۱۴۰۰-۰۶-۲۲

ایجاد خط بازیافت لوله‌های آبیاری کشاورزی در مزرعه نمونه آستان قدس

با این که کار اصلی در مزرعه نمونه آستان قدس تلاش برای افزایش بهره‌وری کشاورزی است، اما این مجموعه از حوزه‌هایی همچون حفظ محیط زیست نیز غافل نبوده و طرحی را اجرایی کرده که در کنار این مهم، هم صرفه جویی اقتصادی به همراه دارد، هم مواد اولیه مورد نیاز برخی صنایع را تامین خواهد کرد.

به گزارش آستان‌نیوز، توسعه سامانه‌های جدید آبیاری باعث شده هرساله حجم بالایی از ضایعات پلاستیکی تولید شود؛ ضایعاتی که پس از جمع‌آوری از زمین‌های کشاورزی، سرنوشتی همچون سوزانده شدن پیدا می‌کنند. اما کشت‌وصنعت مزرعه نمونه به تازگی خط بازیافت لوله‌های آبیاری غیرقابل استفاده را راه‌اندازی کرده است تا این ضایعات پس از جمع‌آوری، دوباره به چرخه استفاده برگردد.

 

جلوگیری از تبعات زیست محیطی
همه ساله حجم زیادی نوار تیپ از جنس پلی اتیلن برای آبیاری محصولات مختلف شامل غلات، کلزا، ذرت علوفه‌ای، چغندر قند و... در مزرعه نمونه و سایر کشت‌وصنعت‌های زیرمجموعه بنیاد بهره‌وری موقوفات مورد استفاده قرار می‌گیرد که در پایان سال باید از اراضی جمع آوری شود. علاوه بر آن، استفاده از سبدهای پلاستیکی برای برداشت و حمل محصولات، باعث ایجاد حجم دیگری از ضایعات در این حوزه می شود. حالا تبعات زیست محیطی این ضایعات از یک سو، و ظرفیت استفاده مجدد از آن‌ها از سوی دیگر سبب شده تا کشت‌وصنعت مزرعه نمونه طرح توجیهی احداث خط بازیافت نوار تیپ را تهیه و اجرایی کند.
حسن جمشیدی مدیر کشت‌وصنعت مزرعه نمونه می‌گوید: با راه‌اندازی این خط بازیافت، تمامی ضایعات نوار تیپ، سبدهای پلاستیکی، لوله‌ها و سایر اقلام پلی اتیلن ضایعاتی از مزارع و باغات شرکت کشاورزی رضوی جمع‌آوری می‌شود تا وارد چرخه بازیافت شود.
او درباره نحوه بازیافت ضایعات هم توضیحاتی می‌دهد: با نصب تجهیزات و سیستم‌های مورد نیاز در کارگاه، هرگونه مواد پلاستیکی و پلی‌اتیلن پس از شست‌وشوی اولیه، آسیاب و به پرک تبدیل می‌شود، سپس این پرک‌ها در دستگاه گرانول‌ساز، به گرانول پلی‌اتیلن تبدیل می‌شود و سپس در کیسه‌های مخصوص، بارگیری و به انبار حمل می‌شود. به گفته جمشیدی، این گرانول‌ها برای تولید نوار تیپ، سبدهای پلاستیکی مخصوص گوجه فرنگی و انواع لوله‌های پلی‌اتیلن به منظور مصرف در بخش کشاورزی قابل استفاده است.

 

یک محاسبه ریالی ساده
کاهش هزینه خرید سبدهای پلاستیکی و لوله‌های پلی اتیلن یکی از نتایج ارزشمند راه‌اندازی خط بازیافت لوله‌های آبیاری تیپ است.
جمشیدی می‎گوید: به عنوان یک نمونه، ما حدود 60 هزار عدد سبد به وزن تقریبی 90 تن را توسط واحد بازیافت مزرعه نمونه، آسیاب و به شکل ماده اولیه برای شرکت تولیدی سبد پلاستیکی ارسال کردیم و نتیجه نهایی آن، تولید 60 هزار سبد جدید با هزینه مناسب بود که اگر ظرفیت بازیافت را نداشتیم، باید حدود 15 میلیارد ریال برای خرید آن پرداخت می‌کردیم.
جمشیدی افزود: در زمینه لوله‌های پلی‌اتیلن هم قیمت هر کیلوگرم آن حدود 350 هزار ریال است و با توجه به ‌اینکه در مزرعه نمونه سالانه حدود 300 تن نوار تیپ ضایعاتی وجود دارد، سود حاصل از بازیافت 300 تن نوار تیپ و تبدیل آن به گرانول، 30 میلیارد و تبدیل گرانول به لوله پلی اتیلن معادل 60 میلیارد ریال، خواهد بود که به همین میزان در هزینه خرید لوله صرفه‌جویی خواهیم داشت.

 

اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم
مدیران کشت‌ و صنعت مزرعه نمونه می‌گویند علاوه‌بر جلوگیری از آلودگی زیست محیطی اراضی کشاورزی، یکی از نتایج قابل توجه در راه‌اندازی این خط بازیافت، اشتغال‌زایی است و در حال حاضر 15 نفر در این خط مشغول به کار شده‌اند، ضمن آنکه در زمان جمع‌آوری نوار تیپ‎ از اراضی کشاورزی نیز اشتغال غیرمستقیم برای تعدادی از کارگران ایجاد خواهد شد. علاوه بر آن، با افزایش حجم تولید مواد اولیه حاصل از این بازیافت، زمینه رونق تولید در برخی مجموعه‌های صنعتی که نیازمند این مواد هستند، نیز فراهم خواهد شد.

 

امکان بازیافت نایلون‌های استفاده شده کفشداری حرم
جمشیدی درباره ارائه خدمت به خارج از مجموعه کشت و صنعت هم می‌گوید: طرح توجیهی در وهله نخست برای جمع‌آوری ضایعات مزرعه نمونه تهیه شده اما با توجه به ظرفیت تجهیزات موجود و فضای در اختیار، امکان ارائه خدمات به سایر کشت‌وصنعت‌ها و حتی بخش خصوصی نیز وجود دارد.
او ادامه می‌دهد: علاوه بر ضایعاتی همچون لوله‌های پلی اتیلن و سبدهای پلاستیکی، امکان بازیافت هرگونه اقلام مصرفی پلاستیکی نظیر نایلون‌های مورد استفاده در کفشداری‌های حرم مطهر رضوی و... نیز وجود دارد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر