نسخه آزمایشی
مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت:
۱۴۰۰-۰۳-۱۵
رهبری انتظار را عمل جهادی توام با چشم ‌به‌راهی می‌دانند/ انتخاب‌ منتظران در حرکت به سوی ظهور موثر است
 حجت‌الاسلام ملایی با بیان اینکه مقام معظم رهبری مباحث انسانی و اجتماعی را جزئی از مهدویت می‌دانند، گفت: ایشان، انتظار را صرفا حالتی درونی نمی‌دانند و تاکید دارند: به شرطی ما مشتاق و امیدوار ظهور هستیم که به تناسب روحیه چشم‌به‌راهی، اعمال و رفتار مناسبی را طراحی و اجرا کنیم.

به گزارش آستان نیوز، به مناسبت فرا رسیدن پانزدهم خرداد، سالروز آغاز رهبری حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای و به منظور بررسی مهدویت در اندیشه و نظرگاه ایشان، با حجت‌الاسلام والمسلمین محسن ملایی، کارشناس، محقق و مولف حوزه مهدویت که کتاب «ما منتظریم؛ خورشید مهدویت در منظومه فکری امام خامنه‌ای» به کوشش وی گردآوری شده است، گفتگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه مشروح آن تقدیم حضورتان می‌شود:

 

حجت‌الاسلام ملایی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های ممتاز اندیشه‌های مقام معظم رهبری در حوزه‌های مختلف ازجمله مهدویت، این است که ایشان به معنای واقعی اسلام‌شناس هستند، اظهار کرد: از این‌رو، ایشان صرفاً یک فقیه که در احکام و فروعات تبحر داشته باشند، نیستند. منظور از اسلام‌شناس بودن یعنی داشتن نگاه نظام‌مند به آموزه‌های دینی. لذا نوع ارائه مطالب و تعاریف و نیز زوایایی که رهبری به آنها ورود کرده‌اند بسیار قابل توجه، حکیمانه و روشن‌بینانه است چنان‌که حتی اندیشمندان غیرمسلمان نیز به این جامعیت اعتراف کرده‌اند، جامعیتی که برگرفته از اسلام است و توانسته نظام جامع دینی را معرفی کند.

 

مدیر گروه اخلاق و تربیت مرکز تخصصی مهدویت با بیان اینکه اعتقاد به منجی موعود(عج) و مهدویت از مباحث مهم در اندیشه رهبری معظم انقلاب است، گفت: بعضاً درباره این باور نگاهی حداقلی وجود دارد که گاهی از غرب به ما تحمیل شده است، این نگاه می‌گوید مهدویت در اسلام، صرف نگاه آینده‌نگرانه اسلام به بشریت است مبنی بر اینکه منجی‌ای می‌آید و در آینده، جهان بشریت روشن خواهد بود نه تاریک و ظلمانی. حتی برخی از اندیشمندان داخلی نیز این نگاه را دنبال می‌کنند.

 

نگاه رهبری معظم به مهدویت جامع است

این کارشناس مهدوی در ادامه بیان کرد: اگرچه بخشی از مهدویت در اسلام این معنا را دارد، اما این معنای اَتَم آن در اسلام نیست و ناقص است. در مقابل، نگاه رهبری انقلاب به مهدویت جامع است، در برخی بیانات که در کتاب «ما منتظریم» آمده، نوع ارائه‌ای که در موضوع مهدویت دارند، همراه با جامعیت بیان شده است. برای مثال می‌فرمایند: اصل امید به یک آینده روشن برای بشریت و ظهور یک موعود، یک منجی، یک دست عدالت‌گستر در سراسر جهان تقریباً موردوفاق همه ادیانی است که در عالم سراغ داریم (ما منتظریم، ص 27).

 

مباحث انسانی و اجتماعی جزئی از مهدویت است

وی تاکید کرد: ایشان مهدویت را فراتر از این معنا می‌دانند و برای آن کارکردهای عینی و هم‌اکنونی قائل هستند برای مثال در یکی از بیانات آورده‌اند: درباره مسئله امام زمان(عج) هم مباحث اعتقادی وجود دارد و هم مباحث اجتماعی و انسانی. رهبری معظم انقلاب ما را توجه می‌دهند به اینکه که مباحث انسانی و اجتماعی جزئی از آموزه‌های مهدویت است که باید مورد استفاده قرار بگیرد. ایشان در جایی دیگر با تعبیری عجیب فرموده‌اند: اعتقاد به قضیه مهدی(عج) و موضوع ظهور و فرج و انتظار گنجینه عظیمی است که ملت‌ها می‌توانند از آن بهره‌های فراوانی ببرند؛ عقیده به امام زمان(عج) هم در باطن فرد هم در حرکت اجتماع و هم در حال و آینده چنین تاثیر عظیمی دارد.

 

حجت‌الاسلام ملایی تاکید کرد: این جملات نشان می‌دهد که ایشاان صرفاً به آینده نجات‌بخش بشری نمی‌نگرند. در واقع، مهدویت در نظام تفکر ایشان که برخاسته از اسلام است، جایگاهی مرتفع در مباحث اعتقادی، اجتماعی، سیاسی و حتی اخلاقی و تربیتی دارد. سخن ایشان در دیدار با اعضای بنیاد فرهنگی حضرت مهدی موعود(عج) در سال 1390 اهمیت و جایگاه مهدویت را در منظومه فکری آیت‌الله العظمی خامنه‌ای نشان می‌دهد وقتی فرمودند: اگر مهدویت نباشد همه تلاش انبیاء و همه دعوت‌ها و همه بعثت انبیاء و زحمات طاقت‌فرسا بی‌فایده است و بی‌اثر می‌ماند.

 

ظهور؛ کلان آرمان انقلاب

وی ادامه داد: ایشان همچنین ذیل مباحث متنوع مهدوی ازجمله مفهوم بسیار مهم «انتظار»، بیانات و نظرگاه قابل توجه و کاربردی‌ای دارند و می‌فرمایند: انتظار هم که جزء لایفنک مهدویت است از آن کلیدواژه‌های اصلی فهم دین و حرکت اساسی و عمومی و اجتماعی امت اسلامی به سمت اهداف والای اسلام است. بازتاب این اندیشه در بیانیه گام دوم انقلاب رهبری منعکس شده و ظهور ولایت عظمی حضرت بقیه‌الله الاعظم(عج) به عنوان کلان آرمان انقلاب اسلامی به همگان معرفی شده است.

 

حجت‌الاسلام ملایی با بیان اینکه درباره انتظار برای فرج امام زمان(عج)، رهبری معظم انقلاب نگاهی عمیق دارند، ابراز کرد: «انتظار» ازجمله مفاهیمی است که در میان منتظران امام عصر(عج) از آن برداشت‌های متنوعی می‌شود که بسیاری از آنها غلط و ناقص هستند چراکه صاحبان این آراء جوهره اسلام و مباحث مهدویت را نشناخته‌اند و اساساً افراد دارای چنین برداشت‌هایی اسلام شناس نیستند و اسلام را صرفاً چشم‌به‌راهی معنا یا اینکه انتظار را به دعا و ندبه منحصر می‌کنند.

 

انتظار صرفاً حالتی درونی نیست

گردآورنده کتاب «ما منتظریم؛ خورشید مهدویت در منظومه فکری امام خامنه‌ای» تاکید می‌کند: اما در منظومه فکری رهبری، انتظار صرفاً یک حالت درونی نیست بلکه متعَلَق انتظار را باید بررسی کرد و بر اساس آن، انتظار را تعریف کرد؛ متَعَلق انتظار، ظهور و قیام جهانی قائم آل محمد(ص) است، به شرطی ما مشتاق و امیدوار ظهور هستیم که به تناسب روحیه چشم‌به‌راهی، اعمال و رفتار مناسبی را طراحی و اجرا کنیم. انتظار در اندیشه رهبری به معنای آماده‌باش برای ظهور حضرت بقیه الله الاعظم(عج) و تلاش مجاهدانه و خردمندانه و روشمند برای زمینه‌سازی ظهور است، البته این انتظار بیشتر رویکردهای اجتماعی دارد؛ یعنی در عین حال که رهبری بر خودسازی منتظران توجه دارند، اما رویکرد آن تلاش، مجاهدانه و مخلصانه و اجتماعی است. از این‌رو، ایشان انقلاب اسلامی را از مصادیق انتظار فعال برمی‌شمارند.

 

این کارشناس مهدوی با بیان اینکه نگاه رهبری به اسلام، نگاهی اجتماعی است، گفت: ایشان به‌درستی معتقد هستند که دین مجموعه‌ای از باورها و رفتارهایی است که برای گسترش توحید نازل شده است، رویه دیگر توحید و خداپرستی، نفی طاغوت است، یعنی دین فقط صرف بیان مفاهیم و شعارها نیست بلکه باید این اعتقاد در خُرد و کلان زندگی فردی و اجتماعی ما تبلور و عینیت داشته باشد چون طواغیت در این مسیر مانع‌تراشی می‌کنند باید مقابل آنها ایستاد.

 

وی در ادامه درباره نگاه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای به مسئله ولایت فقیه در عصر غیبت امام عصر(عج)، ابراز کرد: ما در جامعه بشری دو جریان داریم، یکی توحیدی که تحت ولایت الله و ولایت انبیاء و ائمه(ع) بوده و در سوی دیگر جریان طواغیت و شیاطین قرار دارند که باطل است. در عصر غیبت که این دو جریان حق و باطل درگیری دائمی دارند و جبهه توحید در تلاش برای غلبه بر جهان به منظور رساندن بشر به سعادت است و در مقابل جبهه باطل درصدد ضلالت و گمراهی مردم است، اما وقتی ولی خدا در پس پرده غیبت قرار دارد،  تکلیف جبهه ایمان و ولایت الهی تعطیل نشده است.

 

ولایت فقیه؛ استمرار ولایت نبوی و علوی

حجت‌الاسلام ملایی تاکید کرد: رهبری معظم انقلاب هم در کتاب «ما منتظریم» هم در دیگر بیانات خود، فقها و اسلام‌شناسان را ادامه دهنده ولایت نبوی و علوی و مهدوی می‌دانند و بر این اساس اسلام‌شناسی که از کفایت و مدیریت و تدبیر و زمان‌شناسی برخوردار باشد، می‌تواند در عصر غیبت سُکان و رهبری جامعه مومنان و اهل حق را بر عهده بگیرد و از همه شئون اجتماعی و امکانات و قدرتی که امام معصوم(ع) در ولایت اجتماعی خود داشته، برخوردار شود و این ولایت بر اساس روایات، تداوم ولایت ائمه(ع) و با اذن آنها و با شرایط مدنظر آموزه‌های دینی مثل اسلام‌شناسی، تدبیر، تقوا و ورع، ملکه عدالت و ... است. مسیر الهی شدن انسان‌ها در عصر غیبت، تجلی ولایت عظمای حضرت بقیه‌الله(عج) در ولایت فقیه است.

 

وی در ادامه بیان کرد: با نظام جامعی که مقام معظم رهبری بیان کرده‌اند، مهدویت چکیده و نمود علمی و عینی دیانت و ولایت معصومان علیهم‌السلام در زمان غیبت امام دوازدهم(عج) است. بر این اساس همه جهت‌گیری‌ها و سیاست‌گذاری‌های خُرد و کلان باید به سمت امام مهدی(عج) باشد چون جز با ولایت الهی و اِعمال آن، بشریت به سعادت دست نمی‌یابد. این ولایت الهی است که باید در جهان حاکم شود، تجلی این ولایت چیزی است که از آن به حکومت مهدوی و دولت موعود یاد می‌کنیم، اگر جهت‌گیری‌ها به این سمت باشد، اعمال و رفتار ما مظهر عبودیت خواهد بود، چنان‌که امامین انقلاب این مسیر را ترسیم کرده‌اند. اگر این جهت را از دست بدهیم زمینه‌ساز ظهور امام عصر(عج) خواهیم بود.

 

وی در پایان خاطرنشان کرد: اما اگر از آن غافل شویم و در تصمیمات کلان و انتخابات متعددی که برگزار می‌شود سفارشات امامین انقلاب را نادیده بگیریم و توجه نکنیم که به سمت ظهور می‌رویم یا نه؟ و در انتخاب ما جوهره مهدویت خود را نشان ندهد یا از مسیر منحرف می‌شویم یا در ادامه مسیر کُند خواهیم شد. چون ادامه مسیر ما به مهدویت گره خورده است. امید است از اندیشه‌های امام و رهبری برای انتخاب‌های ریز و درشت خودمان بهره بگیریم تا موتور پیشران انقلاب با قدرت و سرعت به سمت ظهور حرکت کند و شهدایی که با این رویکرد جان عزیزشان را تقدیم اسلام و انقلاب کردند از ما راضی و خشنود باشند. 

 

گفتگو از آمنه مستقیمی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

حضور تولیت آستان قدس رضوی در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد
تولیت آستان قدس رضوی همزمان با ایام دهه کرامت از مناطق حاشیه شهر مشهد بازدید و ضمن گفت‌وگو با ساکنان این مناطق از نزدیک…