نسخه آزمایشی
بازدید از یکی از آشپزخانه‎های طبخ غذای متبرک حضرت رضا(ع) در حاشیه شهر مشهد
۱۴۰۰-۰۲-۱۳
ضیافتی برای احسان
چه فرصتی از ماه خدا، برای دستگیری از بندگان گرفتارش بهتر است؟ ماه رمضان، وقت تفکر و تغییر در رویه و سبک زندگی است. فرصتی برای انتخاب مؤمنانه زیستن. کم نیستند کسانی که در این شرایط دشوار، فرصت طلایی ماه رمضان را برای احسان و دستگیری از همشهریان‌شان مغتنم می‌شمارند.

امسال هم چون سال گذشته، از روز اول ماه مبارک رمضان جمعی از مؤمنان نیکوکار با همراهی آستان قدس رضوی، با دایر کردن آشپزخانه‌های طبخ نان و غذا ویژه وعده افطار، ضیافتی درخور را در قالب طرح «سفره مهربانی» برای حمایت از احسان جویان حاشیه شهر مشهد برپا کرده‌اند.   

بهانه‌ای شیرین برای شیفتگی
آشپزخانه خیریه امام صادق(ع) در شهرک شهید رستمی با 50 سال سابقه خدمت به نیازمندان شهر مشهد، یکی از پایگاه‌های محوری طبخ و توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) در روزهای ماه خداست. بر کاشی‌های فیروزه‌ای سردر آشپزخانه بیتی حک شده که حرفِ دل خادمان این طریق است: هر آن‌کس که قدم زد در آستان حسین(ع)/ عزیز هر دو جهان شد قسم بجان حسین(ع).

ت

مسئول آشپزخانه، حاج صادق عقیلی از آن سرد و گرم چشیده‌های خدمت به محرومان است. او مثل خیلی از خادمان کمر به خدمت بسته این آستان قدسی، حرفه آبا و اجدای‎شان کاری غیر از آشپزی است و جذبه عشق به اهل بیت(ع)، پای‌شان را به این مسیر کشانده. عقیلی در صنف فرش فروشان مشهد مشغول ‌است و دلیل تدوام این خدمت‌ موروثی را برایمان تعریف می‌کند: وقتی می‌دیدیم، خانواده‌ای که محتاج یک وعده غذاست، با گرفتن آن، لبخند رضایت بر صورت‌شان می‌نشیند، شیفته خدمت به مردم شدم و دنباله خدمت پدری را تا امروز گرفتم.

مکم

مزدی از جنس شادی دل مؤمنان
او ادامه می‌دهد: در طول سال، به جمعی از خانواده‎های تحت پوشش غذا می‌رسانیم. اما در ماه رمضان کار و زندگی‌ام را رها می‌کنم و دربست در خدمت نیازمندان هستیم. حتی اگر از گذر این خدمت، یک خانواده افطاری گرم به دستش برسد و بچه‌هایشان خوشحال شوند، برای ما کافی است.
عقیلی اضافه می‌کند: روزانه شماری حدود 20 نفر از خادمان و جهادگران شهر مشهد، در این آشپزخانه هر کاری لازم باشد برای طبخ غذا و رساندنِ به‌موقع آن بدست نیازمندان می‌کنند. بخش اعظم هزینه‌های پخت روزانه غذا از محل کمک‌های بانیان خیراندیش تأمین می‌شود. بحمدالله این حرکت خداپسندانه در دو سال اخیر با مشارکت و همراهی معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی انجام می‌شود. هر غروب، بسته‌های غذای آماده شده بین خانوارهای بی‌سرپرست و بدسرپست شناسایی شده در حاشیه شهر مشهد توزیع می‌شود.      

دئلی

ما فقط وسیله‌ایم
ساعت 5 عصر است و دیگ‌های خورش قیمه آماده شده و روی قابلمه‌های پلو با شعله‌های آتش پوشیده شده. آنها که آشپز نیستند، چند دقیقه‌ای بیشتر نمی‌توانند حضور در فضای آشپزخانه را تحمل کنند و فوراً بیرون می‌روند. از سرآشپز می‌پرسیم چطور این دمای بالای حرارت را در ماه رمضان تحمل می‌کند. حسین راعی در پاسخ می‌گوید: بعد از 20 سال خدمت کردن در این مجموعه، پوست و گوشت‌مان با آتش و حرارت خو گرفته.
او اضافه می‌کند: با اینکه حرفه خودم آشپزی است ولی برای امور خیریه و خدمت به زائران کربلای معلی و مکه مکرمه هم آشپزی ‌کرده‌ام. اگر دل‎مان با عشق ائمه(ع) همراه نباشد، کار چندانی پیش نمی‎بریم. در این همه سال کار و خدمت به محرومان و زائران دیده‌ام که خودشان دست‌مان را می‌گیرند و کارها را می‌کنند. ما فقط وسیله‌ایم.  
دیگ حلیمی هم گوشه آشپزخانه روی بار است. سرآشپز می‌گوید؛ در کنار طبخ غذای اصلی، هر روز یک نیکوکار بانی پخت یک دیگ از خوراک‌های مناسب افطار مثل آش، شله زرد یا حلیم می‌شود. با افسوسی ادامه می‌دهد: سال‌های پیش از شیوع کرونا، در همین ماه، هر روز چند هزار پرس غذا از در این آشپزخانه دست اقشار محتاج می‌رسید. حالا کرونا گرفتاری‌ها را بیشتر کرده ولی هنوز هم خدا را برای ادامه خدمت رسانی شکرگزاریم.

954

چشم انتظار احسان
حالا دیگر پلوقیمه‌ها آماده و منتظر بسته‌بندی شده‌اند. تعدادی از خادمان مشغول هستند، اولین پرس غذای متبرک، روزی پیرزن سالخورده‌ای می‌شود که چند دقیقه‌ای است دم ورودی آشپزخانه به‌عصایش تکیه داده و چشم انتظار لحظه توزیع غذاهاست. با دعای خیری برای همه بانیان این حرکت، بسته غذا را می‌گیرد و راهی منزلش می‌شود.
تا وقت اذان و افطار دیگر چیزی نمانده و جمعی از خادمان و جهادگران عزم بردن بسته‌های غذا درب منازل احسان جویان می‌کنند. چون این شب‌ها، خیلی‌ها مثل همین پیرزن، چشم انتظار این وعده‌های نورانی هستند.  


گزارش: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…