نسخه آزمایشی
۱۴۰۰-۰۳-۲۰
مشهدالرضا(ع) در پرتو کرامت رضوی/ برنامه های آستان قدس برای حمایت از محرومان در دهه کرامت
با آغاز دهه کرامت، نسیم مهر رضوی در کوچه های مشهدالرضا(ع) وزیده می شود تا مجاوران حضرت رضا(ع) بیش از همه ایام سال، توفیق همنشینی با حریم آسمانی امام رئوف را درک کنند و به خود ببالند که همسایه ایشان اند.

به گزارش آستان نیوز، در کنار برنامه های متعددی که به مناسب دهه پربرکت کرامت در اقصی نقاط ایران اسلامی برگزار می شود و آستان قدس رضوی پرچم دار اجرای آن خواهد بود، بنیاد کرامت رضوی طرح «نسیم مهر رضوی» را در شهر مشهد مقدس به اجرا خواهد گذاشت؛ طرحی که ویژه مجاوران حضرت است، به ویژه محرومان و نیازمندان.

 

توزیع غذای متبرک و نان صلواتی در حاشیه شهر مشهد
مدیریت امور مجاوران معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی، با آغاز دهه کرامت و به مناسبت ولادت حضرت فاطمه معصومه(س)، با طرح «نسیم مهر رضوی»، طبخ و توزیع غذای گرم متبرک بین نیازمندان حاشیه‌نشین مشهد مقدس را در دستور کار خواهد داشت. این طرح از برنامه‌های پیوسته این مجموعه در طول سال است که در ایام دهه کرامت به صورت ویژه اجرا می شود. علاوه برآن، پخت و توزیع نان صلواتی توسط 80 نانوایی در مناطق حاشیه‌ای شهر از دیگر حرکت‌های مردمی در این دهه است.

 

تسویه بدهی های نیازمندان با طرح «آقا حساب کردند»
دیگر برنامه حمایتی این ایام، طرح «آقا حساب کردند» است که پس از چند مرحله اجرای موفق در  سال‌های گذشته و تسویه حساب های دفتری مردم مناطق محروم، در دهه کرامت نیز اجرا خواهد شد. در این طرح بار دیگر حمایت هایی برای تسویه بدهی های دفتری بدهکاران معسر، پرداخت قبوض آب، برق و گاز ساکنین حاشیه شهر مشهد، پرداخت هزینه درمان بیماران معسر، ایجاد شرایط بستری بیماران در بیمارستان‌های شهر، پرداخت اجاره خانه های عقب افتاده نیازمند حاشیه‌نشین و... صورت خواهد گرفت. در اجرای طرح «آقا حساب کردند»، خادمان حضرت رضا(ع) به مناطق کم برخوردار شهر مشهد سر می زنند و طی مشورت با معتمدان محله، افراد نیازمند را شناسایی و بدهی های آن ها را تسویه می کنند.

 

از تامین سبدهای معیشتی تا بازسازی منازل مسکونی محرومان
همچینین در دهه کرامت، مرحله دیگری از طرح «سفره مهربانی» به منظور تهیه و توزیع سبد معیشتی خانواده‌های محروم تحت پوشش کانون‎های خادمیاری اجرا خواهد شد که آستان قدس رضوی و خیران و نیکوکاران در تامین آن مشارکت خواهند کرد. علاوه بر آن، طرح «معین الضعفاء» در فاز دیگری از اجرای خود با بهسازی و بازسازی منازل مسکونی محرومان ساکن مناطق کم برخوردار شهرستان مشهد، حامی این خانواده ها خواهد بود. در قالب این مرحله، مقرر شده 80 مسجد و منزل روستایی و حاشیه‌ای شهر نوسازی شود.

 

80 زندانی جرام غیرعمد آزاد می شوند
دو طرح مهم حمایتی دیگر در این ایام، آزادی 80 زندانی جرایم غیرعمد خواهد بود؛ زندانیانی که مبالغ بدهی های آن ها زیر 12 میلیون تومان است اما به دلیل ناتوانی مالی، روانه زندان شده اند. در مجموع حدود 550 میلیون تومان برای آزادی این زندانیان در نظر گرفته شده است تا مهر رضوی شامل حال آنها شود و به آغوش خانواده باز گردند.

 

تامین 88 جهیزیه برای زوج های جوان
بنیاد کرامت رضوی در دهه کرامت برای حمایت از زوج های جوان نیز طرحی دارد. بر این اساس به مناسب میلاد فرخنده حضرت رضا(ع) و حضرت معصومه(س)، 88 سری جهیزیه، هر کدام به مبلغ 8 میلیون تومان تهیه و زوج های جوان نیازمند اهدا خواهد شد.

 

اردوهای جهادی «دارالشفاء»
کانون سلامت هم در این ایام اردوهای جهادی خود با نام «دارالشفاء» را برپا خواهد کرد. طی این طرح تیمی از پزشکان و پرستاران مجرب خادمیار رضوی در روستاها و مناطق محروم حاشیه شهر مشهد حضور می یابند و خدمات سلامت را به ساکنان این مناطق ارائه خواهند کرد.

 

میزبانی از مهمانان امام
«مهمان امام» هم نام طرحی است که با هدف تکریم زائران در مبادی ورودی شهر مشهد همچون فرودگاه‌، ایستگاه راه‌آهن و پایانه‌های مسافربری اجرا خواهد شد. در قالب این طرح خدماتی نظیر صندلی چرخ‌دار، پذیرایی از زائران با رعایت نکات بهداشتی و فعالیت‌های فرهنگی و تبلیغی ارائه خواهد شد.


3 طرح ویژه کودکان و نوجوانان
در بین طرح‌های پیش‌بینی شده، سه طرح هم با محوریت کودکان و نوجوانان مناطق کم برخوردار دیده شده که شامل ساماندهی 486 نفر از کودکان کار و ارائه خدماتی به آن ها حوزه‌های پزشکی، مشاوره و اشتغال خواهد بود. علاوه بر آن برگزاری اردوی تفریحی فرهنگی برای کودکان یتیم سادات نیز پیش بینی شده که با مشارکت مؤسسه جوانان و مرکز امور بانوان بنیاد کرامت برگزار می شود. برگزاری دوره آموزش مداحی برای نوجوانان در مساجد وابسته به کانون‌های خادمیاری محلات نیز دیگر برنامه ویژه کودکان و نوجوانان در ایام دهه کرامت خواهد بود.

 

دیدار با خانواده شهدای سلامت
تکریم فعالان و خدمتگزاران مردم نیز یکی از برنامه های بنیاد کرامت در این دهه است که از جمله مهمترین آنها، می توان به برنامه «شکرانه» با هدف دیدار و تقدیر خادمان آستان قدس رضوی از خانواده شهدای سلامت اشاره کرد که در دوره مواجهه با کرونا، جان خود را در راه خدمت به بیماران فدا کردند. دیدار دختران شهدا با 40 خانواده آسیب دیده از اعتیاد و همچنین تجلیل از 8 خانواده سادات رضوی از دیگر برنامه های این ایام خواهد بود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

حضور تولیت آستان قدس رضوی در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد
تولیت آستان قدس رضوی همزمان با ایام دهه کرامت از مناطق حاشیه شهر مشهد بازدید و ضمن گفت‌وگو با ساکنان این مناطق از نزدیک…