نسخه آزمایشی
به مناسبت روز جهانی آرشیو؛
۱۴۰۰-۰۳-۱۸
قدیمی‎ترین اسناد تاریخ شهر مشهد رونمایی شد
به مناسبت 19 خرداد ماه روز جهانی آرشیو و در قالب سه‎شنبه‎های علمی فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از قدیمی ترین اسناد تاریخی شهر مشهد رونمایی شد.

به گزارش آستان نیوز، شکوه سادات سمیعی، کارشناس اسناد سازمان کتابخانه ها، موزه ها و اسناد آستان قدس رضوی در این برنامه ضمن روایت تاریخ مذهبی و اجتماعی شهر مشهد گفت: قدیمی‌ترین سندِ موجود در این آرشیو با موضوع شهر مشهد، به تاریخ 722 هجری قمری و مربوط به باغی متعلق به فرزندان محمدحسن زکی استرآبادی بوده که به یکی از بزرگان مشهد فروخته است.

وی به ذکر نام مشهد در منابع تاریخی اشاره کرد و گفت: در قرن سوم هجری قمری، ابن بابویه در کتاب «عیون ‌اخبار ‌الرضا» فصلی را به مشهد اختصاص داده و در تمام اخبار و مطالب، واژة «مشهد» و «مشهد رضوی» را آورده‌است.
سمیعی همچنین به نام نوغان که بر سکه‌های قرن هشتم هجری قمری دوره ایلخانیان حک شده است نیز اشاره داشت که به‌تدریج جای خود را به «المشهد» یا «مشهد» داده است.

این کارشناس در ادامه به مجموعه اسناد استان قدس رضوی ثبت شده در حافظه یونسکو اشاره داشت و گفت: از میان این مجموعه‎های اسناد نفیس که در مرکز اسناد آستان قدس رضوی نگهداری می شود تا کنون اسناد دوره صفویه با 69 هزار صفحه و مجموعه اسناد افشاریه مشتمل بر 32 هزار و 170 صفحه سند ثبت ملی و جهانی شده است.

وی همچنین مجموعه اسناد مسجد جامع گوهرشاد با 2500 برگ  را که حدفاصل تاریخ 1001 هجری قمری تا پایان دوره قاجاریه را در بر می‎گیرد به عنوان دیگر اسناد ثبت شده در حافظه ملی یونسکو اشاره داشت.

درآرشیو مدیریت اسناد و مطبوعات گنجینه رضوی حدود 35000  سند و 9200 تصویر پیرامون موضوع‎های مختلف و متنوعی از تاریخ شهر مشهد وجود دارد که از دوره صفویه تا جمهوری اسلامی را شامل می‎شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

حضور تولیت آستان قدس رضوی در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد
تولیت آستان قدس رضوی همزمان با ایام دهه کرامت از مناطق حاشیه شهر مشهد بازدید و ضمن گفت‌وگو با ساکنان این مناطق از نزدیک…