نسخه آزمایشی
گزارشی از توزیع غذای متبرک و بسته‌های افطاری ساده بین خدمه بهشت رضا(ع)
۱۴۰۰-۰۲-۱۳
عطر خوان رضوی در بهشت رضا(ع) پیچید
هر روز از ماه مبارک رمضان، خوان کرامت ثامن الحجج(ع) یک گوشه شهر بهشت پهن می‌شود و جمعی کنار آن مهمان می‌شوند. توفیقی که در این ماه‌های کرونایی، بیشتر نصیب قشر خدوم و زحمتکش جامعه شده است. آنهایی که در صف مقدم فداکاری و از خودگذشتگی، برای خدمت به همشهریان خود ‌جان‌شان را کف دست گرفته و شب و روز ندارند.

همزمان با ایام شهادت امیرالمؤمنین علی(ع) و شب های قدر، جمعی از خادمان حریم مقدس رضوی بسته‌های حاوی غذای متبرک حضرت رضا(ع) و افطاری ساده را بین خدمه بهشت رضا(ع) مشهد توزیع کردند.

سبب

تبرکاتی که راهی بهشت رضا(ع) شدند
امروز، محموله غذای متبرک راهی آخرین نشانی شهر شد. جایی که مسافرانش عازم خانه ابدی می‌شوند. ساعتی زودتر، چند تن از خدمه بهشت رضا(ع) از غسال‌ها و رانندگان آمبولانس به نمایندگی از همه پرسنل آرامستان، بیرون سالن تطهیر منتظر ورود خادمان هستند.
مثل کادر بیمارستانی، پوشش پلاستیکی یکسره‌ای به تن دارند، با ماسکی بر صورت و دستکش‌هایی به‌دست. با دیدن از نزدیک هم واقعا باورش سخت است که بتوان این پوشش گرم و سنگین را از صبح تا ظهر با زبان روزه و کاری طاقت فرسا تحمل کرد.
بالاخره کاروان خادمان و خادمیاران به بهشت رضا(ع) می‌رسند. خدام به محض رسیدن، در آیینی خاص به هر کدام‌ از خدمه یک بسته غذای متبرک همراه بسته‌ای افطاری تقدیم می‌کنند.
یکی از خادمان بارگاه رضوی هم در حین مراسم توزیع، سرود خدمت در دستگاه امام علی بن موسی الرضا(ع) را سر می‌دهد. سرودی که دل‌های حاضران را هوایی صحن و سرای امام هشتم می‌کند.

پیرس

انتظارش را نداشتیم
علی اکبر مرادپور یکی از خدمه با سابقه بهشت رضا(ع) است و ساعتی حین کار، به اتاق استراحت‌ رفته. می‌گوید تا امروز از خوان حضرت رضا(ع) بهره‌مند نشده بود و از این بابت بسیار خوشحال است. در ادامه بیان می‌کند: خبر را که شنیدم حس خیلی خوبی پیدا کردم و با خودم فکر کردم چه توفیقی شده که اولین روزی ما مصادف شده با ایام شهادت و شب های قدر.  
او بسته غذا را از دست حاج آقای وارسته، خادم سر کشیک اداره دربانان حرم رضوی می‌گیرد و اضافه کرد: امشب سر سفره افطار کنار خانواده‌ام، پیش از هر دعای و درخواستی، شفای بیماران بستری و از بین رفتن این ویروس را خواهم خواست که یکسال است گریبان مردم ما را گرفته. در صدر حوائج هم دعا برای فرج آقا امام زمان(عج) است.  
با لبخندی به نشانه رضایت، به برنامه توزیع غذای گرم در بهشت رضا(ع) اشاره می‌کند و می‌گوید: واقعا انتظارش را هم نداشتیم، آن هم در چنین روز با عظمتی غذای متبرک آقا را از دست خادمانش در محل خدمت‌مان بگیریم. این عنایتی از امام رضا(ع) به خادمان اموات است.  

تل

توانم مضاعف شد
یکی دیگر از پرسنل بهشت رضا(ع) می‌گوید، به خاطر فشردگی شیفت‌ها و سنگینی کار، شاید در ماه رمضان کمتر فرصت کنند از نزدیک امام رئوف را زیارت کنند، به همین خاطر دریافت یک وعده غذای متبرک از دست خادمان برایشان بسیار مغتنم است.
او با لحنی مؤکد ادامه می‌دهد: وقتی دیدم که چند نفر از خادمان بارگاه حضرت رضا(ع) با همان لباس خدمت اینجا تشریف آورده‌اند و زحمت پذیرایی از همکارانم را متقبل شده‌اند، خیلی خوشحال شدم و حقیقتاً نه‌فقط برای گرفتن یک وعده غذا، از اینکه ما را یاد کردند و خدمات‌مان را مورد تقدیر قرار دادند، توان مضاعفی در خودم احساس می‌کنم.  

نت

خستگی از تن‌مان بیرون رفت
صفی از آمبولانس‌ها آمده اعزام به جای‌جای شهر مشهد هستند. یکی از راه می‌رسد و دیگری عزم حرکت می‌کند. از این جمع همه مرتضی سحرخیز را به عنوان پیشکسوت مجموعه نشان می‌دهند. در تعریف از او می‌گویند که قاری است که از جان کلماتش، قرابتش با کلام وحی پیداست.
کلام خود را به سنت قاریان قرآن کریم از قرائت آیه‌ای شروع می‌کند. آیتی از سوره مبارکه بقره: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن ...؛ تا حالا یکی، دو مرتبه استفاده از خوان حضرت رضا(ع) قسمتم شده. با این حال وقتی امروز بسته غذا را به دستم دادند، باز هم مثل اولین بار مشعوف شدم».   
کمی از دشواری این حرفه تعریف می‎کند: واقعا کار همکاران‌مان سخت و طاقت فرساست. باید ضمن تحمل گرفتاری‌های خودشان، شاهد رنج و آلام خانواده‎های عزادار باشند. از طرفی، خوشحالیم که کارمان معنوی است و مشمول اجر و ثواب. در این مدت یکسال و اندی از آغاز شیوع کرونا، آن طور که شایسته خدمات این بزرگواران است، تقدیری از جانب مسئولان صورت نگرفته است.
او با اشاره به چند نوبت حضور خادمان و مسئولان دستگاه حضرت رضا(ع) به این آرامستان و قدردانی از زحمات کارکنان، بیان کرد: بی‌شک، همه ما جیره‌خوار حضرت رضا(ع) هستیم. ما باید فقط شب و روز برای اینکه آقا ما را به همسایگی خودشان قبول کردند، شاکر باشیم. وقتی مشمول چنین برنامه‌هایی از سوی آستان قدس رضوی می‌شویم، هم خستگی از تن‌ ما بیرون می‌رود و هم خانواده با شور و شوق و اشک از این طعام متبرک استفاده می‌کنند.

م.

طعامی برای جسم و جان
در جریان اجرای این برنامه، هادی غلامی مدیر امور مجاورین معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز ضمن اشاره سابقه به چند نوبت توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) بین خادمان فردوس‌ها و آرامستان‌های شهر مشهد اظهار کرد: همزمان با ایام شهادت امیرالمومنین(ع)، 500 بسته افطاری ساده از محل مهمانسرای حرم و نیز به همین تعداد غذای متبرک از آشپزخانه‌های مردمی فعال در حاشیه شهر مشهد برای اطعام این بزرگواران در بهشت رضا(ع) و نیز بهشت رضوان توزیع شد.
وی، برنامه ریزی و اجرای چنین طرح‌هایی را با هدف تقدیر از خدمات و تکریم از پرسنل این مجموعه‌ها عنوان کرد و افزود: پس از شیوع کرونا و خطرات ناشی از ابتلا به آن، این قشر در کنار کادر درمانی، خدمات ارزشمندی را به مردم و کشور ارائه کردند.
این مقام مسئول ابراز امیدواری کرد که این حرکت معنوی مایه تقویت قوای روحی و جسمی فعالان در بخش‌های مختلف بهشت رضا(ع) و بهشت رضوان شود.


گزارش: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…