روایتی خواندنی از اسلام هراسی در نظام آموزشی و رسانه‌های کانادا؛
۱۴۰۰-۰۵-۰۲

کتاب «اسلام هراسی؛ نژاد پرستی علیه مسلمانان» توسط به‌نشر منتشر شد

کتاب «اسلام هراسی؛ نژاد پرستی علیه مسلمانان» روایت‌هایی از اسلام هراسی در نظام آموزشی و رسانه‌های کانادا و بیان تجربیات جوانان مسلمان در کانادا و چالش‌های آن‌ها بعد از 11 سپتامبر است که به تازگی به همت انتشارات آستان قدس رضوی منتشر شده است.

به گزارش آستان‌نیوز، این اثر به قلم نوید باکالی به زبان انگلیسی نوشته شده است و مجتبی معلمیان و زهرا نیک نسب آن را به زبان فارسی ترجمه کرده‌اند.
حملات تروریستی یازده سپتامبر و جنگ علیه تروریسم که متعاقباً رخ داد، تأثیر زیادی بر جوامع مسلمان در سراسر آمریکای شمالی داشته است. نویسنده در این کتاب پس از ذکر تاریخچه و زمینه‌های اسلام ستیزی با استفاده از روابط قدرت اجتماعی نژاد، جنسیت و طبقه، اسلام هراسی فرهنگی متداول، تصویر مسلمان‌ها در فیلم‌ها و رسانه‌های خبری و برنامه‌های تلویزیونی به بررسی تجربیات دانش‌آموزان و معلمان مسلمان در مدارس متوسطه کانادا در مورد پدیده اسلام هراسی پس از 11 سپتامبر پرداخته و بررسی کرده است که آیا میان نژاد پرستی علیه مسلمانان و کلیشه‌های نادرستی که از آن‌ها در رسانه‌ها به تصویر کشیده می‌شود، ارتباطی وجود دارد؟ نویسنده در ادامه تعداد فیلم‌های هالیود با محوریت «تروریست مسلمان» را تحلیل کرده است.
نویسنده با بحث در مورد نژادپرستی ضد مسلمان یا «اسلام هراسی» از دیدگاه انتقادی نژادی، نظریه‌پردازی می‌کند که چگونه رفتار نژادپرستانه با مسلمانان در حوزه‌های عمومی و سیاسی با واسطه جنگ علیه تروریسم صورت گرفته است.
علاوه بر این، وی تجربیات زندگی جوانان مسلمان را هنگام پرداختن به مسائل نژاد، جنسیت، هویت و سیاست در مدارس و در کل جامعه بررسی می‌کند. این کتاب تعصب و نژادپرستی سیستماتیک را که جوانان مسلمان در فضایی خصمانه با آن روبرو هستند، آشکار می کند. سرانجام، نتایج تفصیلی در این کتاب حاکی از آن است که نژادپرستی ضد مسلمانان در دوران پس از 11 سپتامبر با تأثیر جنگ علیه ترور در زمینه آمریکای شمالی پیوندی ناگسستنی دارد. علاوه بر این، اسلام هراسی نیز تحت تأثیر شیوه‌های محلی، سیاست و بحث‌های ملی گرایانه است. این کتاب کمک بی‌نظیری در زمینه آموزش ضد نژادپرستی است، زیرا نژادپرستی سیستمی و نهادی علیه مسلمانان را در دبیرستان‌های کانادا در زمینه جنگ با تروریسم بررسی می‌کند.
کتاب «اسلام هراسی؛ نژاد پرستی علیه مسلمانان» در قطع رقعی با قیمت 50 هزار تومان منتشر شده و در فروشگاه‌های کتاب و محصولات فرهنگی «به‌نشر» در مشهد و سراسر کشور در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد؛ هم چنین افراد می‌توانند برای دریافت این اثر به سایت فروش اینترنتی کتاب به‌نشر به آدرس www.behnashr.com مراجعه کنند

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر