نسخه آزمایشی
گزارشی از اجرای ویژه برنامه «رزق قرآنی» در حرم مطهر رضوی؛
۱۴۰۰-۰۳-۱۸
شهد شیرین تدبر در آیه‌های قرآن
آئینه های رواق امام خمینی(ره)، نور چلچراغ ها را وام می گیرند تا بر سر زائران و مجاورانی بپاشند که برای تلاوت کلام وحی گرد هم آمده اند؛ کلامی که مسیر هدایت را به انسان می نمایاند و سعادت و رستگاری را برای او رقم می‌زند.

در بدو ورود به رواق امام خمینی(ره)، خادمه ای با روی گشاده بانوان را به برنامه های مختلف رزق قرآنی دعوت می کند و از آن ها می خواهد تا دقایقی مهمان کلام نور باشند تا با برکت ترین رزق نصیبشان شود.

 

وسعت رزق در سایه عمل به قرآن
در میانه رواق، کلاس ساده و صمیمی تَدّبر در قرآن در حال برگزاری است. 5 – 6 نفری با فاصله گرد هم نشسته اند و استاد از جمع می خواهد تا همه با هم سوره ناس را بخوانند. سوره ناس تمام می شود و استاد کار تَدّبر در این سوره کوچک را آغاز می کند. شمرده شمرده تک تک آیات و معانی را می شکافد تا به هماهنگی آن پی ببرند. در این مسیر استاد همراهی جمع را در پاسخگویی می طلبد و روی گشاده استاد، پرسش و پاسخ ها را بیشتر و جدی تر می کند... در انتها هم با دعای استاد در جهت خشنودی حضرت ثامن الحجج(ع) کلاس به اتمام می رسد.

مریم اسجری دانشجوی دانشگاه فرهنگیان از شرکت کنندگان در کلاس می گوید: با شرکت در این کلاس اهمیت تَدّبر در قرآن را فهمیدم. اگر قرآن را فقط بخوانیم و در آیات تَدّبر نکنیم نمی توانیم به یک زندگی سعادتمند برسیم. تَدّبر جایگاهی بین ترجمه و تفسیر  دارد، از ترجمه سخت تر و از تفسیر آسان تر است.

او ادامه می‌دهد: این نکته خیلی مهم است که بدانیم وسوسه های شیطانی بسیار متفاوت است و تنها با شناخت قلبی و عمیق می توان در مراحل مختلف زندگی با توکل به خدا موفق شد. به عنوان کسی که در آینده قرار است به عنوان یک معلم درس و زندگی را به دانش‌آموزان بیاموزد، دانستن این مطالب در بحث تربیتی و آموزشی کمک بسیاری به من می کند. این از سایه لطف و محبت امام مهربانی هاست که توفیق شد تا در این کلاس شرکت کنم و از این رزق قرآنی بهره مند شوم.

سفا

عامل باشیم تا الگو شویم
صدیقه باوی از خوزستان یکی دیگر از زائرانی است که مهمان صحن و سرای امام رئوف شده. او آموخته هایش را در مورد کلاس تدبر در قرآن و سوره ناس بسیار مفید ذکر می‌کند و توضیح می دهد: 6 روز است که در مشهد هستیم و این اولین باری است که در این کلاس ها به همراه دخترم شرکت می کنم. در سوره کوچکی همانند سوره ناس معانی بسیاری نهفته است که خیلی به آن ها توجه نمی کنیم.

به گفته این خانم زائر، تَدّبر در قرآن یعنی تلاوت آیات قرآن و عبور از الفاظ آن و رسیدن به عمق معنا، درس‌ها و پیام های آن. بنابراین باید تلاش کنیم بیشتر از ظاهر الفاظ عبور کنیم و بیشتر به معنا و مفهوم آیات توجه کنیم.
او می‌گوید: ما در این کلاس یاد گرفتیم که شنونده یا خواننده نباشیم بلکه عامل باشیم و با تفکر و تَدّبر در سوره های قرآن به عنوان چراغ هدایت در مسیری که خداوند برایمان مشخص کرده حرکت کنیم.

کمی دور تر با ذکر صلوات، پایان کلاس تَدّبر در سوره والعصر اعلام می شود. پری کُباری مسافر میانسالی از سراب آذربایجان شرقی است و با لهجه شیرین ترکی آموخته هایش از کلاس را این چنین شرح می‌دهد: یکی از مواردی که در این جلسه مطرح شد، تاکید بر امر به معروف و نهی از منکر و هشدار به کوتاهی عمر بود و این که تنها عمل ما باقی می ماند. از آنجایی که ما در شهر کوچکی زندگی می کنیم از وجود چنین جلسات پرباری محروم هستیم و کمتر به معانی آیات و تفسیر آن ها توجه می کنیم و فقط روخوانی داریم.

او می افزاید: وقتی انسان از چنین معانی آگاه می شود، بهتر در زندگی تصمیم می گیرد و عمل می کند و خود به خود تبدیل به یک الگو می شود که خود آن می تواند نمونه امر به معروف باشد. امیدوارم دوباره سعادت شود و در این کلاس ها شرکت کنم و بتوانم در زندگیم از توصیه های قرآنی بیشتر بهره ببرم.

زائزل

بهترین رزق، رزق قرآنی است
در انتهای رواق امام خمینی(ره) هم کلاس تصحیح قرائت نماز برقرار است. افراد علاقمند تک به تک و با فاصله مقابل استاد نشسته‌اند و با قرائت حمد، سوره و اذکار نماز، اشکالات خود را با کمک استاد بر طرف می کنند.
زهرا یزدانی فر وظیفه تصحیح قرائت نماز زائران را برعهده دارد. منتظر می نشینیم تا کارش تمام شود. بعد از پایان جلسه به سابقه کاری اش اشاره می‌کند و می گوید: چند سالی است که در زمینه تصحیح قرائت نماز و قرآن فعالیت می کنم. این کلاس ها همه روزه به غیر از جمعه ها، صبح و عصر و شب در صحن ها و رواق های مختلف برگزار می‌شود.

او ادامه می‌دهد: مخاطبان این کلاس ها، افراد مختلف، با سن و تحصیلات متفاوت هستند. بیشترین مخاطب ما مادرانند که هم برای خودشان و هم برای فرزندانشان پیگیر رفع اشکالات خود به ویژه در قرائت نماز هستند.

یزدانی فر اضافه می‌کند: بسیاری از افراد آگاه نیستند که در قرائت قرآن به ویژه در نماز اشکالاتی دارند و با شرکت در این کلاس ها به اشتباه خود پی می‌برند و تلاش می کنند تا اصلاحش کنند. این بزرگترین توفیق برای من است که با علم و دانشی که دارم به افراد کمک کنم تا با خدا ارتباط بهتری برقرار کنند. بدون شک بهترین رزق و روزی، رزق قرآنی است و بابت این توفیق شکرگزارم.

 

190 استاد قرآنی یاری‌گر زائران
حجت‌الاسلام‌ سیدمسعود میریان، مدیر مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی با اشاره به اجرای این طرح معنوی می‌گوید: ویژه برنامه «رزق قرآنی» از سال گذشته با هدف تسهيل و تسريع در ارائه خدمات قرآني به زائران و مجاوران، احياي سنت رسول گرامی اسلام(ص)، ترويج قرآن و معارف ناب دینی در دستور کار قرار گرفت که در این برنامه گسترده، تعداد 190 استاد خواهر و برادر با همراهی 38 خادمیار فرهنگی یاری رسان مخاطبان دارالقرآن هستند.

حجت‌الاسلام‌ میریان می‌افزاید: روزانه  به طور متوسط 38 برنامه رزق قرآنی در قالب تَدّبر در قرآن کریم، تصحیح قرائت نماز، تَدّبر و توجه به سیره ائمه معصومین(س)، تفسیر و شناخت صحیفه سجادیه و نهج البلاغه در صحن ها و رواق ها از جمله صحن آزادی، صحن پیامبر اعظم(ص)، رواق امام خمینی(ره)، دارالولایه و مسجد گوهرشاد ویژه خواهران و برادران با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت چهره به چهره برگزار می گردد که امیدواریم گامی مهم در جهت شناخت بیشتر معارف قرآنی باشد.


گزارشگر: طاهره فجر داودلی

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

حضور تولیت آستان قدس رضوی در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد
تولیت آستان قدس رضوی همزمان با ایام دهه کرامت از مناطق حاشیه شهر مشهد بازدید و ضمن گفت‌وگو با ساکنان این مناطق از نزدیک…