نسخه آزمایشی
معرفی آثار انتشارات آستان قدس رضوی با موضوع امام علی(ع)؛
۱۴۰۰-۰۲-۱۳
خورشید بی غروب...
امشب هوای کوفه پر از غم است، ماه به حرمت رادمردی از تبار نیکان سر به زیر افکنده و برگ برگ نخلستان مویه می‌کند و چاه مرثیه می خواند. امشب مظلوم مظلومان، قوت کودکان یتیم و دردمندان شهر کوفه آسوده بال به آسمان پر می گشاید و به دیدار فاطمه می شتابد و زمینیان از وجود پاک پر مهرش محروم می شوند.

آری؛ امروز امیر المومنین، حضرت علی(ع) از دنیای فانی کوچ می کند و ما در فراقش چون شمع می‌سوزیم. در ایام شهادت حیدر کرار و شب‌های پر فضیلت قدر چه نیکوست ضمن استغفار و توبه به درگاه الهی، ساعاتی را در پناه کتاب‌های علوی آرام گیریم و اندکی از خورشید پر فروغ اندیشه حضرت علی(ع) خوشه نور بر چینیم.

به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) به عنوان یکی از بهترین ناشرهای کتاب‌های مذهبی در کشور برای بهره‌مندی دلدادگان و شیفتگان اهل بیت(ع) از دریای معارف علوی، آثاری را در باب مقام و منزلت و سیره زندگی حضرت علی(ع) منتشر کرده که در این گزارش سعی شده برخی از آثار چاپ شده در این زمینه در حوزه کودک و نوجوان و بزرگسال برای جویندگان و دلدادگان علوی معرفی ‌شود.

قصه های نهج البلاغه برای کودکان
مجموعه 6 جلدی «قصه های نهج البلاغه» به قلم مجید ملامحمدی برای کودکان گروه سنی «ب» و «ج» داستان هایی برگرفته از قصه های نهج البلاغه را روایت می کند. در این مجموعه سعی شده است، شیوه نگارش‌ با آثار دیگر متفاوت باشد و با نگاه نو و جدید به زندگی ائمه پرداخته شده است. در میان داستان‌ها بعضی از احادیث و سخنان بزرگواران هم به شکل داستانی آمده و نسبت به کتاب‌های گذشته متفاوت است.

«درختی که حرکت کرد»، «گرسنه‌ای که سیر نمی‌شود»، «در مهمانی پولدارها»، «لطفاً بگویید نمی‌دانم»، «ابرها منتظر نمی مانند» و «گنجشک‌ها تب کرده‌اند» عناوین 6 جلد این مجموعه است که در قالب «کتاب های پروانه» برای کودکان و نوجوانان در بازار نشر قرار دارد.

دیگر اثر پیشنهادی؛ «روز تلخ؛ شب شیرین» نام دارد که از مجموعه پنج جلدی «هشت قصه از زندگی معصومین(ع)» و از آثار جدید این انتشارات در حوزه ادبیات دینی می باشد، «روز تلخ؛ شب شیرین» روایتگر هشت قصه از زندگی امیرالمومنین حضرت علی(ع) است که برای گروه سنی «ج» و «د» در قالب «کتاب‌های پروانه» منتشر شده است.

«هدیه روشنایی»، «قموص»، «کوچک‌ترین جانشین»، «اسب پرنده من»، «چهل خنجر و ماه کامل»، «روز تلخ، شب شیرین»، «جنگاور دلاور» و «شب بی‌پایان» عناوین کتاب «روز تلخ؛ شب شیرین» را تشکیل می دهند که توسط مسلم ناصری همراه با تصویرگری اسماعیل چشرخ قصه هایی کوتاه را از زندگی امام علی(ع) برای کودکان و نوجوانان بازگو می‌کند. به کار گیری زبان متن ساده و صمیمی‌، استفاده از جملات روان، بهره‌گیری از منابع و مآخذ اصلی از ویژگی‌های این اثر است.

این اثر تاکنون بنا به استقبال خوب مخاطبان در ۱۰ نوبت تجدید چاپ شده است‌. در جریان  داستان‌های این کتاب سعی شده، گوشه‌ای از خصوصیات حضرت علی(ع) چون شجاعت، مهربانی، یتیم‌نوازی، بزرگواری و فروتنی برای کودکان و نوجوانان بازگو شود.

مجموعه 6 جلدی «یک نفر تو را دوست دارد» دیگر اثر بسته مطالعاتی به‌نشر است که برگرفته از احادیث حضرت علی(ع) برای نوجوانان روایت می شود. در این اثر که به شکل قصه و داستان است، آموزش احادیث معصومین(ع) به قلم علی باباجانی از نویسندگان ادبیات کودک و نوجوان برای نوجوانان بازگو شده است.

مجموعه «با علی یا علی» نیز به قلم فریبا کلهر دربردارنده داستان هایی کودکانه از زندگی ائمه معصومین (ع) است و در یکی از عناوین این مجموعه داستان هایی کوتاه از زندگی امام علی(ع) روایت می شود.

مدیریت و نظام اداری از دیدگاه امام علی(ع)
از دیگر آثار بسته پیشنهادی به‌نشر، کتاب «مدیریت و نظام اداری از دیدگاه امام علی(ع)» نوشته محسن باقر الموسوی و با ترجمه سید حسین سیدی است، در این اثر در ارتباط با مفهوم مدیریت در سخنان حضرت علی(ع)، ویژگی های مدیریت از دیدگاه ایشان، ویژگی ها و وظایف مدیر، اهمیت اطاعت و پیروی از نظام، سازمان های اداری در روزگار امام علی(ع)، اندیشه مدیریتی امام علی(ع) و ارزیابی اندیشه مدیریتی کلاسیک و معاصر، تجربه های نوین مدیریتی،  نظام متمرکز و غیر متمرکز از دیدگاه امام علی(ع)، اصلاح اداری و ... مطالبی کامل و جامع بیان شده است.

اهمیت نظام اداری در پیشرفت و تکامل ملت ها بر کسی پوشیده نیست، همانگونه که در این اثر از نهج البلاغه به عنوان منبع پژوهش و مجموعه ای از نامه ها و سخنرانی هایی که حضرت برای والیانش نوشته به عنوان کتابی سرشار از اندیشه های مدیریتی، مطالبی در خور توجه به رشته تحریر درآمده است.

«گفتگوها و مناظرات علوی»،از دیگر آثار علوی به نشر است که به قلم دکتر «محمود واعظی» به رشته تحریر در آمده و گفتگوها و مناظرات حضرت علی(ع) را برای کشف و استخراج شیوه‏‌های کاربردی ایشان مورد تحلیل و ارزیابی قرار داده است.

کتاب «سیره علوی» از سلسله کتاب‌های «چراغ راه» به قلم حجت الاسلام جواد محدثی، برگزیده ۴۰ حدیث در باب ساحت بلند امیرالمومنان حضرت علی(ع) است. این اثر شامل چهل حدیث درباره حضرت علی(ع) با موضوعات اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی با ترجمه‌ای روان است که از متون موثق دینی گردآوری شده است. ذکر اشعاری متناسب به عاشقان علوی در میان مطالب این اثر و ترجمه و تفسیر هر حدیث از ویژگی‌های این کتاب است.

کتاب «حکمت‌های علوی»‌، سومین کتاب از سلسله کتاب‌های راه زندگی با محوریت حضرت امام علی‌(ع) است که حجت الاسلام جواد محدثی در آن به تبیین، ترجمه و توضیح چهل حدیث اخلاقی و اجتماعی ناب و زندگی‌ساز از سخنان امام علی (ع) پرداخته است.

«علی(ع) خورشید بی‌غروب» از دیگر کتاب‌های علوی انتشارات آستان قدس رضوی نوشته مریم امامیان است. این اثر در ۱۴ فصل به موضوعاتی از جمله داد و داوری، سخاوت و ایثار، فضیلت و شجاعت، دشمن‌ستیزی، صبر و گذشت، حقوق بیت‌المال، با تلخی چشیدگان محروم و نان از عمل خویش و.. می‌پردازد و تلاشی مجدانه در راستای هر چه کامل‌تر کردن تصویر حقیقی حضرت علی(ع) است. این اثر، گزیده‌ای از حدود ۲۰۰ جلد از متون اسلامی، کتاب‌های اخلاقی، علمی و سیاسی در مورد امیر المؤمنین (ع)، این شخصیت برجسته جهان اسلام است که در کمتر کتاب‌هایی دیده و به آن پرداخته شده است.

«التماس مرغابی ها»، «علی بیدار است»، «خطبه غدیر»، «زیارت غدیریه» و ... از دیگر آثار انتشارات به‌نشر با موضوع زندگی نامه، روایات، زیارت و سبک زندگی پیشوای مسلمانان می باشد که در بسته پیشنهادی به مناسبت شهادت امام علی(ع) برای علاقه‌مندان قرار گرفته شده است.

 کتاب دوستان در این روزها می توانند با مراجعه به سایت فروشگاه الکترونیکی انتشارات به‌نشر www.Behnashr.com   همراه انتشارات به‌نشر باشند و از لذت مطالعه کتاب  در شب های قدر بهره‌مند شوند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…