نسخه آزمایشی
حال و هوای برگزاری محافل قرآنی حرم مطهر رضوی؛
۱۴۰۰-۰۲-۱۲
صوت خوش قرآن در حریم رضوی
یک بار دیگر در شب و روزهای سراسر نور قدر میهمان سفره الهی شدیم. در این روزها ترنم صوت زیبای قرآن از هرکجا به گوش می رسد.

یکی از آئین هایی که در ماه رمضان و به ویژه در شب و روزهای قدر توجه ویژه ای به آن می شود، برگزاری محافل جزء خوانی و ترتیل خوانی قرآن کریم است و تمامی اماکن مذهبی از جمله مساجد، حسینیه ها، هیئت های مذهبی و بقاع متبرکه برگزاری همچون دیگر ایام ماه رمضان میزبان محافل ترتیل خوانی قرآن کریم هستند. حرم مطهر رضوی نیز به عنوان یکی از بزرگ ترین اماکن مذهبی و بقاع متبرکه کشور هر ساله در این ایام شاهد برگزاری محافل باشکوه ترتیل خوانی است.

 

تلاوت در آستانه طلوع طلایی آفتاب  
در ایام ماه مبارک رمضان روزانه 6 محفل جزء خوانی قرآن کریم در حرم مطهر رضوی برگزار می شود که نخستین محفل آن بعد از اقامه نماز صبح و در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد برگزار می شود. شرکت کنندگان در این محفل نورانی در حالی که ترنم آیات وحی را بر زبان جاری می کنند به استقبال طلوع طلایی آفتاب می روند و نخستین ساعات روز خود را با تلاوت آیات نورانی  قرآن متبرک می کنند.  
رضا گلشاهی قاری و موذن حرم مطهر رضوی از مرتلین محافل قرآنی حرم در ماه رمضان می گوید: تلاوت سحرگاهی قرآن آن هم در مکان مقدسی همچون حرم امام رضا(ع) حس و حال خاصی دارد.
او که از سال 89 و از 22 سالگی در محافل ترتیل خوانی قرآن به عنوان مرتل حضور داشته است می گوید: گاهی اوقات می بینم که مستمعین هنگام استماع آیات قرآن اشک می ریزند و این بهترین حس دنیا را به من منتقل می کند.

لئ

زیباترین حس دنیا
یکی دیگر از مکان های حرم مطهر رضوی که محافل ترتیل خوانی در آن برگزار می شود، رواق بزرگ امام خمینی(ره) است که در ایام ماه رمضان همه روزه از ساعت 10:30 الی 11:30 میزبان دلدادگان کلام وحی است.
خانم منیره علیزاده گان که سال هاست به عنوان خادم القرآن در حرم مطهر رضوی فعالیت می کند، می گوید: قبل از برگزاری مراسم ترتیل خوانی خادمان قرآنی با اشتیاق فراوان با چیدن رحل ها و قرار دادن مصحف شریف بر روی آن فضا را برای حضور زائران و مجاوران آماده می کنند تا آنها در فضایی آرام، منظم و آراسته به ترتیل خوانی قرآن گوش جان می سپارند و بهره بیشتری از حضور در این محفل قرآنی ببرند.
او می گوید: خادم قرآن بودن آن هم در فضای نورانی و پر از معنویت حرم امام رضا(ع) حس بسیار خوبی به ما منتقل می کند که این حس قابل وصف نیست و با هیچ زبانی نمی توان آن را توصیف کرد.
این خادم قرآنی ادامه می دهد: وقتی زائران یکی یکی می آیند و پشت رحل ها می نشینند و با اخلاص تمام آیات قرآن را همراه مرتلان زمزمه می کنند احساس می کنم من هم در ثواب قرائت آنها شریک هستم و این زیباترین حس دنیا است.

عن

محفلی برای بانوان
محفل ترتیل خوانی بانوان با عنوان «ام ابیها» که سال های گذشته در رواق حضرت زهرا(س) و با تلاوت بانوان قاری و مرتل آستان قدرس رضوی برگزار می شد، امسال این توفیق نصیب صحن مدرسه خیرات خان شده تا بانوان علاقه مند به محافل قرآنی در محیطی امن از استماع آیات نورانی کلام الله مجید بهره مند شوند.
خانم صدف میرزایی یکی از بانوانی است که تقریبا هر روز در این محافل شرکت می کند. او می گوید: ترتیل خوانی قرآن کریم در مدرسه خیرات خان که فضای سبز بسیار زیبایی دارد من را یاد ماه رمضان های قدیم که در حیاط های قدیمی پر از گل و زیر سایه درخت قرآن می خواندیم می اندازد.
او می گوید: اینجا هم هوا خیلی خوب است و هم اینکه بابت ابتلا به ویروس کرونا نگرانی نداریم چرا که در فضایی باز و با رعایت فاصله اجتماعی برگزار می شود و با خیال راحت می توانیم به تلاوت قرآن بپردازیم.  

تگ

همراه با نوجوانان قرآنی
نوجوانان نیز بی بهره از این محافل نیستند. ماه رمضان هم برای آنها فرصتی فراهم کرده تا در محفلی جداگانه دور هم جمع شوند و گوش فرا دهند به آیات و صوت دلنشین قاریان.
در این محفل قرآنی نوجوانان با صوتی زیبا و دلنشین آیات نورانی قرآن را تلاوت می کنند. محفل قرآنی «ابناءالرضا(ع)» همه روزه از ساعت 17 الی 19 در صحن جمهوری اسلامی پذیرای نوجوانان زائر و مجاور حرم مطهر رضوی است.
احمد بصیری فر یکی از این قاریان نوجوان است که با صوتی زیبا و دلنشین در این محفل نورانی به تلاوت قرآن می پردازد. او که از شش سالگی و با ورود به مهدالرضا(ع) وارد عرصه فعالیت های قرآنی شده است می گوید: 6 سال است که در این جلسات شرکت می‌کنم و تلاوت قرآن در حرم حضرت رضا(ع) برای من افتخار بزرگی است.
او ادامه می دهد: گاهی که فیلم ترتیل خوانی های من در کانال مدرسه به اشتراک گذاشته می شود این موضوع موجب خوشحالی دوستان و همچنین معلم های مدرسه می شود.

ند

محفل قرآنی در فضای مجازی
امسال به دلیل محدودیت رفت و آمدها و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خیلی ها از حضور در حریم سراسر نور امام مهربانی ها محروم مانده اند به همین دلیل آستان قدس رضوی علاوه بر پخش برنامه های ترتیل خوانی حرم مطهر رضوی اقدام به برگزاری محفل قرآنی «کرسی تلاوت رضوی» در فضای مجازی کرده است.
این محفل قرآنی در ایام ماه مبارک رمضان و در شب های قدر هر شب بعد از نماز مغرب و عشاء با حضور قاریان ممتاز و بین المللی آستان قدس رضوی در محل دارالقرآن الکریم حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار و از فضای مجازی نیز پخش می‌شود.  
آری در این شب و روزها آوای خوش قرآن از گوشه گوشه حریم قدسی رضوی به گوش می رسد و زائران و مجاوران حرم مطهر حضرت رضا(ع) قرآن را در کنار عترت پاک پیامبر(ص) گرامی می دارند به این امید که قرآن و عترت این دو یادگار پاک پیامبر مهربانی ها حضرت محمد مصطفی(ص) در روز قیامت شفیع آنها باشند.

گزارشگر: بتول پرهیزگار

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…