نسخه آزمایشی
در آستانه سالروز شهادت امیرالمومنین حضرت علی(ع) صورت می گیرد؛
۱۴۰۰-۰۲-۱۲
مروری بر آثار علوی در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی
بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی همزمان با سالروز شهادت امیرمومنان حضرت علی(ع) آثار منتشر شده خود با محوریت این امام همام را معرفی می کند.

به گزارش آستان نیوز،یکی از فعالیتهای بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی انتشار آثار علمی و اسلامی و معرفی سیره معصومین(ع) و سرگذشت‌نامه‌ها با هدف ترویج و نشر فرهنگ اسلامی است؛ در همین راستا این مرکز، پژوهش‌ها و آثار مختلفی را با محوریت سیره و زندگی ائمه معصومین(ع)  منتشر و به جامعه هدف تقدیم کرده است.

در آستانه بیست و یکم ماه مبارک رمضان، سالروز شهادت مولای متقیان حضرت علی(ع) این مرکز به معرفی برخی از آثار منتشرشده خود با محوریت این امام همام می‌پردازد که از جمله آن می‌توان به آثاری همچون «علی(ع) و قریش»، «راه علی(ع)»، «از علی آموز اخلاص عمل»، «حکومت امام علی(ع)»، «حکومت اسلامی و رفتار کارگزاران با مردم از دیدگاه امام علی(ع)»، «امام علی(ع) و خلفا»، «امام علی(ع) نماد حکومت حق» و....اشاره کرد.

کتاب «اسماء و القاب امیرالمومنین علی بن ابی طالب(ع)» القاب و اوصاف امام علی(ع) که حکایت‌گر آفاقی از وجود ایشان است را به عنوان الگوهایی برای رهپویان کمال و فضیلت تقدیم می‌کند.

همچنین اثری با عنوان «امیرالمومنین(ع) اسوه وحدت» نیز از دیگر آثاری است که خلافت اسلامی و ریشه‌یابی بی‌طرفانه اختلافات در عین حفظ وحدت و اخوت اسلامی را تحلیل می‌کند. این اثر حضرت علی(ع) را انسانی برجسته و در عین حال با روحی به عظمت آفرینش معرفی می‌کند. این کتاب به قلم محمد جواد شری نگاشته شده و محمدرضا عطایی این اثررا ترجمه کرده است.

 

تحلیلی درباره ویژگی‌های حکومت علوی در «امام علی(ع) نماد حکومت حق»
«امام علی(ع) نماد حکومت حق»، نیز از دیگر پژوهش‌های این مرکز و تحقیقی مستند و تحلیلی درباره ویژگی‌های حکومت علوی و آزادی در حکومت امام علی(ع) است. عزیز سید جاسم مولف این اثر، کوشیده، با توجه به عرصه‌های گوناگون زندگی سراسر اخلاص و جهاد امام، موضع‌گیری‌های سیاسی، اقتصادی و نظامی حضرتش را بررسی کند.

«علی و قریش» نوشته حسام شحاده، گذری بر تاریخ اسلام از آغاز تا خلافت حضرت علی(ع) و نقش برجسته ایشان در جای جای تاریخ اسلام دارد. در این اثر، سیاست قریش در برابر رسول ‌الله(ص)، ستیزه‌جویی و درشت‌گویی نسبت به خاتم پیامبران، موضع سازش‌ناپذیر حضرت علی(ع) در برابر دشمنان بیرونی و درونی، جان‌فشانی علی(ع) در میدان‌های مختلف جنگ، موضع‌گیری علی(ع) پس از به خلافت رسیدن عثمان و... به صورت موشکافانه بررسی شده و در هر یک از این حوادث تاریخی، نقش علی(ع) و تأثیر ایشان بر رویدادها بررسی شده است.

کتاب «علی و قریش» نیز دربردارنده ۵ باب است که پیرامون تاریخ اسلام از ابتدا تا زمان تولد، خلافت و امامت حضرت علی(ع) و برکناری ایشان از خلافت و... بحث می‌کند. این کتاب، اثری تحقیقی است که نویسنده سعی کرده نکته‌هایی را که در کتب تاریخی گفته نشده، بازگو کند.

همچنین این مرکز آثاری را به زبان عربی با محوریت سیره و زندگانی امام علی(ع) منتشر و روانه بازار نشر کرده است که می توان به عناوینی همچون «شمائل علی فی القرآن و السنة»،«النص الجلی فی اثبات ولایة علی(ع)»، «الحکم من کلام الإمام امیرالمؤمنین علی(ع)» و.. اشاره کرد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…