نسخه آزمایشی
به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی؛
۱۴۰۰-۰۲-۱۰
کتاب «المؤتلف من المختلف بین ائمه‌ السلف» تجدید چاپ شد
کتاب «المؤتلف من المختلف بین ائمه‌ السلف» یکی از آثار فقهی و اصولی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی است که به دلیل استقبال مخاطبان برای دومین بار تجدید چاپ شده است.

به گزارش آستان نیوز، اثر حاضر چکیده‌ کتاب‌ «مسائل‌ الخلاف‌» تألیف‌ شیخ‌ طوسی‌ است‌. اصل ‌کتاب‌ شامل‌ مسائل‌ فقهی‌ مورد اختلاف‌ فقهای‌ اهل‌ سنت‌ و شیعه‌ است‌ و مؤلف ‌آرای‌ فقهای‌ مذاهب‌ مختلف‌ اهل‌ سنت‌ را نقل‌ کرده‌ و با استدلال‌ به‌ اثبات‌ دیدگاه ‌فقهی‌ شیعه‌ پرداخته‌ است‌.

اثر حاضر توسط امين‌الإسلام فضل‌بن حسن طبرسى در فقه مقارن نوشته ‌است. فقه مقارن، گِردآورى اقوال و آراى فقهای فریقین در مسائل مختلف فقهى بدون مقايسه و ترجيح قولى خاص است. شيخ مفيد، اولين فقيه شيعه است كه در اين موضوع كتاب نوشته است. پس از او سيد مرتضى، شيخ طوسى، محقّق حلّى و علّامه حلّى اين راه را ادامه دادند.

طبرسی‌ استدلالهای‌ طولانی‌ و برخی‌ موارد تکراری‌ کتاب «مسائل‌ الخلاف‌» را کنار گذاشته‌ و تنها به‌ ذکر آرای‌ مذاهب‌ اکتفا کرده ‌است‌. كتاب «المؤتلف من المختلف»، يك دوره‌ كامل فقه است و مؤلّف، در هر بخشی ابتدا نظر خود و برخی از فقهاى شيعه را با ادلّه‌ متقن ذكر مى‏كند، سپس آراى فقهاى اهل سنت را با ادله‌ آنان مى‏آورد.

اين اثر، در بردارنده ۷۵ كتاب است كه از كتاب «طهارت» آغاز و در كتاب «أُمّهات الأولاد» پایان می‌یابد. كار تصحيح و تحقيق اين كتاب در سال ۱۳۸۶ با سه نسخه خطى و با همكارى جمعى از پژوهشگران گروه فقه در بنياد پژوهش‌هاى اسلامى آستان قدس رضوی آغاز شد و تا کنون چندین جلد از آن منتشر شده است.

مقابله نسخ خطى، استخراج آيات، روايات و اقوال، ترجمه لغات، ترجمه رجال و... از اقدامات انجام شده در احياى اين اثر است. این اثر در شمارگان 200 نسخه و در قطع وزیری منتشر شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…