نسخه آزمایشی
به مناسبت فرارسیدن شهادت حضرت علی(ع) صورت گرفت؛
۱۴۰۰-۰۲-۱۴
برپایی نمایشگاه خوش‌نویسی «نقش امیر» موزه ملی ملک
به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت علی(ع)، نمایشگاه آثار خوش‌نویسی «نقش امیر» به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در بستر مجازی برپا شد.

به گزارش آستان نیوز، گزیده‌ای از آثار نفیس خوش‌نویسی با محوریت امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) که در کتابخانه و موزه ملی ملک، بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران نگهداری می‌شود، در این نمایشگاه مجازی به نمایش گذاشته شده است.
نمایشگاه نقش امیر در راستای بزرگداشت ایام شهادت مولای متقیان علی(ع) و لیالی قدر، اشاعه فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در بین کاربران شبکه‌های مجازی و شناسایی و بازشناسی آثار منتخب مذهبی گنجینه‌ ملک در قالب فتوکلیپ منتشر شد.
از جمله آثار این نمایشگاه می‌توان به «قطعه منظوم عربی در مدح حضرت علی(ع)» به خط نستعلیق عالی و قلم مشقی و قطعه «حدیث نبوی در فضایل حضرت علی(ع)» به خط نستعلیق عالی، اشاره کرد که توسط علی حجت‌زاد به این موقوفه اهدا شده است.
دو قطعه خوش‌نویسی «حدیث حضرت علی(ع)» و «کلامی از امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) و...» به خط نسخ ممتاز و قلم کتابت نیز در نمایشگاه نقش امیر به چشم می‌خورد.
از آثار اهدایی بانو عزت‌ملک ملک، دختر بزرگ حاج حسین آقا ملک بنیانگذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک نیز قطعه خوش‌نویسی شعر «ناد علیا مظهر العجایب» به خط نستعلیق ممتاز و قلم کتابت در نمایشگاه حاضر قابل رؤیت است.

معرفی 2 اثر نفیس خطی
همچنین ویدئوکلیپی از نهج‌البلاغه خطی نفیس موجود در موزه ملی ملک با سخنرانی مجید فداییان، نسخه‌پژوه برجسته کشور به مناسبت ایام شهادت امام علی(ع) در بستر مجازی این مؤسسه در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت. این اثر که قدمت آن به قرن ششم قمری بر می‌گردد، از کهن‌ترین نسخ نهج‌البلاغه به شمار می‌آید.

مؤسسه و کتابخانه و موزه ملی ملک در راستای ادامه همکاری‌های خود با مراکز فرهنگی- آموزشی کشور نیز کلیپ نمایشگاه مجازی «الدعا» را به فرهنگستان گلستان تهران ارسال کرد تا به مناسبت ماه رمضان در شبکه مجازی این فرهنگسرا در معرض دید مخاطبان قرار گیرد.

این کلیپ براساس کتاب خطی «الدعا» موجود در گنجینه ملک که توسط محمد شفیع ارسنجانی، خوش‌نویس برجسته قرن‌های سیزدهم و چهاردهم هجری کتابت شده، تهیه شده است. جلد این نسخه نفیس اثر میرزا محمود نقاش‌باشی، هنرمند بنام به سبک لطفعلی شیرازی است. وجود آرایه‌های هنری همچون تذهیب نیز زیبایی اثر را دوچندان کرده است.

کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر امام رضا(ع) وقف شده است و در حال حاضر در تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق) قرار دارد. با توجه به ادامه توقف ارائه خدمات حضوری این موقوفه به دلیل بحران بیماری کرونا، فرهنگ‌دوستان می‌توانند نمایشگاه‌های مجازی آن را از طریق حساب اینستاگرام مؤسسه به نشانی malek_museum_library تماشا کنند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

وجهه علمی امام رضا(ع) باید در جامعه ظهور و بروز یابد
تولیت آستان قدس رضوی گفت: امام رضا (ع) به عالم آل محمد (ص) معروف هستند، این عالم آل محمد (ص) بودن تنها نباید محدود به…