به همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد؛
۱۴۰۰-۰۲-۱۰

نشست وبینار معرفی کتاب «تثلیت در مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان»

به همت گروه کلام و اندیشه اسلامی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، نشست وبیناری با محوریت معرفی و بررسی کتاب «تثلیت در مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان» برگزار شد.

به گزارش آستان‌نیوز، ولی عبدی عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد، مولف کتاب «تثلیت در مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان» در ابتدای این نشست ضمن معرفی کتاب گفت: این اثر دربردارنده مباحثات کلامی مسیحیان و مسلمانان در پنج سده نخست هجری است.

وی اظهار کرد: در فصل نخست تاریخچهای از سیر و تحول عقیده تثلیث در جهان مسیحیت ارائه شده است. از جنبههای بارز فصل نخست این است که عقیده تثلیث علاوهبر مسیحیت رسمی(عهد جدید، دوره پدران رسول و پدران کلیسا و شوراهای کلیسایی) در بین اناجیل و فرقههای غیررسمی هم بررسی شده است.

این مولف تصریح کرد: در فصل دوم این کتاب نیز به ورود مسیحیت به شبه جزیره باستان، نگاه قرآن و مفسران، مورخان و ملل و نحل نویسان مسلمان به مسیحیت و تثلیث پرداخته شده است. فصل سوم از یک طرف به عقیده تثلیث در بین فرقههای مهم مسیحی در جهان اسلام؛ یعنی ملکائیه، یعقوبیه و نسطوریه و بزرگان آنها و از طرفی دیگر به نقدهایمتکلمان مسلمان به تثلیث مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

عبدی ادامه داد: از آنجا که در زبان فارسی راجع به سه فرقه مذکور مسیحی و دیدگاههای آنان آثاری نوشته نشده است، کتاب حاضر میتواند در این زمینه برای علاقهمندان به مطالعات ادیان مفید باشد.

 

مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان روشی برای گفتگوی ادیان

وی اضافه کرد: حقیقتا بررسی این مجادلات روش شناسی خوبی برای گفتگوی ادیان پیش روی ما می گذارد. در طی این مجادلات همواره متکلمان مسیحی علیه مسلمانان و شخصیت‌های مقدس اسلامی توهین و افترا روا می داشتند در حالی که مسلمانان با استفاده از دلایل عقلی و نقلی تثلیث را رد می کردند. استفاده از متن مورد قبول مشترک به ویژه قرآن از دیگر ویژگی های این مناظرات بود از آنجایی که مسلمانان قائل تحریف عهد جدید بودند مسیحیان سعی می کردند برای اثبات نظریات خود به قرآن استناد کنند که البته با رد مسلمانان همراه بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد خاطر نشان کرد: تلاش مسیحیان برای استفاده از مبانی کلامی اسلامی در جهت اثبات دیدگاه تثلیث از دیگر ویژگی این مباحثات بود که البته با رد مسلمانان همراه می‌شد. همچنین روحیه مدارای مسلمانان با مسیحیان دیگر ویژگی بارز این مباحثات بود که هیچگاه نه توهینی بر ضد مسیحیان روا می داشتند و نه به قتل آزار آن می پرداختند.

وی افزود: برای نمونه رساله‌های فراوانی بر ضد اسلام همانند قصه بحیرا و موارد دیگر وجود داشت اما همچنان در جهان اسلام خوانده می‌شد. در حالی که در جهان مسیحیت بسیار بر مخالفانشان سخت می گرفتند تا جایی که مجبور بودند از ترس مسیحیان رساله های شان را سوزانده یا زیر خاک دفن کنند.

 

بررسی و نقد کتاب «تثلیث در مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان»

در ادامه این نشست، محسن شرفایی پژوهشگر گروه کلام و اندیشه اسلامی آستان قدس رضوی، به بررسی و نقد کتاب تثلیث در مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان پرداخت.

وی ابتدا از زحمات مسئولان بنیاد پژوهشهای اسلامی تقدیر و تشکر کرد و ادامه داد: مهمترین ویژگی‌های کتاب جامعیت و استفاده از منابع متعدد کلامی، ملل و نحل، تفسیری و استناد به رساله های مسیحیت است و نیز تسلط مولف به زبان یونانی از ویژگی های بارز ایشان است.

شرفایی تصریح کرد: تبیین روشن و روشمند موضوع تثلیث که حقیقتا می توانست خودش به عنوان کتاب مستقلی باشد گویا این اثر دو کتاب در یک کتاب است زیرا بخشی درباره تبین مساله تثلیث و ادامه آن بحث مجادلات کلامی مسیحیان و مسلمانان پرداخته شده است.

این پژوهشگر خاطر نشان کرد: اشاره به مناظرات وجود مقدس امام رضا (ع) با جاثلیق و تاثیرات آن از دیگر ویژگی های این کتاب است؛ این کتاب می‌تواند منبع خوبی برای درس کلام تطبیقی که در حوزه های علمیه و دانشگاه ها تدریس می‌شود باشد.

وی افزود: این کتاب که به همت بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده،کتاب بی نقصی به دلیل مباحث ویرایشی و همینطور اغلاط چاپی است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر