۱۴۰۰-۰۶-۲۳

آشنایی با زندگینامه امام دوم شیعیان در کتاب «الامام الحسن المجتبی فی مواجهه قریش»

همزمان با هفتم ماه صفر به روایتی شهادت دومین امام شیعیان، امام حسن مجتبی(ع) کتاب «الامام الحسن المجتبی فی مواجهه قریش والعصبیه و الفتنه» از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی معرفی و پیشنهاد شد.

به گزارش آستان‌نیوز، این اثر که به زبان عربی تهیه و تنظیم شده، نژاد قریش را از جنبه‌های تاریخی بررسی می‌کند و به تفصیل ایجاد، تشکیل و تقویت نژاد قریش را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

«نژاد قریش به دو بخش قحطانی و عدنانی دراسلام»، «بررسی جایگاه امام حسن مجتبی(ع) در شجره طیبه»، «زندگینامه این امام همام»، «تاریخ سکونت قریش در مکه» و... از جمله مطالب مهمی است که در این اثر به آن اشاره شده است.

همچنین نقش سیاسی امام حسن مجتبی(ع)، جنگ‌ها و فتنه‌هایی که منجر به پیروزی این امام شده است و چگونگی ایجاد بحث تعصب در میان قریش و رشد و نمو تعصبات در این قبیله، چگونگی پذیرش صلح امام حسن مجتبی(ع) با معاویه و بررسی دلایل پذیرش این صلح و زمان رحلت این امام همام، از دیگر مباحثی است که در کتاب «الامام الحسن المجتبی(ع) فی مواجهه قریش والعصبیه و الفتنه» مورد تبیین و بررسی قرار گرفته است.

در بخشی از این کتاب آمده است: «امام حسن مجتبی(ع) در روزگاری می‌زیست که جانشینی شرعی شمرده می‌شد و امّت اسلامی در پی شهادت پدرش(ع)، در دورانِ سیاسیِ دشواری با او بیعت کردند. جامعه‌ای سیاسی که رویدادهایی را به هم برآورْد و چهرۀ آن روزگار را رقم زد جامعه‌ای بود قبیله‌ای با حاکمیت فتنه و تعصّب. کتابی که نگارنده پیش روی ما نهاده بازتابانندۀ شرایط و اوضاع دشواری است که امام حسن(ع) را واداشت تا صلح سیاسی را بپذیرد و سلطۀ سیاسی را به ستم وزران امور سپرد».

این اثر که به قلم «عادل عبدالرحمن البدری» نگاشته شده و ویراستاری آن را «جعفر البیاتی» بر عهده داشته است در شمارگان یک هزار نسخه و در قطع وزیری تهیه و تنظیم شده و در اختیارعلاقمندان قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

همدلی تولیت آستان قدس رضوی با جاماندگان پیاده‌روی اربعین
با توجه به شرایط کرونایی و عدم امکان حضور پرشور زائران و دلدادگان حسینی در اجتماع اربعین حسینی، تولیت آستان قدس رضوی…

پخش زنده حرم مطهر