۱۴۰۰-۰۵-۰۷

معرفی آثار گنجینه ملک با محوریت عید غدیرخم در بستر مجازی

به مناسبت عید غدیر خم، منتخبی از آثار کتابخانه و موزه ملی ملک با محوریت حضرت علی(ع) و این عید بزرگ اسلامی در قالب نمایشگاه‌های مجازی معرفی شد.

به گزارش آستان نیوز، این آثار با هدف بزرگداشت دهه امامت و ولایت، اشاعه فرهنگ و تاریخ اسلامی- ایرانی در بین کاربران فضای مجازی و شناسایی و بازشناسی آثار منتخب کتابخانه و موزه ملی ملک، بزرگترین موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران‌، در شبکه‌های مجازی این مؤسسه همچون اینستاگرام در معرض دید علاقه‌مندان گذاشته شد.
نفایسی همچون قطعات خوش‌نویسی، نسخه‌های خطی، سکه‌های تاریخی و تمبرهای یادبود همراه با تصویر و اطلاعات مرتبط در این نمایشگاه‌ها و فوتوکلیپ‌ها در بستر مجازی قابل مشاهده است.

ثث


نمایشگاه «امیر هستی»
نمایشگاه مجازی «امیر هستی» با نمایش گزیده آثار یادبودی حضرت علی(ع) موجود در گنجینه مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، روایتگر تصویری نو از ارادت خالصانه هنرمندان و حاکمان گذشته ایران به این امام بزرگوار است که در آثار کم‌نظیرشان انعکاس یافته است.
قطعه چلیپا «دعای ناد علیا...» به قلم نستعلیق نورالدین علی کاتب و متعلق به قرن 11 قمری، نسخه خطی از دعای صباح حضرت علی(ع) به قلم محمد شفیع بن محمد علی تبریزی به سال 1268 قمری و همچنین نسخه دعای صباح حضرت علی(ع) به خط ام سلمه(دختر فتحعلی شاه قاجار) به سال 1243 قمری، از جمله آثار این نمایشگاه مجازی به شمار می‌آید.
از دیگر آثار نمایشگاه امیر هستی می‌توان به سکه عادل شاه افشار متعلق به قرن 12 قمری و سکه شاه سلطان حسین صفوی، ضرب تبریز و متعلق به سال 1129 قمری اشاره کرد که به نام حضرت علی(ع) مزین است.

ss

تمبرهای یادبود عید غدیر
نمایشگاه «منتخب تمبرهای یادبود عید غدیر گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک»، یکی دیگر از این نمایشگاه‌های مجازی است که در قالب نمایش تعدادی از تمبرهای یادبود منتشر شده توسط شرکت پست جمهوری اسلامی ایران به مناسبت عید غدیرخم برگزار شده است.
آثاری همچون تمبرهای 18، 20 و 50 ریالی که با عبارت‌های «علی(ع)» و «یوم الغدیر» در سال‌های 66، 65 و 69 به چاپ رسیده، در این نمایشگاه قابل مشاهده است.

dw


نسخه‌ خطی «شرح دیوان علی بن ابیطالب(ع)»
همچنین در قالب برنامه مجازی گشتی در گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک، نسخه‌های «شرح دیوان علی بن ابیطالب(ع)» موجود در این کتابخانه معرفی شده است. این نسخه ارزشمند و تاریخی اثر میرکمال‌الدین حسین منطقی میبدی است که سه نسخه از آن در این موقوفه نگهداری می‌شود.
قدیمی‌ترین نسخه خطی از شرح دیوان علی بن ابیطالب(ع) گنجینه ملک، نسخه شماره 486 به قلم «شهاب‌الدین بن محمد بن حسین بن ابی‌بکر بیضاوی» است که در سال 893 هجری قمری به رشته تحریر درآمده است.
فرهنگ‌دوستان برای آشنایی بیشتر با آثار منتخب مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با محوریت عید غدیرخم و حضرت علی(ع) می‌توانند به صفحه اینستاگرام این مؤسسه به نشانی malek_museum_library مراجعه کنند.
کتابخانه و موزه ملی ملک توسط حاج حسین آقا ملک، بزرگترین واقف معاصر ایران در سال 1316 خورشیدی بر حرم مطهر حضرت رضا(ع) وقف شده است و در حال حاضر در تهران، میدان امام خمینی، سردر باغ ملی، خیابان ملل متحد (میدان مشق) قرار دارد. خدمات این موقوفه با توجه به شیوع بیماری کرونا در کشور به صورت غیرحضوری ارائه می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر