب شد، علاوه بر آن به دلیل این که استان سیستان و بلوچستان منطقه ای محروم بوده و مردم و کشاورزان این منطقه نیازمند حمایت بیشتر هستند، آستان قدس رضوی در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی خود این استان را نیز برای طرح کشت و ایجاد زنجیره تولید روغن خوراکی در شرق کشور انتخاب کرد.

 

مشارکت 1200 کشاورز؛ ایجاد 10 هزار نفر اشتغال

این طرح در نخستین سال با استقبال خوبی از سوی کشاورزان این 4 استان مواجه شده و در مجموع 1200 کشاورز برای پیاده سازی آن با آستان قدس رضوی مشارکت داشته اند. علاوه بر آن، طرح زنجیره تامین روغن در شرق کشور، زمینه ایجاد اشتغال برای 6 هزار نفر به طور مستقیم و 4 هزار نفر به صورت غیر مستقیم ایجاد کرده است.

 

ویژگی های کشت قراردادی

«کشت قراردادی چه مزیت هایی برای خود کشاورزان دارد؟». این سوالی است که شاید برای بسیاری از کشاورزی که نام این طرح را شنیده  اند هم وجود داشته باشد. این نوع کشت، نوعی همکاری بین کشاورزان و نهادهای حمایتی کشور است که طی آن دغدغه کشاورزان برای کاشت، داشت، برداشت و فروش محصول کاهش یابد؛ در این راستا علاوه بر بیمه شدن اراضی زیر کشت، هر آنچه مورد نیاز کشاورز طی مراحل کاشت، داشت و برداشت  است توسط شرکت کشاورزی رضوی تامین و در اختیار کشاورز قرار داده می شود، ضمن آنکه محصول نهایی نیز با قیمتی مناسب و تضمینی از کشاورز خریداری می‌شود؛ بدین ترتیب کشاورزان با خیالی آسوده به امر تولید می پردازد و دغدغه ای بابت نیازها و امکانات جانبی ندارند.

 

حل مشکل نقدینگی کشاورزان

صادقی می گوید: گاهی ممکن است کشاورز توان نقدینگی لازم برای تهیه کود، سم و... را نداشته باشد، از همین رو کشت قراردادی، شرایطی را برای کشاورز فراهم می کند تا امکان کاشت محصول میسر شود؛ بدین صورت که کشاورز به طور علی الحساب نیازمندی های خود را از شرکت دریافت می کند و در پایان پس از کسر هزینه های نهاد حمایتی، ارزش محصول به کشاورز داده می شود.

با این توضیحات، کشاورز دسترسی آسان تری به نهاده ها، خدمات و اعتبارات دارد و با علاوه بر آن می تواند مهارت های تولید و مدیریت خود را با مشاوره هایی که دریافت می کند، ارتقاء دهد. ضمن اینکه کشاورز به بازاری امن با درآمدی پایدار برای فروش محصولات خود دست پیدا می یابد، به همین دلیل است که باید گفت این شیوه، یک قرارداد برد-برد برای کشاورزان است.

 

حیات دوباره دشت خشکیده سیستان

اما یکی از آثار مهم اجرای این طرح، احیای دشت سیستان بوده است. اراضی دشت سیستان با توجه به وضعیت اقلیمی و نبود سیاست های حمایتی و تشویقی لازم، تاکنون از مشکلات عدیده‌ای رنج برده است؛ موضوعی که اهمیت آن باعث شد تا بنیاد بهره وری موقوفات آستان قدس رضوی در راستای رسالت اجتماعی خود، برای محرومت زدایی و کمک به کشاورزی این منطقه پای کار بیاید و کشت قراردادی کلزا را در آنجه اجرا کند. سرآغاز این اقدام، امضاء تفاهم نامه سه جانبه بین آستان قدس رضوی، وزارت جهاد کشاورزی و استانداری سیستان و بلوچستان بود که در آن بر ایجاد اشتغال مولد برای ساکنان منطقه تاکید شده است. ثمره این تلاش اینکه، با وجود کرونا و مشکلات تحریم ها، شاهد اتفاقات مثبتی در کشاورزی این منطقه از جمله تغییر الگوی کشت و تولید محصولات اقتصادی متناسب با شرایط منطقه است.

 

آغاز برداشت کلزا در سیستان

حالا طرح کشت قراردادی به زمان ثمردهی خود نزدیک شده و اولین محصولات آن نیز از دشت سیستان برداشت خواهد شد. مسئول طرح دانه های روغنی شرکت کشاورزی رضوی می گوید: با توجه به وضعیت آب و هوایی و جغرافیایی هر یک از این 4 استان، در حال حاضر برداشت کلزا از مزارع شهرستان های ایرانشهر، بمپور و دلگان در استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است و برداشت محصول در استان های دیگر نیز تا اواخر تیرماه به اتمام خواهد رسید. او می افزاید: البته وضعیت نامناسب بارندگی ها در پاییز و زمستان سال گذشته،خشکسالی سال جدید و همچنین مواجهه کشاورزان با چندین سرمازدگی، در میزان برداشت محصول از مزارع کلزا در موثر است.

 

آمادگی برای توسعه طرح در سایر استان های کشور

علی اورعی زارع به برنامه ریزی برای توسعه محدوده اجرای این طرح هم اشاره می کند و می گوید: در صدد هستیم در سال زراعی آینده کشاورزان بیشتری به این طرح بپیوندند تا بتوانیم در کشت کلزا حداقل دو برابر مساحت کشت شده در سال زراعی 1400-1399 و در سایر محصولات نیز بیش از ۲۵ هزار هکتار قرارداد منعقد کنیم. اورعی زارع ادامه می دهد: چنانچه استان های دیگری از جمله سمنان، کرمان و یزد نیز برای مشارکت در کشت قراردادی تمایل داشته باشند، شرکت کشاورزی رضوی آمادگی دارد در راستای کمک به خودکفایی کشور در تولید محصولات کشاورزی و فرآورده های غذایی و حمایت از کشاورزان، نسبت به توسعه این طرح اقدام کند.

 

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…