کارشناس مسائل اعتقادی حرم مطهر رضوی پاسخ می‌دهد؛
۱۴۰۰-۰۶-۲۲

آیا بلایا و اسباب و عوامل آن محصول عملکرد انسان است؟

سیل، زلزله، فقر، قحطی و مشکلاتی از این دست که بلا نامیده می‌شوند عوامل مختلفی دارد که خداوند به وسیله برخی از این امور انسان‌ها را مورد آزمایش قرار می‌دهد.

حجت الاسلام و المسلمین مجتبی فقیهی‌زاده؛ کارشناس مسائل اعتقادی اداره پاسخگویی به سوالات دینی و اعتقادی حرم مطهر رضوی در گفتگو با آستان نیوز، به بررسی بلایا و اسباب و علل آن که مورد پرسش بسیاری از افراد است می‌پردازد و بیان می‌کند: دنیا دار آزمایش و امتحان است و خداوند به وسیله برخی از این امور انسان‌ها را آزمایش می‌کند. چنانکه در آیه 155 سوره  بقره می‌فرماید: «وَ لَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرين» قطعا شما را به مقدارى از ترس، گرسنگى، كاهش اموال و نفوس و كمبود محصولات امتحان خواهيم كرد.

وی می‌افزاید: بسیاری از مشکلات و بیماری‌ها نتیجه عملکرد خود انسان است چنانکه خداوند در آیه 79 سوره نساء می‌فرماید: «ما أَصابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ» به عنوان مثال می‌توان گفت اگر کسی به دلیل رعایت نکردن اصول بهداشتی و پروتکل‌ها، مبتلا به بیماری کرونا و درد و رنج ناشی از آن شد مقصر خودش بوده که چنین کرده و اکنون نتیجه عملش، گریبانش را گرفته است.

حجت الاسلام فقیهی‌زاده بیان می‌کند: یکی دیگر از این موارد، ظلم انسان‌ها نسبت به یکدیگر است؛ عده‌ای به طمع مقاصد شخصی برای عده‌ای دیگر مشکل‌ساز می‌شوند. مثلا مرضی مثل کرونا را که احتمال می‌دهند برخی از مسئولان چند کشور ویروس آن را در آزمایشگاه ساختند تا با انتشار آن و گرفتار کردن مردم به خواسته‌ها و منافع خویش برسند. این ظلم افرادی است که جان انسان‌ها به هیچ وجه برای آنها مهم نیست.

وی در ادامه می‌گوید: از دیگر اسباب این بلایا را تنبُّه و توجه یا هشدار و آگاهی و بیداری نام می‌برند که انسان برای دور شدن از مادی‌گرایی صِرف، و فرو رفتن در مادیات و نفسانیات و نزدیکی به انسانیت و بندگی تلنگر بخورد. چرا که معمولا انسان زمان روبرو شدن با بلا، یا مشکل یا قدرتی که توان مقابله با آن را ندارد ناخودآگاه به سمت فطرت خداجو و قدرت فرامادی خالق توجه پیدا می‌کند.

 

علت بلای جدید از زبان امام رضا(ع)
حجت الاسلام فقیهی زاده ابراز می‌کند: یکی دیگر از فلسفه‌های ظهور بلا، درک وجود نعمت‌هاست به عنوان مثال همین کرونا را ببینید چه محدودیت‌هایی ایجاد کرده، کسب و کار از رونق انداخته، تفریحات و گردش و مسافرت‌ها تحت تاثیر قرار گرفته، راحتی و آسایشی که قبلا برای حضور در هر مکانی داشتیم و متوجه نبودیم از ما سلب شده است. همه اینها نعمت‌های ساده اما مهمی بود که ما توجهی بدان نداشته و شاکر خداوند نبودیم اکنون قدر آن را می‌دانیم و از خدا می‌خواهیم دوباره نعمت‌های خود را به ما ارزانی دارد.
وی می‌افزاید: امام رضا(ع) یکی از علل بلایای جدید را گناهان جدید بشر می‌داند. در بحار الانوار جلد 70 صفحه 354 از حضرت نقل شده که می‌فرمایند: «هر زمان بندگان گناهان تازه‌ای را ابداع کنند، خداوند بلاهای تازه و ناشناخته‌ای بر آنها مسلط می‌سازد.» برخی از افراد هر روز طغیان و ظلم و فساد بیشتر و جدیدتری را مرتکب می‌شوند که بر این اساس خداوند نیز عقوبت دنیایی آن را بلایی تازه و ناشناخته قرار می‌دهد.

 

ملاک شر بودن چیست؟
کارشناس اداره پاسخگویی حرم مطهر رضوی بیان می‌کند: نکته قابل توجه این است که ملاک شر بودن چیست؟ انسان معمولا آن چیزی را که به ضرر اوست شر می‌داند در حالی که ملاک، شر بودن برای کل جهان هستی است نه فقط برای ما! مثلا اگر یک ماده شیمیایى براى ما سمّى مهلک محسوب شد اما همان ماده براى دیگرى دارویى حیات بخش باشد این دیگر شر محسوب نمی‌شود.

وی تاکید می‌کند: آنچه خداوند آفريده است شر مطلق نيست بلكه به خاطر اينكه سبب ایجاد خلأ یا نقصانی از انسان مي‌شود، آن را شر مي‌شمارند. از سوی دیگر انسان مي‌تواند اين كمبودها و بيماري‌ها را جبران كند، ضمن آنکه وجود اين موجودات در جهان ماده يك امر اجتناب ناپذير است چرا که تكامل جهان ماده مرهون اين موجودات ناسازگار و این ناسازگاري باعث حركت و فعاليت مي‌شود.

وی می‌افزاید: خداوند در آیه 216 سوره بقره می‌فرماید: «چه بسا چیزی برای ما ناخوشایند باشد اما به سود ماست و بر عکس چیزی خوشایند باشد اما در واقع به ضرر ما است. خدا مى‏داند و ما از آن بی اطلاعیم». بنابراین باید به خداوند پناه برده و به او توکل کنیم تا در امان باشیم.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر